Dezynfekcja powietrza w nowoczesnym wydaniu, czyli bakteriobójcze i wirusobójcze lampy UV

ultraviolet
Lampy UV radzą sobie nie tylko z wirusami, ale wszelkimi grzybami, zarodnikami oraz bakteriami | fot.: stock.adobe.com

W czasach pandemii i regularnych zagrożeń bakteriologicznych ludzie coraz częściej decydują się na alternatywne zabezpieczenia. Kwestia higieny niejednokrotnie jest bezpośrednio powiązana z coraz to nowocześniejszymi technologiami. Z pewnością zaliczają się do nich bakteriobójcze i wirusobójcze lampy UV. Jakie są ich najważniejsze zalety oraz czym kierować się kupując różne ich rodzaje? 

Kiedy lampy są najbardziej przydatne? 

Lampy UV radzą sobie nie tylko z wirusami, ale wszelkimi grzybami, zarodnikami oraz bakteriami. Dotyczy to zarówno wybranych powierzchni płaskich, jak i całych pomieszczeń naraz. Promieniowanie ultrafioletowe niszczy też cienką warstwę lipidową wirusów Covid-19. Skutecznie unieszkodliwia też kwasy nukleinowe, a zwłaszcza DNA i RNA. Znajdują się one też w komórkach najmniejszych wirionów, czyli pojedynczych cząstek wirusowych. Materiał genetyczny zostaje przed lampę szybko i skutecznie zniszczony. Lampy przydają się więc najbardziej w miejscach, gdzie podejrzewa się dużą ilość bakterii oraz wirusów.  

Gdzie przydają się lampy UV? 

Najczęściej lampy UV stosuje się w pomieszczeniach szpitalnych, choć można je zakupić do zwykłego domu. W przypadku lamp trzeba pamiętać, że mogą one uszkadzać ludzkie komórki, dlatego trzeba obchodzić się ze sprzętem bardzo ostrożnie. Uważać należy też na zwierzęta. Podczas dezynfekcji wszyscy zagrożeni domownicy powinni znajdować się poza pomieszczeniem. 

Lampy UV oprócz szpitali świetnie sprawdzają się w aptekach oraz laboratoriach farmaceutycznych, które narażone są na występowanie mikrobów. Najwyższe standardy higieniczne wymagane są również w salonach kosmetycznych i SPA. Z usług urządzeń korzystają także hotele, zwłaszcza przy ścisłych wymogach dezynfekcyjnych. Lampy UV sprawdzają się w przypadku przemysłu spożywczego i przetwórczego, od których klienci wymagają najwyższych standardów sanitarnych. 

Jaką lampę UV kupić? 

Bakteriobójcze i wirusobójcze lampy UV dzielą się na kilka podstawowych rodzajów. Należą do nich m.in. lampy sufitowe, ścienne lub na statywach. Ta ostatnia jest bardzo wygodna ze względu na możliwość regulowania. Można nakierować promienie na taką powierzchnię, która interesuje nas w danym momencie. Pozostałe lampy są odrobinę bardziej statyczne. Wersje na statywie najczęściej przemieszczane są za pomocą kółek, dzięki czemu można udać się do wszystkich pomieszczeń w budynku. 

Lampy sufitowe oraz ścienne montowane są na stałe. Są one przydatne dla użytkowników, którzy przyjmują pacjentów lub klientów w jednym miejscu. Zajmują dużo mniej miejsca i zwykle są odrobinę tańsze. Można wtedy kupić lampę o wyższej mocy, która skuteczniej wyeliminuje wirusy z kluczowego pokoju. Trzeba pamiętać, żeby dobrać nasilenie lampy do kubatury pomieszczenia. Im większe pomieszczenie, tym większa powinna być moc. Warto, żeby lampa przy okazji była jak najbardziej żywotna. Pozwoli to na dłuższe użytkowanie i mniejsze wydatki. Niektóre lampy mają też dodatkowe funkcje ozonowania lub filtracji, dzięki czemu zwiększa się jakoś powietrza. Czasami ceny takich lamp są porównywalne, dlatego warto dołożyć odrobinę więcej pieniędzy.  

MMI

Tags from the story
, ,