Jak poprawić kondycję? – sprawdź nasze sposoby!

Mężczyzna rozciągający się podczas treningu na drewnianym moście
Wystarczy zacząć wykonywać systematycznie treningi wytrzymałościowe, by zwiększyć pułap tlenowy, objętość wyrzutową serca i objętość krwi w żyłach, zmniejszając przy tym tętno spoczynkowe | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Dbanie o dobrą kondycję odwdzięczy się nam nie tylko podczas treningu, ale także przy wykonywaniu codziennych czynności. Co więcej pozytywnie wpłynie na stan zdrowia, na przykład zmniejszy ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Warto zatem zadbać o nią już dziś. Organizm na pewno podziękuje.

Jak praca nad kondycją wpływa na zdrowie?

Kondycja to wypadkowa mocnego serca, wydolnych i pojemnych płuc, a także mięśni przygotowanych do wysiłku. Nie bez powodu mówi się, że ma związek z układem krążenia. Wystarczy zacząć wykonywać systematycznie treningi wytrzymałościowe, by zwiększyć pułap tlenowy, objętość wyrzutową serca i objętość krwi w żyłach, zmniejszając przy tym tętno spoczynkowe. Kolejnym atutem jest wzmocnienie stawów, więzadeł i ścięgien, co zapewni mniejszą podatność na kontuzje. Jeśli zamierzasz pracować nad kondycją szybko zauważysz poprawę zwinności, gibkości i szybkości.

Jak budować kondycję? Rady dla początkującego

Jeśli nie ćwiczysz regularnie i prowadzisz siedzący tryb życia musisz zacząć budować kondycję od zera. Oznacza to, że każdy trening będzie wpływał pozytywnie na wytrzymałość tlenową. Najłatwiej zacząć od jazdy na rowerze, joggingu lub innych dłuższych, ale raczej spokojnych wysiłków. Wystarczy, że założysz wygodne buty treningowe męskie, weźmiesz butelkę wody, pamiętając o odpowiednim nawadnianiu organizmu, i wyjdziesz z domu. Wolisz zajęcia w pomieszczeniach? Wybierz się na orbitrek, zumbę lub na basen. Pamiętaj, by jako osoba początkująca nie zaczynać z tzw. grubej rury i nie udać się na starcie na interwały, ponieważ taki wysiłek może powodować zawroty głowy i zasłabnięcie. Należy ćwiczyć z głową, systematycznie zwiększając intensywność.

Jak osoby zaawansowane mogą poprawić kondycję?

Osoby, które uprawiają sport regularnie, aby zwiększyć swoją wydolność i kondycję, powinny urozmaicać swój trening poprzez wykonywanie krótkich, ale intensywnych serii cardio, oddzielonych od siebie równie krótkim odpoczynkiem. Dobrą opcją będzie crossfit, trening funkcjonalny, bieganie, tabata, oraz interwały. Podczas treningu należy obserwować swoje ciało i to, jak organizm zachowuje się podczas treningu oraz dostosować intensywność do swoich możliwości. Pamiętaj, że aby poprawić kondycję trzeba wyjść ze strefy komfortu i dobrze (ale z głową!) się zmęczyć.

Ćwiczenia poprawiające kondycję do wykonania w domu

Brakuje Ci czasu by wyjść pobiegać do parku lub udać się na zajęcia grupowe na siłowni? Nic straconego. O kondycję możesz zadbać także w swoim domu, przeznaczając na to 20 minut dziennie. Potrzebna będzie Ci mata, woda i odpowiednie buty treningowe. Ale uwaga, nie ignoruj tego ostatniego. Źle dobrane obuwie może być źródłem niepotrzebnych kontuzji. Nie warto ryzykować. Kolejnym krokiem jest znalezienie instruktaży, pokazujących poprawne wykonywanie ćwiczeń. Niezawodne w budowie kondycji są burpees, przysiady z podskokiem, skoki w przód i w tył na jednej nodze i wiele innych, wykonywanych w szybkim tempie. Jeśli czujesz przyspieszenie bicia serca- rób tak dalej, bo jesteś na dobrej drodze do wzorowej kondycji!


Materiał partnera zewnętrznego