Najciekawsze role w karierze aktorskiej Nicolasa Cage’a

Nicolas Cage 2013
Nicolas Cage zagrał w wielu najróżniejszych filmach. W jego filmografii znajdują się zarówno filmy akcji, dramaty,  kryminały, jak i komedie. Filmy bardziej i mniej udane. I chociaż w ostatnich latach tych drugich jest znacznie więcej, to nie można mu odmówić talentu, o czym mogą zaświadczyć rzesze jego fanów | fot.: Autorstwa Georges Biard, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28205575

Nicolas Cage to nazwisko, którego raczej nikomu nie trzeba przestawiać. Ten, prawie już 60-letni aktor, ma na swoim koncie pokaźną liczbę ról. Jednak filmy z jego udziałem – szczególnie w ostatnich latach – nie cieszą się dobrą opinią, zarówno krytyków, jak i publiczności. Warto zatem przypomnieć najciekawsze kreacje w jego karierze.

Zostawić Las Vegas

To obraz, który przyniósł Cage’owi statuetkę Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową. Aktor wciela się w nim w rolę Bena, scenarzysty, który po utracie pracy postanawia pojechać do Las Vegas i tam oddać się swojemu nałogowi, jakim jest alkohol. Na swojej drodze spotyka jednak Sarę, piękną prostytutkę, która przypomina mu, czym jest miłość. Ich związek zdaje się być jednak z góry skazany na niepowodzenia. Czy na pewno? Aby odpowiednio przygotować się do tej roli, Nicolas Cage, upijał się i nagrywał swoje zachowanie, by przed kamerą wypaść bardziej wiarygodnie.

Dzikość serca


Ten film, stworzony przez jednego z najpopularniejszych reżyserów naszych czasów, Davida Lyncha, opowiada o dwójce zakochanych, Sailorze i Luli, którzy muszą uciekać przed bandą zbirów, wynajętych przez matkę dziewczyny. Cage gra tutaj głównego bohatera, byłego więźnia, który ponad wszystko chce być ze swoją ukochaną. Aktor w tym filmie pokazuje cały wachlarz emocji. Od nieokiełznanego szaleńca, do wrażliwego i uczuciowego kochanka.

Adaptacja


To kolejny tytuł, który pozwolił Nicolasowi Cage’owi powalczyć o statuetkę Oscara, tym razem jednak bezskutecznie. Opowiada o scenarzyście, który stara się napisać adaptację książki o… orchideach. Niestety, nie bardzo mu to wychodzi. „Adaptacja” to film neurotyczny, jak sam główny bohater, w którym jawa miesza się ze snem, a fikcja z prawdą. Na pewno nie spodoba się on wszystkim, ale Cage bryluje w nim, grając dwie pierwszoplanowe postaci.

Pan życia i śmierci

Nicolas Cage tym razem wciela się w Jurija Orłowa, ukraińskiego handlarza bronią, żydowskiego pochodzenia, który nie bardzo przejmuje się, gdzie jego towar trafi i jakie wyrządzi szkody. Żyje jednak w ciągłym stresie, bo jego śladem podąża agent Interpolu, Jack Valentine. W końcu Jurij zostanie postawiony przed dylematem, który w konsekwencji, może pozbawić go rodziny.

Nieznośny ciężar wielkiego talentu

Ten film to jeden z najgłośniejszych tytułów roku 2022. Opinie na temat samego filmu są różne, jednak większość oceniających zgadza się, że główny aktor jest w swojej roli świetny. Nicolas Cage gra tutaj bowiem… Nicolasa Cage’a. I to w kilku wersjach samego siebie. Aktor rozmawia sam ze sobą, parodiuje samego siebie i posługuje się nawiązaniami do filmów, w których występował w poprzednich latach. To wszystko dostajemy w pełnej otoczce komedii sensacyjnej. Dla fanów Cage’a to pozycja obowiązkowa!

Nicolas Cage zagrał w wielu najróżniejszych filmach. W jego filmografii znajdują się zarówno filmy akcji, dramaty,  kryminały, jak i komedie. Filmy bardziej i mniej udane. I chociaż w ostatnich latach tych drugich jest znacznie więcej, to nie można mu odmówić talentu, o czym mogą zaświadczyć rzesze jego fanów.

KŻA