3 fakty o kredytach konsolidacyjnych, które warto znać

plik pieniędzy
Kredyt konsolidacyjny uważany jest za produkt, który pomaga oszczędzać i trzymać kontrolę nad wysokością i terminową spłatą zadłużenia | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Spłata kilku kredytów lub pożyczek jednocześnie to duże zobowiązanie dla domowego budżetu, dlatego coraz większą popularnością cieszą się kredyty konsolidacyjne. To proste rozwiązanie pozwala płacić jedną, mniejszą ratę, zamiast kilku większych, dzięki czemu miesięcznie w portfelu pozostaje niemała suma pieniędzy.

 

  1. Konsolidacja to dobre rozwiązanie, ale nie dla każdego
  2. Jakie kredyty można skonsolidować?
  3. Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

 

Osoby, które decydują się na kredyt konsolidacyjny, argumentują swoją decyzję chęcią zapanowania nad własnym zadłużeniem i „uporządkowania” kwestii finansowych. Łatwiej jest bowiem pamiętać o jednej racie kredytu w miesiącu, niż o kilku, szczególnie w sytuacji, w której każda z nich ma inny termin spłaty.

Konsolidacja to dobre rozwiązanie, ale nie dla każdego

Kredyt konsolidacyjny uważany jest za produkt, który pomaga oszczędzać i trzymać kontrolę nad wysokością i terminową spłatą zadłużenia. To produkt polecany głównie dla tych kredytobiorców, którzy posiadają już kilka kredytów i pożyczek, a nie chcą spłacać każdego z nich osobno. Konsolidacja to inaczej połączenie, czyli scalenie kilku zobowiązań w jedno, co w praktyce oznacza, że bank, który udziela kredytu konsolidacyjnego, reguluje w imieniu swojego klienta jego zobowiązania, a w zamian ich kwotę sumuje i rozkłada spłatę na założony w umowie okres czasu. W ten sposób kredytobiorca może spłacać jeden kredyt zamiast kilku, co pozwala mu lepiej planować swój domowy budżet.

Jednak nie każdy kredytobiorca może ubiegać się o przyznanie kredytu konsolidacyjnego. Banki traktują to zobowiązanie jak każde inne, zatem sprawdzają zdolność i historię kredytową. Jeśli w BIK lub innej bazie dłużników znajdują się negatywne wpisy dotyczące kredytobiorcy, jego szanse na otrzymanie finansowania znacznie maleją. Ubiegający się o kredyt konsolidacyjny klient jest więc „prześwietlany” analogicznie do osób ubiegających się o inny rodzaj kredytu.

Jakie kredyty można skonsolidować?

Decydując się na kredyt konsolidacyjny trzeba też zwrócić uwagę, że nie wszystkie zobowiązania podlegają konsolidacji. Zakres zależy w dużej mierze od polityki banku, jednak w większości przypadków skonsolidować można kredyt ratalny, samochodowy, gotówkowy, mieszkaniowy i w koncie osobistym, a nawet zadłużenie na karcie kredytowej lub pożyczkę gotówkową z parabanku. Spektrum możliwości jest więc duże, ale każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Pierwszym i dla wielu kredytobiorców najważniejszym czynnikiem, na jaki zwracają uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego, jest jego oprocentowanie – im niższe tym tańszy będzie kredyt. Porównania trzeba jednak dokonać również z oprocentowaniem konsolidowanych kredytów. Choć jest to sytuacja rzadka, może się okazać, że sumaryczna wysokość odsetek posiadanych już zobowiązań będzie niższa niż wysokość odsetek nowego kredytu konsolidacyjnego.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Ten wskaźnik mówi o całkowitym koszcie kredytu, jaki ponosi kredytobiorca w ciągu roku, a w jego wartość wchodzi nie tylko oprocentowanie, ale również koszty pozaodsetkowe, np. prowizja banku czy koszt uruchomienia kredytu.

Pod uwagę należy wziąć także okres spłaty zobowiązania i zakres kredytów, które mogą podlegać konsolidacji. Nie mniej istotna będzie również możliwość skorzystania z profitów, jakie oferuje bank, np. wakacji kredytowych lub otrzymania dodatkowej gotówki w ramach tego samego kredytu.


Materiał partnera zewnętrznego