Częste oddawanie moczu w nocy – poznaj jego przyczyny

oddawanie moczu w nocy
Sporadyczne korzystanie z toalety w ciągu nocy nie jest niczym niezwyczajnym i raz na jakiś czas może się zdarzyć każdemu | fot.: materiał partnera

Chyba każdemu raz na jakiś czas zdarza się nocna wizyta w toalecie. Jeśli występuje ona rzadko, albo jest ściśle związana z rodzajem spożywanego posiłku przed snem, czy też piciem napojów uznawanych za moczopędne, nie powinna stanowić powodu do niepokoju. Jeżeli jednak takie sytuacje zdarzają się często, na tyle często nie pozwalają spokojnie przespać nocy, lub nawet kliku z rzędu to znak, że z układem moczowym zaczyna się dziać coś niepokojącego. Jakie mogą być przyczyny częstomoczu i kiedy częste oddawanie moczu powinno skłonić do zasięgnięcia opinii lekarza?

Co wpływa na częste oddawanie moczu w nocy?

Sporadyczne korzystanie z toalety w ciągu nocy nie jest niczym niezwyczajnym i raz na jakiś czas może się zdarzyć każdemu. Główną przyczyną nocnych wizyt w toalecie w takiej sytuacji jest zazwyczaj dieta, a dokładniej jakość spożywanego przed snem posiłku. Jeżeli zawiera duże ilości owoców lub towarzyszyła mu na przykład ziołowa herbata, czy też inny rodzaj płynu uznawanego za moczopędny (alkohol, kofeina) wówczas częste oddawanie moczu w nocy jest zjawiskiem zupełnie normalnym.

Problem zaczyna pojawiać się wtedy, kiedy częstomocz (in. nykturia) występuje często i nie jest związany z dietą. Wystąpienie tego rodzaju dolegliwości może być wynikiem zaburzeń w obrębie funkcjonowania układu moczowego. Przyjmuje się, że u zdrowego człowieka nerki w trakcie snu produkują znacznie mniej moczu, dlatego też najczęściej nie ma potrzeby jego oddawania w ciągu nocy. U osób zaś cierpiących na częstomocz nocny taka potrzeba może zachodzić nawet powyżej 8 razy.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Czynniki wywołujące częste oddawanie moczu w nocy mogą dotyczyć zarówno schorzeń ogólnoustrojowych (np. niewydolności krążenia, cukrzycy), jak i zaburzeń neurologicznych i nieprawidłowości w obrębie funkcjonowania układu moczowego. Częstomocz w ciągu nocny jest też jednym z objawów nietrzymania moczu, czyli dolegliwości polegającej na utracie kontroli nad pęcherzem. W takiej sytuacji pacjent poza tym, że cierpi z powodu niewyspania musi zmagać się z ciągłym lękiem przed przeciekaniem. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi schorzenia, a także zminimalizować uciążliwe objawy konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza i ewentualne wdrożenie odpowiednich metod postępowania.

Zadbaj o swój komfort w nocy

Jeżeli nietrzymanie moczu związane z koniecznością jego częstego oddawania w ciągu nocy jest źródłem lęku przed przeciekaniem, aby zapewnić sobie maksimum ochrony i tym samym poprawić jakość swojego snu warto sięgnąć po produkty higieniczne marki Tena dedykowane osobom zmagającym się z NTM. To co je wyróżnia to duży poziom chłonności, który zapewnia wysoką ochroną przed przeciekaniem w każdej pozycji. Wszystkie artykuły dostępne w ofercie marki Tena (wkładki, bielizna chłonna, pieluchomajtki) skutecznie absorbują wilgoć i pochłaniają nieprzyjemne zapachy, zapewniając przyjemne uczucie suchości i świeżości. Doskonale sprawdzają się w nocy, zapewniając potrzebną wygodę i komfort.

Tags from the story