Głośnik bluetooth – co warto wiedzieć przed zakupem?

Czerwony głośnik mobilny
Trudno wyobrazić sobie naszą codzienność bez muzyki. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Trudno wyobrazić sobie naszą codzienność bez muzyki, zwłaszcza że towarzyszy nam na każdym kroku. Słuchamy muzyki, gdy się budzimy, jedziemy do pracy, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, a nawet kiedy pracujemy. Dobra muzyka może umilić nawet najbardziej stresujące chwile, więc warto zadbać o to, by mieć pod ręką głośnik Bluetooth, który umożliwi wygodne jej słuchanie. Do czego nam się przyda? Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośnika? Sprawdzamy.

Czym jest głośnik Bluetooth?

Głośnik Bluetooth, zwany również głośnikiem mobilnym, to przenośne akcesorium niedużej wielkości, które można podłączyć do urządzeń obsługujących bezprzewodową łączność Bluetooth lub NFC, czyli do smartfona, tabletu, laptopa, komputera stacjonarnego, a nawet do telewizora. Do największych jego zalet zaliczyć można wygodne przenoszenie, jest niewielki, więc można go zabrać praktycznie wszędzie. Głośnik Bluetooth umożliwia odtwarzanie dźwięków z większą głośnością i w lepszej jakości niż standardowy głośnik wbudowany w smartfonie czy laptopie. Co ciekawe, niektóre modele głośników dają się połączyć w zestaw zapewniający dźwięk przestrzenny.

Do czego przydaje się głośnik Bluetooth?

Czerwony głośnik Manta
Aby głośnik dobrze spełniał swoją funkcję, należy go dobrze wybrać. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Głośniki Bluetooth sprawdzają się tam, gdzie mamy przy sobie urządzenie obsługujące bezprzewodową łączność Bluetooth lub NFC i chcemy cieszyć się bardzo dobrą jakością dźwięku. Gdzie w takim razie możemy z nich korzystać? Na pewno w plenerze, głośniki przydają się podczas grillowania na działce, jak również na plaży. Niektóre modele są wodoszczelne, więc nawet nie zaszkodzi im kontakt z wodą. Łącząc głośnik na przykład z telefonem, można stworzyć świetny zestaw nagłośnieniowy na wieczorną imprezę, który można zabrać w każde miejsce. Głośniki Bluetooth świetnie sprawdzają się w podróży, słuchanie muzyki może umilić czas podczas kilkugodzinnej jazdy pociągiem. Nie zapominajmy również o tym, że głośniki mogą zastąpić wieżę stereo, więc sprawdzą się także w warunkach domowych. Cały zestaw zajmuje niewiele miejsca, więc nie trzeba zagracać sobie mieszkania i unikniemy plątaniny kabli. Głośnik Bluetooth to też prawdziwa gratka dla fanów gier mobilnych, dźwięk wydobywający się z nich brzmi lepiej i jest bardziej przestrzenny niż z głośnika wbudowanego urządzenia.

Ważne parametry i cechy głośnika Bluetooth

Aby głośnik dobrze spełniał swoją funkcję, należy go dobrze wybrać. Na co zwrócić uwagę? Na pewno na wielkość. Jeśli model ma być uniwersalny, to lepiej, żeby był niewielkich rozmiarów, bo wtedy bez trudności zmieścimy go do plecaka lub kieszeni. Jeśli zamierzamy używać głośnika tylko w jednym miejscu, to zdecydowanie lepiej wybierać większe głośniki, gdyż zapewniają lepszy dźwięk. Kluczowym parametrem powinien być dla nas także czas pracy głośnika mobilnego i w tym przypadku warto stawiać na głośniki z akumulatorami, które wystarczają na przynajmniej 10 godzin działania. W tym miejscu warto wspomnieć, że niektóre głośniki Bluetooth z baterią o wyższej pojemności mają funkcję powerbanku, więc za jego pomocą naładujemy telefon, nawet bez dostępu do gniazda. Głośnik mobilny ma służyć do odtwarzania muzyki, więc należy zwrócić uwagę także na jakość dźwięku i głośność. Modele mniejszej wielkości to bardzo często głośniki mono o bardzo małych możliwościach dźwiękowych, czyli zapewnią nam przeciętnej jakości dźwięk i niewielką głośność. Takie głośniki sprawdzą się u tych, którzy więc nie mają zbyt dużych oczekiwań. Jeśli zależy nam na świetnym audio i wrażeniach, to zdecydowanie lepiej stawiać na modele stereo, które zapewniają lepszą głośność i jakość dźwięku. Pamiętajmy również o mocy głośnika i w tym przypadku panuje zasada, że im wyższa moc, tym wyższa głośność.

O czym jeszcze należy pamiętać, czyli funkcje głośnika Bluetooth

No właśnie, o czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Oprócz parametrów ważne są także same funkcje głośnika Bluetooth i tutaj w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę, czy ma funkcję Multipoint. Dzięki niej można jednocześnie podłączyć kilka urządzeń Bluetooth i słuchać muzyki z różnych urządzeń, bez konieczności przełączania się pomiędzy telefonami, czy tabletami. Kolejna ważna funkcja to obsługa połączeń. Z reguły jest to domyślna funkcja głośnika, które mają wbudowany też mikrofon i mogą zastąpić zestaw głośnomówiący w samochodzie. Dobrymi funkcjonalnościami są także wbudowane radio i odtwarzacz MP3. Do kluczowych aspektów należą także złącza – audio jack lub AUX, gdyż pozwalają rozszerzyć funkcjonalność głośnika i podłączyć nawet te urządzenia, które nie mają modułu łączności Bluetooth.


Materiał partnera zewnętrznego