7 głównych zalet diety ketogenicznej

Kobieta mierzy obwód talii
Zastosowanie diety ketogenicznej wpływa korzystnie na utratę wagi. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dieta ketogeniczna to wysokotłuszczowy model odżywiania. W diecie ketogenicznej tłuszcze powinny być podstawowym źródłem energii. Mają stanowić około 80-90% dostarczanej do organizmu energii. Natomiast pozostałe 10-20% będzie pochodzić z białka i węglowodany. Stosowanie takiej diety wywołuje stan ketozy, który powoduje spalanie zbędnego tłuszczu z organizmu. W tym artykule poznasz główne zalety diety ketogenicznej.

1. Zmniejszenie łaknienia

Osoby będące w stanie ketozy przestają być cały czas głodne. Badania potwierdziły jednoznacznie, że bycie w stanie ketozy skutecznie hamuje apetyt. Poziomy greliny (hormonu głodu) zostaje zmniejszony u osób, które pozostały w ketozie. Dieta ketogenna ogranicza także apetyt na słodkości, co jest ważne dla osób z insulinoopornością i nadwagą.

2. Spadek masy ciała

Siłą rzeczy większość osób stosujących dietę ketogeniczną zaczyna jeść mniej. Dzieje się tak, ponieważ ograniczają węglowodany. Mają natomiast dozwolone spożywanie tyle tłuszczu i białka, ile potrzebuje ich organizm, aby czuli się pełni. Dieta ketogeniczna spowoduje zahamowanie apetytu, obniżenie poziomu insuliny i znaczne zwiększenie spalania tłuszczu. Spadek masy ciała będzie wynikać jako następstwo ograniczenia wykorzystania glukozy, będącej z reguły materiałem energetycznym dla naszych komórek mięśniowych. Jednocześnie poprawi się dostępność glukozy dla komórek naszego układu nerwowego oraz dla krwinek czerwonych. Dochodzi wtedy do gwałtownego zmniejszenia stanu rezerw glikogenu. Przyczynia się to do szybkiego i skutecznego obniżenia masy ciała. Wynika ona nie z utraty tłuszczu w organizmie, tylko ze straty wody, którą poprzednio wiązał zgromadzony w mięśniach glikogen.

3. Zwiększenie spalania zapasów tkanki tłuszczowej

Zastosowanie diety ketogenicznej wpływa korzystnie na utratę wagi, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, a także obniżenie i skuteczne ustabilizowanie w organizmie poziomu cholesterolu oraz poziomu trójglicerydów.

Przeczytaj również: najlepsze przepisy diety ketogenicznej

4. Odwrócenie cukrzycy i przedcukrzyca

W przypadku cukrzycy typu 1 dieta ketogenna pozwoli zmniejszyć dawki insuliny, zwłaszcza tej doposiłkowej, ale również i tej bazowej. W cukrzycy typu 2 można będzie stosować zmniejszone dawki leków, a możliwe nawet, że z czasem uda się całkowicie je odstawić. Cukrzyca jest przecież ściśle związana z poziomem glukozy we krwi. Spożywanie więc cukrów prostych, które są zawarte na przykład w białym pieczywie, słodyczach oraz owocach prowadzi do szybkiego skoku ilości cukru we krwi. Stan ten stymuluje trzustkę do szybkiego wydzielania hormonu, który jest odpowiedzialny za obniżenie insuliny we krwi.

5. Zwiększona wydajność sportowa

Ketoza może zagwarantować długotrwałą dostawę energii podczas wysiłku. Dotyczy to zarówno sportowców wyczynowych, jak i tych rekreacyjnych. Stosuje się ją też w okresie redukcji (w sportach wytrzymałościowych, na przykład wśród kolarzy). Pozytywne efekty zauważyć można też u biegaczy, którzy zdecydowali się na zastosowanie dietę białkowo-tłuszczowej na okres powyżej 20 miesięcy. Po takim czasie organizm przystosowuje się do bardzo niskiego przyjmowania węglowodanów, co pozwala na oszczędność glikogenu wątrobowego oraz mięśniowego. Będzie się to przekładać na poprawę wyników sportowych. Dieta ketonowa nie jest zalecana przy sportach beztlenowych.

6. Zmniejszenie ilości napadów

Ketoza utrzymywana za pomocą diety ketogenicznej lub mniej rygorystycznej diety Atkinsa (MAD) okazała się skuteczna w zwalczaniu padaczki u dzieci i dorosłych, którzy nie reagują skutecznie na leki przeciwpadaczkowe.

7. Ogólna poprawa stanu zdrowia

U niektórych osób ketoza jest w stanie poprawić parametry lipidowe, dzięki czemu chroni ona przed wystąpieniem na przykład chorób sercowo-naczyniowych. Ketoza może być korzystna również dla zmniejszenia częstotliwości migren, wzmocnienia terapii raka mózgu, spowolnienia postępów choroby Alzheimera. Tym samym może pomóc ludziom żyć dłużej oraz zdrowiej.

Mimo swych wielu zalet jest to dość restrykcyjna dieta, dlatego jej stosowanie najlepiej skonsultować uprzednio z lekarzem oraz z dietetykiem.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,