Jakie wybrać łóżko rehabilitacyjne?

mężczyzna na łóżku rehabilitacyjnym
Wybierając łóżko, warto zdecydować się na model z czterosegmentową regulacją. Dzięki temu bez problemu będzie można ułożyć osobę chorą w wygodnej i bezpiecznej dla niej pozycji | fot.: stock.adobe.com

Łóżko rehabilitacyjne to mebel, który znacząco poprawia jakość życia osoby przewlekle chorej. Do wyboru mamy kupienie takiego mebla lub też wypożyczenie go na określony czas. Bez względu na to, na jaką opcję się zdecydujemy, należy mieć świadomość, że łóżka rehabilitacyjne różnią się między sobą. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny model, koniecznie zwróćmy uwagę na kilka parametrów.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając łóżko rehabilitacyjne?

Dostępne na rynku łóżka rehabilitacyjne różnią się między sobą m.in. ceną, sposobami i możliwością regulacji, przystosowaniem do gabarytów osoby chorej, jakością materaca oraz obecnością lub brakiem dodatkowego wyposażenia. Wszystkie te czynniki są bardzo istotne podczas wybierania łóżka rehabilitacyjnego. Chcąc wybrać model, który będzie jak najbardziej odpowiadał potrzebom osoby chorej, należy uwzględnić wszystkie wymienione powyżej parametry.

Regulowanie mebla, jego rozmiar i wytrzymałość

Wybierając łóżko, warto zdecydować się na model z czterosegmentową regulacją. Dzięki temu bez problemu będzie można ułożyć osobę chorą w wygodnej i bezpiecznej dla niej pozycji. Z łatwością będzie również można posadzić osobę korzystającą z takiego mebla. Regulowanie zagłówka jest kwestią wygody. Pozostałe segmenty umożliwiają manipulowanie nogami, stopami i tułowiem, co ma duży wpływ na krążenie i wygodne oddychanie chorego. Poza regulowaniem poszczególnych segmentów, warto zwrócić uwagę również na to, żeby łóżko dało się podnosić i opuszczać.

Dzięki możliwości zmieniania wysokości mebla, czynności pielęgnacyjne, rehabilitacyjne i sanitarne będą dużo łatwiejsze, co pozytywnie wpłynie zarówno na komfort osoby chorej, jak i jej opiekuna lub pracowników medycznych wykonujących np. masaże lub ćwiczenia rehabilitacyjne. Kolejnym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest wielkość łóżka. A także jego wytrzymałość.

Na rynku dostępne są mniejsze łóżka przeznaczone dla dzieci i młodzieży, łóżka standardowe, wytrzymujące zazwyczaj około 135 kilogramów oraz meble przeznaczone dla osób otyłych, które są w stanie wytrzymać nawet 200-300 kilogramów obciążenia. Większość łóżek przeznaczonych dla osób dorosłych ma powierzchnię 90 x 200 centymetrów. W przypadku bardzo wysokich osób, zaleca się wybieranie łóżek, które można dodatkowo przedłużyć o mniej więcej 20 centymetrów.

Materac i dodatkowe wyposażenie

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który należy uwzględnić podczas wybierania łóżka rehabilitacyjnego jest materac. Tutaj decydującą kwestią jest to, czy osoba chora jest aktywna, czy leżąca. W pierwszym przypadku wystarczy zwykły materac dobrej jakości. W przypadku osoby leżącej, należy kupić specjalny przeciwodleżynowy materac. W razie jakichkolwiek pytań, warto się skontaktować z pracownikami sklepu, którzy pomogą nam wybrać łóżko i materac, najbardziej spełniające potrzeby osoby chorej. Ostatnim czynnikiem jest dodatkowe wyposażenie, np. w postaci drążka do ćwiczeń, składanego stolika, czy też stojaka na kroplówki. Takie dodatkowe udogodnienia mają na celu zapewnienie wyższego komfortu osobie chorej oraz wszystkim, którzy się nią opiekują.

Jak widzisz, kupienie dobrego łóżka rehabilitacyjnego wymaga uwzględnienia kilku czynników. Jednak po zastanowieniu się, jakie są potrzeby osoby chorej, bez większego problemu można wybrać odpowiedni mebel. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, przemyślmy, jak wygląda codzienność chorego. Dzięki temu z łatwością będziemy w stanie określić, jaką funkcjonalność powinno mieć wybrane przez nas łóżko. Po więcej szczegółów dotyczących łóżek rehabilitacyjnych warto sprawdzić stronę internetową profesjonalnego sklepu ze sprzętem rehabilitacyjnym, wpisując na przykład hasło sklep medyczny Ronomed. Specjaliści zajmujący się tematem nie tylko mają szeroki wybór produktów, ale i oferują fachową pomoc w razie wątpliwości. Warto skorzystać z oferowanych przez nich rozwiązań i wsłuchać się we wskazówki ponieważ ich praktyka daje wiedzę na temat tego, które łóżka sprawdzą się najlepiej w naszym przypadku. Jak w każdym bowiem przypadku indywidualne potrzeby są kluczowe dla optymalnego dobrania łóżka rehabilitacyjnego.

OLI

Tags from the story