Wyniki konkursu dla filmowych debiutantów, czyli kto dostał Munka

Łódzka Filmówka przyznała swoje nagrody na reżyserię i zdjęcia | fot.: materiały partnera zewnętrznego

1 lutego odbyła się gala wręczenia nagród, w konkursie im. Andrzeja Munka. Wydarzenie organizowane przez Szkołę Filmową w Łodzi kierowane jest do reżyserów i autorów zdjęć debiutujących w pełnometrażowej fabule.

W tej edycji Konkursu do Nagrody nominowani byli twórcy osiemnastu filmów. Nagroda w Konkursie im. Andrzeja Munka ma wskazywać tych debiutantów, których karierom filmowym warto się przyglądać, a twórcom, oprócz prestiżu, przynieść ma promocyjne wsparcie debiutanckiej produkcji. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 1965 roku, nagrodę otrzymał wówczas Jerzy Skolimowski. Wśród laureatów Konkursu w trakcie ponad 50-ciu lat jego trwania byli m.in. Krzysztof Kieślowski, Andrzej Żuławski, Mariusz Grzegorzek czy Łukasz Barczyk.

W tym roku jury Konkursu im. Andrzeja Munka w składzie: Xawery Żuławski, Radek Ładczuk, Sebastian Buttny, Michał Sobociński, Kalina Alabrudzińska i Michał Dymek zdecydowało się przyznać:
Nagrodę im. Andrzeja Munka za Najlepszą Reżyserię: Joaquin del Paso za reżyserię filmu „Maquinaria Panamericana”

W uzasadnieniu przyznania Nagrody napisano:
Za dojrzałość artystyczną i świeżość debiutanta w jednym. Za szacunek dla tradycji wielkich autorów kina, ale skuteczne poszukiwanie indywidualnego języka, stylu i poczucia humoru. Za traktowanie filmu jako pojazdu zabierającego widownię w fascynującą podróż po świecie fizycznym i metafizycznym. Za potraktowanie upadku fabryki w sposób poetycki i intymny, osiągając w ten sposób nienachalny a ciekawy obraz współczesnego świata. Za zdjęcia na taśmie filmowej, których wyjątkowy urok przypomina, że nie wszystko da się nakręcić na cyfrze. Za rywalizację z innymi filmami tej edycji konkursu, których poziom artystyczny sprawił nam wielką przyjemność. Wreszcie, ze względu na wyjątkowy sens i charakter Nagrody im. Andrzeja Munka, za wzbudzenie w nas przekonania, że autor tego filmu wkrótce stanie się osobą, której będziemy szukali w programach najlepszych festiwali filmowych i repertuarów kin.

Nagrodę im. Andrzeja Munka za Najlepsze Zdjęcia – Paweł Chorzępa za zdjęcia do filmu „Zud” w reżyserii Marty Minorowicz:

W uzasadnieniu przyznania Nagrody napisano:
Za silne i dojrzałe fabularne zdjęcia wykreowane bardzo skromnymi środkami w warunkach dokumentalnych. Za umiejętność stawiania kamery w odpowiednim miejscu i ukazania nadziei w opowiedzianej historii.
Laureaci otrzymują nagrody finansowe w wysokości 10 000 zł każda.

Przebywający obecnie w Meksyku Joaquin del Paso, który jest absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi, nie mógł uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagród. Nagrodę w jego imieniu odebrał Fredrik Olsson, autor zdjęć do filmu „Maquinaria Panamericana”. Joaquin del Paso wysłał film z komentarzem do przyznanej nagrody: https://vimeo.com/202095686. Paweł Chorzępa, laureat Nagrody im. A. Munka za najlepsze zdjęcia mówił: „Dziękuję za nagrodę, zwłaszcza, że dostają ją w takim miejscu – w Szkole Filmowej w Łodzi, do której kiedyś bardzo chciałem się dostać”.

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

Materiał partnera zewnętrznego