Sprawdzone sposoby na bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny (OBS)
Obturacyjny bezdech senny (OBS) zawsze zaczyna się od chrapania | fot.: shutterstock

Chrapanie i bezdech senny to stan groźny dla zdrowia pacjenta. Istnieje jednak szereg nowoczesnych metod leczenia – od chirurgii, przez laseroterapię, aż po specjalne aparaty nazębne i urządzenia udrażniające drogi oddechowe – które skutecznie likwidują problem i przywracają prawidłowe funkcjonowanie.

Przez większość pacjentów lekceważone, chrapanie może przerodzić się w groźny bezdech senny. To choroba, która zaburza funkcjonowanie całego organizmu. Zarówno bezdech senny, jak i samo chrapanie, można skutecznie leczyć.

Czym jest bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny (OBS) zawsze zaczyna się od chrapania. Jednakże samo chrapanie stanowi „jedynie” objaw zaburzeń przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Natomiast bezdech senny to stan, w którym światło gardła zostaje całkowicie zamknięte. Luźne tkanki stykają się ze sobą, blokując możliwość oddychania. Wzrasta stężenie dwutlenku węgla, co stanowi dla mózgu sygnał o konieczności uruchomienia dodatkowych mięśni i odblokowania dróg oddechowych.

Każdy epizod bezdechu powoduje stan wybudzenia organizmu. Ciśnienie tętnicze krwi wzrasta, a czynność serca przyspiesza. Przerwa w oddychaniu trwa ponad 10 sekund – w tym czasie komórki organizmu nie otrzymują dostatecznej ilości tlenu. Bezdech senny objawia się licznymi przerwami w oddychaniu podczas nocnego odpoczynku chorego. Każdy epizod bezdechu kończy się gwałtownym wdechem. Konsekwencją nieleczonego OBS są problemy z koncentracją i pamięcią, nerwowość, zaburzenia nastroju, zmęczenie i nadmierna senność w ciągu dnia. Długofalowo choroba ta wpływa negatywnie na układ sercowo-naczyniowy i funkcjonowanie mózgu pacjenta.

Diagnoza bezdechu sennego

Bezdech senny trzeba leczyć. Wymaga to przede wszystkim usunięcia przyczyny występującej nieprawidłowości. Diagnoza bezdechu sennego wymaga wykonania badania snu. Pacjent zostaje na noc w klinice, gdzie podłączany jest do specjalnej aparatury dokonującej pomiaru różnych parametrów. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z pakietu DobraNoc oferowanego przez klinikę MilleMedica. Screeningowe badanie nocne, czyli tzw. pulsoksymetria, wykonywane jest w domu pacjenta. Urządzenie pomiarowe rejestruje przerwy w oddychaniu i ich skutki. Od laryngologa pacjent przychodzi z gotowym wynikiem, co znacznie przyspiesza rozpoczęcie leczenia.

mężczyzna w urządzeniu przeciw bezdechowi sennemu
Bezdech senny trzeba leczyć | fot.: shutterstock

Leczenie operacyjne bezdechu sennego

W wielu przypadkach przyczyną bezdechu sennego są nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych. Najskuteczniejszym, a zarazem najszybszym sposobem ich leczenia jest interwencja chirurgiczna. Jeśli przyczyną bezdechu jest niedrożność nosa, konieczna może być operacja skrzywionej przegrody nosowej (septoplastyka), usunięcie polipów z zatok przynosowych, zmniejszenie przerośniętych małżowin itp. Jeśli upośledzona jest drożność gardła, leczenie bezdechu sennego może wymagać chirurgicznego usunięcia migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego.

Laryngolog może też zadecydować o operacji na tkankach gardła. W leczeniu bezdechu wykonuje się m.in. usztywnienie podniebienia miękkiego przy pomocy fal radiowych lub w technologii laserowej. To metody wykonywane w klinice MilleMedica, znacznie mniej inwazyjne niż tradycyjny zabieg endoskopowy z użyciem skalpela. Przy czym ze wszystkich wykonywanych obecnie zabiegów najskuteczniejszą i najszybszą jest laseroterapia – nie wymaga nawet znieczulenia miejscowego. Zabiegi chirurgiczne mogą obejmować też m.in. skrócenie długiego języczka.

Aparat nazębny na bezdech senny

Kolejna metoda leczenia likwiduje zarówno bezdech senny, jak i chrapanie. To specjalny aparat wewnątrzustny, przypominający nieco aparat ortodontyczny. W MilleMedica każdy taki aparat projektowany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, tak by pasował do jego budowy i optymalnie spełniał swoją rolę. Należy zakładać go przed snem każdej nocy. Aparat nazębny powoduje wysunięcie języka i żuchwy do przodu. Takie ułożenie jamy ustnej jest bezbolesne i nie przeszkadza w nocnym odpoczynku, za to odblokowuje światło dróg oddechowych, zapewniając prawidłowy przepływ powietrza i drożność.

Aparaty nazębne na bezdech senny umożliwiają mówienie, picie i przełykanie. Dzięki wykonaniu z miękkiego materiału nie przeszkadzają w tych czynnościach. Aparat można mieć ze sobą w podróży i wszędzie zabierać – jest mały i lekki. To proste i skuteczne rozwiązanie, chętnie stosowane m.in. przez osoby, u których leczenie bezdechu wymaga czasu ze względu np. na konieczność redukcji masy ciała.

Proteza CPAP na bezdech senny

Ciężka i umiarkowana postać bezdechów sennych wymaga natychmiastowego leczenia. W tym celu MilleMedica wykorzystuje nowoczesne protezy CPAP. Aparatura wytwarza dodatnie ciśnienie, które wtłacza do dróg oddechowych pacjenta przez specjalną rurkę zakończoną szczelnie przylegającą do twarzy maską. Dzięki dodatniemu ciśnieniu zachowana zostaje drożność dróg oddechowych. Gdy jest ona niewystarczająca, aparat automatycznie zwiększa ciśnienie, tak by bezdech ustąpił, a prawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe został zachowany.

Proteza CPAP nie tylko udrażnia drogi oddechowe, ale też monitoruje stan pacjenta i zapisuje go w cyfrowej pamięci. Dzięki temu możliwe jest przekazanie bieżących wyników lekarzowi prowadzącemu. Nowoczesne urządzenia pozwalają na przesyłanie danych online bezpośrednio do laryngologa, co znacznie usprawnia leczenie, szczególnie gdy bezpośredni kontakt pacjenta z lekarzem jest utrudniony lub niewskazany. Aparaty CPAP mogą podlegać częściowej refundacji z NFZ.


Materiał partnera zewnętrznego