Co to jest spazmofilia, u kogo występuje i dlaczego? Czym się objawia i jak się ją leczy?

tężyczka chora kobieta
Niestety ciężko znaleźć objawy tężyczki utajonej, ponieważ nie występują żadne dolegliwości, które jednoznacznie wskazują na tę przypadłość | fot.: stock.adobe.com

Spazmofilia to inaczej tężyczka utajona. Jest to choroba, w której dochodzi do skurczów obejmujących przede wszystkim mięśnie twarzy oraz kończyn. Bardzo ciężko ją zdiagnozować, ponieważ objawy choroby nigdy bezpośrednio na nią nie wskazują. Niestety spazmofilia to bardzo poważna dolegliwość, często bezpośrednio zagrażająca życiu. Co może sugerować, że cierpimy na tężyczkę utajoną? Kto jest najbardziej narażony na zachorowania oraz jak najskuteczniej ją leczyć? 

Objawy tężyczki utajonej (spazmofilii)

Niestety ciężko znaleźć objawy tężyczki utajonej, ponieważ nie występują żadne dolegliwości, które jednoznacznie wskazują na tę przypadłość. Najważniejsze to być czujnym i reagować w przypadku, kiedy zaczniemy odczuwać:

  • trudności związane z odpoczynkiem — może to być bezsenność, ciągłe zmęczenie i osłabienie.
  • skurcze mięśni — często mają związek z niedoborami magnezu w organizmie 
  • problemy z układem pokarmowym — wzdęcia, kolki, zaparcia
  • problemy z sercem — częste odczuwanie kołatania, zaburzenia rytmu serca, kłucie w płucach
  • drętwienie kończyn 

Jeśli powyższe dolegliwości łączą się ze sobą lub nasilają, warto udać się do lekarza w celu wykonania obszerniejszej diagnostyki. Zazwyczaj specjalista wykonuje badanie EMG (badanie elektromiograficzne), które pozwala na wykrycie nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej. Zazwyczaj na podstawie jego wyników jest w stanie ocenić, czy w organizmie występuje tężyczka utajona. 

Tężyczka utajona — kiedy może wystąpić?

Spazmofilia pojawia się najczęściej u osób, które często borykają się z brakami minerałów w swoim organizmie. Dotyczy to przede wszystkim powtarzających się niedoborów wapnia, łączących się ze zbyt małą zawartością magnezu we krwi. Warto pamiętać, że osoby mające skłonność do hiperwentylacji również powinny mieć się na baczności.

Jednak tężyczka może także występować u ludzi, którzy chorują na cukrzyce, różnego rodzaju alergie czy mają problemy z tarczycą.

Jak leczyć spazmofilię?

Tężyczka utajona, chociaż jest trudna do zdiagnozowania, wymaga leczenia. W przeciwnym razie ataki mogą powtarzać się coraz częściej, przybierając na sile. Najbardziej niebezpieczny jest objaw, podczas którego dochodzi do skurczu krtani oraz mięśni w okolicy gardła. Może to znacznie utrudnić oddychanie, a czasami zupełnie uniemożliwić pobieranie tlenu. Taka sytuacja jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia i konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań w celu udzielenia pierwszej pomocy.

Najważniejsze w trakcie leczenia tężyczki utajonej jest uregulowanie niedoborów w organizmie. W tym celu lekarz przepisuje doustne tabletki zawierające odpowiednią dawkę magnezu, wapnia oraz witaminy D. Jeśli spazmofilia ma ciężki przebieg, leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych pod ciągłą kontrolą personelu medycznego. Umożliwia to szybkie udzielenie pomocy w przypadku, kiedy dochodzi do zaciśnięcia krtani. 

Bardzo istotne jest to, aby zapobiegać powstawaniu tężyczki. W tym celu należy stosować odpowiednią dietę bogatą w wapń, magnez oraz potas. Co więcej, w przypadku niedoborów warto suplementować poszczególne składniki mineralne. 

ESZ

Tags from the story