Kilka pomysłów na zajęcia, które bawią i uczą dzieci oraz rozpalają ich pasje

Pasja teatralna u dziecka
Jedną z form działalności artystycznej mogą być zajęcia w grupach teatralnych. Dotyczy to zarówno teatru tradycyjnego jak też lalkowego | fot.:Fotolia

Wychowując dziecko zazwyczaj zachęcamy je do stawiania sobie coraz ciekawszych wyzwań, oczywiście odpowiednich do jego indywidualnego rozwoju. Dziecko powinno próbować sił w różnego rodzaju aktywnościach. Tylko wtedy jest w stanie trafić na temat, który go całkowicie pochłonie. Taka dziecięca fascynacja może w przyszłości stać się dorosłą pasją. Na początku tego typu zajęcia mogą być tylko zabawą, jednak później zazwyczaj zamieniają się w coś poważniejszego. Jakimi zajęciami dodatkowymi warto zainteresować dziecko?

Zajęcia związane z nauką gry na instrumencie

Zdolności muzyczne dziecka można zaobserwować już pierwszych latach jego życia. Zazwyczaj zauważalna jest wrażliwość na muzykę i dźwięki, czasem też widać wyraźne poczucie rytmu. Bywa też, że dziecko pragnie grać na jakimś konkretnym instrumencie, ale niejednokrotnie nie ma jeszcze sprecyzowanej odpowiedzi na ten temat. Najlepiej więc zacząć od prostego instrumentu klawiszowego. Taka nauka wymaga od dziecka wytrwałości, zdeterminowania i poczucia obowiązku. Jeżeli wytrwa w swoim postanowieniu, to już połowa sukcesu.

Nauka rysunku i malarstwa

Prawie wszystkie dzieci, na wszystkich etapach własnego rozwoju, chętnie rysują. Już wtedy można zauważyć pewne zdolności, które dziecko posiada. Dodatkowo, jeżeli sprawia mu to przyjemność, dobrze zapisać je na zajęcia plastyczne. Będzie wtedy miało możliwość doskonalenia swojej pasji pod opieką kompetentnego nauczyciela plastyki, który pomoże dziecku lepiej wyrazić siebie przez tę dziedzinę sztuki. Pasja rysowania i malowania może stać się zalążkiem dorosłego hobby a nawet czegoś więcej. Dodatkowo sprzyjać tutaj będzie technika komputerowa, gdzie istnienie wielu programów graficznych pomaga w wyostrzeniu zmysłu artystycznego.

Zajęcia sportowe

Wszyscy wiedzą, że wybitni sportowcy zaczynali przygodę ze sportem już we wczesnych latach dziecięcych. Dlatego też jeżeli dziecko przejawia jakiekolwiek zainteresowania na tym polu, to warto iść tym tropem. Na szczęście dostępnych jest sporo form sportowej aktywności dla dzieci. Poczynając od młodocianych klubów piłkarskich, przez pływanie a kończąc na zajęciach ze sztuk walki. Warto też wspomnieć o tańcu, gdzie dyscyplina nie jest wyłączną domeną dziewczynek.

Dziecięcy teatr

Jedną z form działalności artystycznej mogą być zajęcia w grupach teatralnych. Dotyczy to zarówno teatru tradycyjnego jak też lalkowego. Takie hobby może być świetną zabawą. Uczy dziecko integracji grupowej i daje możliwość bliskiego obcowania z prawdziwą sztuką. Rozwija również wrażliwość artystyczną a tym samym może być zaczątkiem poważniejszej, „dorosłej” pasji.

Zajęcia praktyczno-techniczne

Takie działania muszą być przede wszystkim dostosowane do poziomu umysłowego i manualnego dziecka. Dobrym przykładem może być modelarstwo. Polega ono na składaniu modeli maszyn rolniczych, samochodów, statków czy samolotów z małych elementów. Rozwija to kreatywność i umiejętności manualne młodego człowieka. Dodatkowo daje sporą satysfakcję, gdy zobaczy się efekty własnych działań.

Tak się składa, że kreatywnych zajęć dla dzieci jest całkiem sporo. Każde z nich może znaleźć coś dla siebie. Nawet jeżeli nie ma jeszcze sprecyzowanej wizji co najchętniej chciało by robić, to warto poczynić pewne próby. Jest duża szansa, że dziecko trafi w końcu na swoją pasję, która pochłonie je bez reszty.

TST

Tags from the story
, , ,