Pierwsza wystawa prac Banksy’ego w Polsce. Gdzie i do kiedy można ją zobaczyć? Co warto wiedzieć o artyście i jego twórczości?

wystawa Banksy w polsce
Wystawa prac Banksy'ego w Polsce to wydarzenie o szczególnym znaczeniu | fot.: stock.adobe.com

Prace jednego z najdroższych i najwyżej cenionych artystów współczesnych trafiły do Polski. Niecodzienna wystawa twórczości Banksy’ego gotowa jest do obejrzenia w Warszawie. W Centrum Praskim Koneser wielbiciele sztuki współczesnej będą mogli podziwiać ją do 5 września 2021 roku. Warto przy okazji tego wydarzenia wyjaśnić światowy fenomen Banksy’ego. To bardzo tajemnicza postać. Brytyjczyk od lat tworzy murale. Zajmuje się sztuką ulicy. Jednocześnie jego dzieła są zaangażowane społecznie. Przełamuje w nich tematy tabu i zwraca uwagę na ważne wydarzenia.  

Warszawska wystawa prac Banksy’ego już gotowa!

W warszawskim Centrum Praskim Koneser można obejrzeć liczne prace Banksy’ego. To doskonała okazja, by zobaczyć dzieła rozsiane po całym świecie. Choć Brytyjczyk tworzy murale – wielkopowierzchniowe malowidła na murach i ścianach domów, to w Warszawie będą obecne np. ich fotografie. Wśród ok. 100 eksponatów, na wystawie znajdą się szablony służące Banksy’emu do wykonywania oryginalnych dzieł. Angielskojęzyczny tytuł wystawy brzmi: „The Art of Banksy. Without limits”. Rzeczywiście w Centrum Koneser można poczuć ducha sztuki ulicy, która zyskuje dziś bardzo wysokie ceny na aukcjach. Wśród najpopularniejszych graffiti znajdą się prace: „Dziewczynka z Balonem”, „Pulp Fiction” i wiele innych. Pokażą, jak zmieniała się twórczość artysty i skąd czerpał inspiracje. Warto wspomnieć, że wystawa nie ma nudnego charakteru. Cała przestrzeń została zaaranżowana w taki sposób, by poczuć się jak w świecie Banksy’ego.

Graffiti i murale Banksy’ego w Centrum Praskim Koneser 

Od kilku lat wystawa prac Banksy’ego krąży po największych miastach świata. W roku 2021 obecna jest w Warszawie. Specjalnie wybrane prace artysty przedstawiają różne sposoby tworzenia. Nie bez powodu tytuł wystawy brzmi: „Bez granic”. Rzeczywiście, Banksy jest pierwszym twórcom, który sztukę wysoką, znaną z muzeów i galerii, przeniósł na ulice europejskich miast. Początkowo tworzył w Londynie i na Wyspach Brytyjskich. Z czasem jego murale i oryginalne graffiti zaczęły pojawiać się także w innych miastach. Choć nie można ściągnąć ze ściany raz namalowanego obrazu, to można wykonać zdjęcie. Także rysunki odręczne, szkice i szablony są doskonałym sposobem na pokazanie sztuki ulicy (street art). Dlatego na kilka miesięcy przestrzeń warszawskiego Centrum Praskiego Koneser, zamieni się w wyjątkową przestrzeń wystawienniczą. Wystawa przypomina londyńskie ulice, wnętrze metra i przestrzeń, w której obraca się Banksy.

Przekraczanie granic według Banksy’ego

Przekraczanie granic jest charakterystyczne dla sztuki współczesnej. Artyści szukają nowych środków wyrazu. Jednocześnie w czasach, gdy wynaleziono już wszystko, wyjątkowo trudno zadziwić ludzi czymś nowym. Banksy’emu to się udało. Połączył sztukę ulicy  z wrażliwością na sprawy społeczne, na krzywdę ludzi, np. imigrantów. Jego grafiki są jedyne w swoim rodzaju i wyznaczają nowy kierunek w sztuce współczesnej. Dlatego warto na własne oczy zobaczyć sposób tworzenia artysty ulicznego. Cenią go galerie, muzea i domy aukcyjne na całym świecie, a w 2021 roku można oglądać Banksy’ego również w Warszawie. 

Wystawa prac Banksy’ego dostępna jest dla zwiedzających w Praskim Centrum Koneser w Warszawie. Bilety można zakupić np. online. Wielbiciele sztuki współczesnej mogą ją oglądać do 5 września 2021 roku.

MKT

Tags from the story
,