Ćwieki i czerń, czyli co łączy styl punkowy i styl gotycki

Stylizacja - skóra z ćwiekami
Goth i punk to nie tylko style w modzie – to sposoby bycia wyrażające się przez ubiór, postawę i głoszoną ideologię. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Goth i punk to nie tylko style w modzie – to sposoby bycia wyrażające się przez ubiór, postawę i głoszoną ideologię. Dresscode nie wystarczy, by przynależeć do subkultury, jest jednak największym wyróżnikiem punków i gotów, którzy – jako odrębne, ale pod wieloma względami podobne grupy – funkcjonują od przełomu lat 70. i 80. do dziś. Subkultury te istnieją najdłużej, co ma swoje uzasadnienie w uniwersalnych ideach, na jakich bazują.

Bunt, manifest, anarchia – jak to się zaczęło?

Do powstania obu subkultur – gotyckiej i punkowej – przyczynił się rozkwit nowych gatunków muzycznych. Punkowcy skupili się wokół zespołów Sex Pistols, Talking Heads, Ramones i The Clash, natomiast goci (o 10 lat późniejsi) upodobali sobie kapele Siouxsie & The Banshees, Joy Division, Bauhaus, The Cure i Dead Can Dance. Muzyka była sposobem na wyrażenie niepokojów młodzieży, przekazicielem ideologii. Niepokojące, bardzo ostre lub wręcz psychodeliczne brzmienia oznaczały zerwanie z tradycjami, autorytetami, opresją systemu. Bardziej zdeklarowani ideologicznie zawsze wydawali się punk-rockowcy (proekologiczni pacyfiści), ale obecnie mówi się także o dark culture zrodzonej z nihilizmu i skłonności do autodestrukcji charakterystycznej dla gotów. Obie subkultury mają więc u swych podstaw pewien światopogląd, który nieprzerwanie zyskuje zwolenników w kolejnych pokoleniach, niezależnie od realiów społeczno-politycznych.

Dresscode – czym dla punków i gotów jest strój?

Charakterystyczny ubiór jest cechą konstytutywną każdej subkultury – wyraża jej odmienność i jest przesycony czytelną symboliką nawiązującą do ideologii. W stylach punk i goth dominuje czerń wyrażająca hasło „no future”, pojawiają się też ćwieki i kolce, które świadczyć mają o nieprzystępności. Im jest ich więcej, tym lepiej – ćwiekowane bywają niekiedy całe kurtki lub buty. Co istotne, ubrania są często projektowane samodzielnie, z wykorzystaniem nitów, naszywek, agrafek. Punkowcy i goci kupują w second handach spodnie dżinsowe i kurtki skórzane, które przerabiają samodzielnie (przeszywają, przedzierają, wszywają zamki), by nadać im indywidualności. Dziś jednak zarówno subkultura gotycka, jak i punkowa podzieliły się na kilka odrębnych, odróżniających stylów. I tak goci mogą reprezentować odłamy medieval, postapo, cyber, gothic lolita i in., natomiast punkowcy identyfikować się z hardcore punkiem, emo core lub skate punkiem. Każda z tych grup ubiera się nieco inaczej. Zróżnicowanie widać zwłaszcza u gotów, którzy przywiązują szczególną wagę do stroju. Niekiedy przypomina on wręcz kostium z innej epoki. Goci spotykają się na festiwalach (wiele jest organizowanych w Niemczech, a jeden – Castle Party – rokrocznie odbywa się w Polsce), gdzie prezentują swoje imponujące kreacje. Niekiedy stroje te wymagają posiadania prawdziwego zacięcia artystycznego i niemałych zdolności manualnych.

Szukasz metalowych ćwieków, pukli, łańcuchów do rockowych lub gotyckich stylizacji? W Armet możesz je kupić w ilościach, które wystarczą na zrealizowanie festiwalowych projektów – ozdobienie kurtek, płaszczy, skórzanych rękawic czy nakryć głowy.


Materiał partnera zewnętrznego