Przewlekły ból gardła – skąd się bierze i jak się z nim uporać?

przewlekły ból gardła
Przyczyny bólu gardła mogą być bardzo różnorodne. Często zdarza się, że dyskomfort powoduje zbyt duża suchość śluzówki jamy ustnej | fot.: materiał partnera

Przewlekły ból gardła to duży dyskomfort na co dzień. Ból utrzymuje się stosunkowo długo i niekiedy sprawia kłopot w trakcie przełykania śliny, czasem powoduje gorsze samopoczucie. Może wynikać z nadmiernej suchości jamy ustnej lub wiązać się z pewnymi schorzeniami. Jakie są przyczyny przewlekłego bólu gardła? Jak sobie z nim poradzić?

Przewlekły ból gardła – objawy

Tym, co pozwala odróżnić przewlekły ból od “tradycyjnego” jest czas trwania. Zwykły ból mija zazwyczaj po ok. 7 dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej, to można mówić o formie przewlekłej. Inne jego cechy to:

  • lekki obrzęk gardła i zaczerwienienie,
  • suchość w gardle,
  • dyskomfort przy przełykaniu,
  • chrypka i suchy kaszel.

Typowa dla przewlekłego bólu gardła jest również zmienna intensywność objawów. Mają one swoje okresy wygaszenia, gdzie są mniej wzmożone i momenty, gdzie ich natężenie jest bardzo duże.

Przewlekły ból gardła – przyczyny

Przyczyny bólu gardła mogą być bardzo różnorodne. Często zdarza się, że dyskomfort powoduje zbyt duża suchość śluzówki jamy ustnej.

Może wpływać na to suche powietrze – zwłaszcza zimą. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z nawilżacza powietrza. Problem ten może być wywołany również zbyt małą produkcją śluzu. Na wysuszenie śluzówki wpływa także częste palenie papierosów.

Ból gardła, w połączeniu z drapaniem, to z kolei potencjalny wskaźnik alergii. W tej sytuacji warto zaobserwować, czy ból nasila się przy jakichś określonych okolicznościach lub czynnikach (np. po spacerze w parku).

Przewlekły ból gardła może wynikać również z nawracających infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Jeśli jego intensywność jest szczególnie duża, na tyle, że przełykanie sprawa znaczny ból, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z ostrym zapaleniem gardła. Odpowiedzialne za to są paciorkowce, które przenoszą się drogą kropelkową.

W infekcji bakteryjnej pojawia się dodatkowo:

  • wysoka gorączka,
  • nudności,
  • białawy, a z czasem ropny, nalot na migdałkach.

Inne przyczyny to refluks żołądka czy zaburzenia hormonalne, np. w przebiegu menopauzy.

Refluks żołądka a przewlekły ból gardła

Refluks żołądka to stan zapalny przełyku, który często wiąże się z:

  • zgagą,
  • uczuciem pieczenia w jamie ustnej,
  • bólami brzucha,
  • częstym odbijaniem się,
  • nudnościami.

Z racji tego, że jest to stan zapalny, może rozprzestrzeniać się na sąsiednie struktury i wywoływać m.in. zapalenie gardła. Dlatego też dość często przewlekły ból gardła ma swoje podłoże w chorobie refluksowej.

Rozwija się ona w sytuacji, gdy kwaśna treść z żołądka cofa się do przełyku – jeśli zdarza się to w miarę regularnie, to dochodzi do podrażnienia przełyku, co przeradza się w stan zapalny. Refluks często idzie w parze z cukrzycą czy alkoholizmem.

Przewlekły ból gardła – jak leczyć?

Leczenie przewlekłego bólu gardła musi być dostosowane do jego przyczyny. Jeśli jest wynikiem alergii, wówczas przyjmuje się odpowiednie farmaceutyki. Chorobę refluksową należy również leczyć za pomocą odpowiednich lekarstw i diety. Przy ostrym i nawracającym zapaleniu gardła stosuje się antybiotykoterapię.

W każdej sytuacji leczenie warto wspomóc preparatami łagodzącymi objawy, dostępnymi bez recepty, jak np. Chlorchinaldin. Są to tabletki do ssania z zawartością chlorochinaldolu. Substancja ta skutecznie pomaga w łagodzeniu bólu gardła i zmniejszaniu stanu zapalnego. Działa przeciwbólowo, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.

Chlorchinaldin – jak działa? Kiedy stosować?

Tabletki zawierają skoncentrowaną dawkę chlorochinaldolu – substancji działającej przeciwbakteryjnie i wyciszającej stany zapalne. Wpływa to na szybszą walkę z infekcją i łagodzenie towarzyszących jej objawów, przede wszystkim – bólu gardła.

Lek warto stosować przede wszystkim jako pomoc przy zmniejszaniu objawów infekcji bakteryjnej, grzybiczej czy pierwotniakowej. Chlorchinaldin należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta, co 1-2 godziny. Leku nie powinno się rozgryzać i spożywać w czasie posiłku. Dopuszczalna, dzienna dawka chlorochinaldolu wynosi 20 mg, co daje 10 tabletek do ssania. Chlorchinaldin ma postać małych tabletek, dzięki czemu jest wygodny w przełykaniu i szybko przynosi ukojenie.

Chlorchinaldin to lek, więc przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał partnera

Tags from the story