Co pomaga na uderzenia gorąca?

dojrzała kobieta na tle zachodzącego słońca
Uderzenia gorąca objawią się jako nagły przypływ uczucia rozgrzania o największej intensywności w górnej części ciała | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Uderzenia gorąca to jeden z najbardziej problematycznych i uciążliwych objawów, z jakimi muszą zmagać się kobiety przechodzące klimakterium. Mogą występować kilka razy w ciągu dnia, powodując tym samym duży dyskomfort fizyczny, jak i psychiczny. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić oraz czy powinny one stanowić powód do obaw.

Uderzenia gorąca – skąd się biorą?

Uderzenia gorąca mogą znacznie utrudniać życie każdej kobiecie przechodzącej menopauzę. Zrozumienie przyczyn ich powstawania może jednak okazać się pomocne w radzeniu sobie z nimi każdego dnia. 

Klimakterium to czas w życiu kobiety, kiedy w jej organizmie zaczynają zachodzić poważne zmiany. Dochodzi do ustania miesiączki oraz znacznego obniżenia poziomu estrogenów. Ich niedobór bardzo mocno wpływa na to, w jaki sposób funkcjonuje układ naczyniowy kobiety. W tym czasie zaczyna bowiem dochodzić do zaburzeń naczyniowych oraz termoregulacyjnych, co jest powodem nagłych zmian temperatury ciała.

Uderzenia gorąca objawią się jako nagły przypływ uczucia rozgrzania o największej intensywności w górnej części ciała. Uderzenia gorąca w trakcie klimakterium mogą mieć różne nasilenie i trwać od około 30 sekund do nawet 30 minut. W przypadku uderzeń gorąca bardzo często pojawia się uczucie osłabienia oraz tachykardia z drgawkami o różnym nasileniu.

Uderzenia gorąca – jak sobie z nimi radzić?

Uderzenia gorąca mogą mieć bardzo negatywny wpływ na samopoczucie kobiety, wygląd jej skóry, a także być przyczyną bezsenności. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, jak zmniejszyć ich nasilenie. Przede wszystkim warto zrezygnować z palenia papierosów oraz częstego spożywania kawy, herbaty czy alkoholu, gdyż mogą one potęgować objawy. Oprócz tego warto:

  • zadbać o odpowiednio niską temperaturę pomieszczeń (szczególnie sypialni);
  • długie i gorące kąpiele zastąpić krótkimi, letnimi prysznicami;
  • ubrania wykonane ze sztucznych materiałów zastąpić bawełną, lnem lub jedwabiem;
  • zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną oraz właściwą dietę.

Jeśli mimo wszystko uderzenia gorąca w dalszym ciągu są bardzo uciążliwe, warto udać się z nimi do ginekologa. Ten po przeprowadzeniu wywiadu może zaproponować hormonalną terapię zastępczą.

Jak zadbać o skórę w czasie klimakterium?

Uderzenia gorąca oraz zachodzące zmiany hormonalne w czasie klimakterium mogą mieć bardzo negatywny wpływ na stan naszej skóry. Najczęstszymi problemami, z jakimi w tym czasie zmagają się kobiety, jest duża suchość skóry oraz wiotczenie tkanek, a co za tym idzie, utrata jędrności skóry. Zaczyna brakować jej kolorytu, staje się szara, ziemista, a zmarszczki ulegają znacznemu pogłębieniu. 

Klimakterium to czas, w którym nasza skóra potrzebuje bardzo dużej dawki nawilżenia oraz odżywienia. Stąd warto wybierać produkty, które pomogą w odbudowie bariery naskórka oraz będą skutecznie zapobiegać utracie wody oraz negatywnemu wpływowi czynników zewnętrznych. Do tego celu świetnie sprawdzą się kosmetyki bogate w witaminę E, ceramidy i kwas hialuronowy oraz zdrowe kwasy tłuszczowe o pochodzeniu roślinnym.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,