Popularne leki w domowej apteczce – z czym nie powinno się ich mieszać?

apteczka lekarstwa termometr
W sytuacjach nagłych, kiedy nie ma możliwości zasięgnięcia porady u specjalisty, należy posiłkować się domowymi sposobami na uśmierzanie bólu oraz środkami dostępnymi na rynku bez recepty | fot.: stock.adobe.com

Odpowiednio wyposażona apteczka bez wątpienia niezbędna jest w każdym domu. Zwłaszcza w przypadku małych dzieci, kiedy o drobne urazy i stłuczenia nie trudno, a pojawiający się nagły ból gardła w nocy, może być dla malucha prawdziwą udręką. Aby w każdej takiej sytuacji nie szukać gorączkowo w pobliżu apteki, warto wcześniej wyposażyć się we wszystkie podstawowe lekarstwa i witaminy. Jak skompletować domową apteczkę i na co uważać przy zażywaniu popularnych leków?

Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?

W sytuacjach nagłych, kiedy nie ma możliwości zasięgnięcia porady u specjalisty, należy posiłkować się domowymi sposobami na uśmierzanie bólu oraz środkami dostępnymi na rynku bez recepty. Podstawowe leki, które znaleźć powinny się w każdym domu to leki przeciwbólowe często również o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym na bazie paracetamolu, ibuprofenu oraz kwasu acetylosalicylowego. Dostępne obecnie środki przeciwbólowe charakteryzują się różnego rodzaju siłą, czasem działania, oraz oczywiście formą, najpopularniejsze są tabletki, jednak znaleźć można też szczególnie polecane dzieciom proszki do rozpuszczania i syropy. W przypadku pierwszych objawów przeziębienia warto sięgnąć po środki o szerokim spektrum działania. Najczęściej są to gotowe proszki, które wystarczy zalać gorącą wodą i niezwłocznie wypić. Innym często pojawiającym się problemem, zwłaszcza wśród małych dzieci są biegunki, dlatego do domowej apteczki warto dołożyć węgiel oraz elektrolity odpowiadające za nawodnienie organizmu. Nawet kiedy żaden z członków rodziny nie zmaga się z przewlekłymi objawami alergii, warto mieć w domu specjalne leki przeciwalergiczne, w postaci kropel do oczu bądź nosa. W przypadku problemów z trawieniem i uczuciem ciężkości po jedzeniu niezbędne mogą okazać się ziołowe suplementy diety oraz środki przeciw zaparciom. Oprócz leków i witamin w każdej apteczce powinny znaleźć się również materiały opatrunkowe takie jak gaza i bandaże, środek dezynfekujący, najlepiej w postaci jednorazowych chusteczek nasączonych alkoholem, oraz różnego rodzaju i wielkości plastry samoprzylepne. Przyda się także termometr.

Z czym nie należy mieszać leków?

Korzystając z popularnych na rynku leków, warto pamiętać o kilku rzeczach. Jednoczesne przyjmowanie leków przeciwbólowych na bazie paracetamolu oraz kwasu acetylosalicylowego może znacznie obciążyć wątrobę, która zmuszona do nadmiernej pracy powoduje zwiększenie dawki substancji aktywnych przenikających do krwi. Takie działania wyzwolić mogą nieprzyjemne działania niepożądane. Aby nie obciążać zbytnio nerek, należy unikać również połączenia ibuprofenu z paracetamolem, które zażyte razem mogą podwyższać ciśnienie krwi. Zdarza się jednak też, że w przypadku szczególnie trudnej do zwalczenia gorączki, na przykład u małych dzieci, połączenie obydwu substancji powoduje obniżenie temperatury. Należy więc dostosować terapię do indywidualnego problemu – najlepiej po konsultacji lekarskiej. Zażywając znane leki na przeziębienie, należy zrezygnować na jakiś czas z obecności w diecie soków z grejpfruta, ponieważ zawiera on sporą dawkę flawonoidów, które w korelacji z lekami mogą znacznie spotęgować ich działanie. Mało kto wie również, że czosnek, mimo iż bardzo zdrowy w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym zawartym w przeciwgorączkowych lekach wpływa na krzepnięcie krwi, w wyniku czego może prowadzić do powstania krwotoków wewnętrznych. Absolutnie nie wolno także łączyć paracetamolu z alkoholem – potencjalnie grozi to uszkodzeniem wątroby.

Zażywając leki niezależnie czy z zalecenia specjalisty, czy farmaceuty w aptece, zawsze należy zapoznać się z załączoną ulotką. Może to uchronić pacjenta nie tylko od możliwych niepożądanych działań, ale również od nieświadomego połączenia leku z innymi, kolidującymi ze sobą środkami. Należy bezwzględnie pamiętać także o regularnej kontroli ważności leków w domowej apteczce, ponieważ przeterminowane mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.


KWA

Tags from the story
, , ,