Zaćma — czym się objawia i jak ją leczyć?

leczenie zaćmy
W początkowym stadium zaćma nie daje praktycznie żadnych objawów. Pierwsze symptomy łatwo pomylić ze zmęczeniem oczu, szczególnie jeśli pacjent pracuje przy komputerze lub spędza sporo czasu przed ekranami | fot.: materiał partnera

Zaćma to najczęstsza choroba oczu na świecie, polegająca na stopniowym zmętnieniu soczewki oka, czego konsekwencją jest pogarszająca się jakość widzenia. Jedynym sposobem na powrót do wyraźnego widzenia jest operacja. Obecnie jednak technologia w zakresie okulistyki jest na tyle zaawansowana, że usunięcie zmętnienia zalicza się do tzw. zabiegów jednego dnia. Jak rozpoznać i jak leczyć zaćmę? Wyjaśniamy.

Zaćma — co to za schorzenie?

Zaćma, nazywana inaczej kataraktą, to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby starsze. Powody jej powstawania nie są do końca poznane. Zgodnie z najnowszą wiedzą za najczęstszą przyczynę zmętnienia soczewki uznaje się starzenie organizmu i towarzyszące temu zaburzenia metaboliczne. 

Zaćma może mieć kilka postaci:

  • zaćma podtorebkowa tylna – problemy z widzeniem są większe w jasnym oświetleniu i przy patrzeniu z bliska (np. przy czytaniu) niż przy patrzeniu w dal,
  • zaćma jądrowa – upośledzenie widzenia szczególnie odczuwa się w jasnym oświetleniu i przy dużym nasłonecznieniu, natomiast dobrze widzi się z bliska (zaćmie jądrowej towarzyszy zmiana wady wzroku w kierunku krótkowzroczności),
  • zaćma korowa – cechują ją problemy z widzeniem o zmroku i w ciemnych pomieszczeniach.

Jakie są objawy zaćmy?

W początkowym stadium zaćma nie daje praktycznie żadnych objawów. Pierwsze symptomy łatwo pomylić ze zmęczeniem oczu, szczególnie jeśli pacjent pracuje przy komputerze lub spędza sporo czasu przed ekranami. To dlatego w przypadku każdego, nawet minimalnego pogorszenia ostrości widzenia trzeba koniecznie umówić się do okulisty. Może bowiem okazać się, że to wcale nie kwestia zmęczenia oczu, ale rozwijającej się zaćmy.

Do objawów zaćmy należą:

  • stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia,
  • narastająca krótkowzroczność,
  • narastająca różnowzroczność,
  • szybkie męczenie się oczu,
  • widzenie “jak za mgłą”,
  • zniekształcone lub podwójne widzenie przedmiotów,
  • problemy z oceną odległości i poruszaniem się,
  • uwrażliwienie wzroku na jasne światło,
  • zaburzenia widzenia kolorów,
  • trudności z dobraniem odpowiednich okularów.

Jak leczy się zaćmę?

Jedyną możliwością wyleczenia zaćmy jest operacja. Na taki zabieg możesz umówić się na przykład do szpitala Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie. 

Wskazania do leczenia zaćmy

Wskazania do leczenia operacyjnego zaćmy nie są jednoznacznie określone. Należy ją usunąć, jeśli nastąpiło istotne obniżenie zdolności widzenia, które przeszkadza pacjentowi w pracy zawodowej lub codziennym funkcjonowaniu. Bardzo ważne jest, aby nie czekać, aż zaćma się rozwinie do zaawansowanego stadium — usuwanie twardej, zmętniałej soczewki to dłuższa rekonwalescencja oraz większe ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Przebieg operacji zaćmy

Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki, co nazywa się fakoemulsyfikacją. Na początku rozdrabnia się ją za pomocą ultradźwięków, a następnie odsysa powstałe resztki. W to miejsce zostaje wstawiona sztuczna soczewka. Cała procedura trwa około 15 minut i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym przy użyciu kropli do oczu.

Moc wszczepianej soczewki dobiera się tak, żeby pacjent po zabiegu dobrze widział z daleka i nosił okulary tylko do czytania. Czasem u krótkowidzów postępuje się odwrotnie, dostosowując moc soczewki do czytania bez okularów. Wówczas pacjent używa okularów tylko do patrzenia w dal.

Rekonwalescencja

Choć opis zabiegu może brzmieć poważnie, w rzeczywistości jest to dosyć rutynowa operacja okulistyczna. Należy ona do tzw. zabiegów chirurgii jednego dnia. W czasie operacji wykonuje się małe cięcie, które zwykle nie wymaga zakładania szwów, a to umożliwia szybką rehabilitację wzrokową pacjenta. Efekty pooperacyjne są widoczne od razu, a operowane miejsce goi się błyskawicznie. Zwykle pobyt w szpitalu trwa jeden dzień, a następnie pacjent jest wypisywany do domu. Tuż po zabiegu i w ciągu kolejnych 24 godzin pacjenci często mają uczucie piasku pod powiekami, pojawia się łzawienie, a oczy są przekrwione i czerwone. Obraz jest zamazany i niewyraźny. Całkowita regeneracja następuje po około 4 tygodniach.

Przeciwwskazania do operacji usuwania zaćmy

Operacyjne leczenie zaćmy jest szybkie i bezpieczne, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań pozabiegowych bardzo niskie. Zabieg usuwania zmętniałej soczewki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, które nie obciąża całego organizmu. Dodatkowo każdy pacjent przed planowaną operacją proszony jest o wykonanie określonych badań dodatkowych, umawia się na konsultację i poddawany jest szczegółowemu badaniu okulistycznemu. 

Jeśli zauważasz u siebie albo u któregoś z członków rodziny (szczególnie u seniorów!) pogorszenie widzenia albo inne problemy ze wzrokiem, nie zwlekaj — umów się na konsultację okulistyczną. Może okazać się, że to początki zaćmy — schorzenia prowadzącego do ślepoty. Obecnie bardzo łatwo można ją całkowicie wyleczyć. Warto umówić się do okulisty od razu po zaobserwowaniu objawów, gdyż im mniej zaawansowane stadium choroby, tym krótsza rekonwalescencja po zabiegu. 

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story