Jak stworzyć warunki dla dobrego snu?

kobieta śpiąca w maseczce na oczach
Organizm lubi i zapamiętuje nasz przyzwyczajenia. Odwdzięczy się spokojnym i regularnym snem | fot.: pixabay

Chyba każdemu z nas zdarza się obudzić rano zmęczonym, po nocy kiedy liczymy barany, by zasnąć, a sen nie przychodzi. Dopiero nad ranem, kiedy powoli już trzeba wstawać do pracy udaje nam się usnąć. Wcale tak nie musi być.

  1. Od czego zależy zdrowy sen?
  2. Jak stworzyć warunki dobrego snu w sypialni?
  3. Zapotrzebowanie na sen

Od czego zależy zdrowy sen?

Na zdrowy sen wpływa wiele czynników, można by tu wymieniać długo, wymieńmy więc choć te podstawowe zasady. Dobrze jest każdego dnia kłaść się o tej samej porze, również w weekendy, by nas organizm nie bywał rozstrojony. Tak jak w dzień potrzebujemy światła, tak w nocy nasza sypialnia powinna być dobrze zaciemniona, aby nie wpadało nam światło księżyca lub latarni z okolicznych ulic. Stwórzmy sypialnię w miejscu w którym jesteśmy w stanie zapewnić w niej spokój i ciszę. Hałas będzie wpływał negatywnie na stan naszego snu. Nie pijmy kawy, coca-coli, herbaty i nie jedzmy czekolady na 3 godziny przed snem. Kolacji nie jedzmy przed położeniem się do łóżka, dajmy sobie dwugodzinną przerwę na spokojne strawienie. Przed zaśnięciem koniecznie przewietrzmy sypialnię i utrzymajmy w niej temperaturę niższą niż w innych pomieszczeniach, jako, że zbyt wysoka temperatura spłyca sen. Jeśli czytanie książek sprawia nam przyjemność, znajdźmy właśnie przed zaśnięciem czas na przeczytanie kilku czy kilkunastu stron. Zdecydowanie nie ucinajmy sobie drzemek w ciągu dnia, a jeśli już koniecznie musimy się zdrzemnąć to nie dłużej niż 15-20 minut. Organizm lubi i zapamiętuje nasz przyzwyczajenia. Odwdzięczy się spokojnym i regularnym snem.

Jak stworzyć warunki dobrego snu w sypialni?

Nie możemy zapomnieć o dobraniu wygodnego i zdrowego materaca. Najlepiej byłoby wybrać z oferty materacy termoelastycznych. Materace termoelastyczne dostosowują się do temperatury naszego organizmu. Kiedy nikt na nim nie leży temperatura materaca powraca do pierwotnego kształtu i temperatury. Główną ich zaletą jest dopasowanie do kształtu osoby na niej leżącej, dzięki czemu odciążamy te części naszego ciała, które są wrażliwe z powodu posiadanych schorzeń. Osoby posiadające materace termoelastyczne w szybkim czasie zauważają, że pozbywają się napięcia mięśni, a materac pozwala się odprężyć, zapewniając prawidłową elastyczność punktową. Materac ten służy nie tyko osobom posiadającym problemy ze schorzeniami kręgosłupa, ale również tym, którzy takich problemów chcą uniknąć. Wybierając dobry materac termoelastyczny, możemy liczyć na jego antyalergiczność. Taki materac zapewni nam zdrowy, regeneracyjny i spokojny sen.

Zapotrzebowanie na sen

Zapotrzebowanie na sen rozróżniamy w zależności od wieku, im osoba młodsza tym więcej snu potrzebuje. Noworodki powinny spać w ciągu doby od 14-17 godzin, niemowlęta od 12-15, dzieci w wieku przedszkolnym 10 godzin, w wieku szkolnym 9 godzin, u nastolatków wystarczy 8 godzin by organizm się zregenerował, a człowiek dorosły powinien spać od 6-8 godzin. Osobom starszym wystarcza już około 6, 7 godzin dziennie.

Przesypiamy około 20 lat swojego życia, zapewnijmy sobie w miarę możliwości jak najlepszy komfort. Przecież tak niewiele trzeba, by dopasować odpowiedni materac oraz dostosować się do zasad zdrowego snu.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,