Co trzeba wiedzieć przed zakupem pierwszego fotelika samochodowego?

dziecko w foteliku samochodowym trzymające rodzica za rękę
Foteliki samochodowe są obecnie najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem do przewożenia dzieci | fot.: stock.adobe.com

Wybór fotelika samochodowego dla malucha to niezwykle ważna sprawa. Kupując jeden z modeli, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W sklepach znajduje się naprawdę dużo fotelików i często trudno jest wybrać ten, który będzie spełniał wszelkie wymagania. Warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru.

Wybór pierwszych fotelików – o czym pamiętać?

Fotelik samochodowy ma za zadanie przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo przewożenia dzieci w samochodzie. Zwyczajne pasy nie uchronią tak skutecznie najmłodszych w razie jakiś nieprzewidzianych sytuacji drogowych.

Każdy fotelik dla niemowlaka oraz dla starszych dzieci musi spełniać określone normy. Dzięki ich przestrzeganiu, można mieć pewność, że dobrze spełni on swoją rolę dla odpowiedniej grupy wagowej i wiekowej. Oprócz bezpieczeństwa nosidełko do samochodu ma także zapewniać wygodę dzieciom oraz zapewniać im odpowiednie ułożenie ciała w czasie podróży. Ma to duże znaczenie zarówno dla wygody, jak i bezpieczeństwa w razie ewentualnego wypadku.

Wybór fotelika dla niemowląt

Dla rodziców zazwyczaj najtrudniejszy jest wybór pierwszego fotelika samochodowego dla noworodków. Dziecko, które dopiero przyszło na świat to bez wątpienia bardzo wymagający pasażer. Dlatego foteliki dla najmłodszych znacznie się różnią od pozostałych. Przede wszystkim niemowlak musi być przewożony na leżąco i tyłem do kierunku jazdy. Kręgosłup noworodka w sytuacji zderzenia mógłby ulec uszkodzeniu przy przewożeniu przodem do kierunku jazdy.

 

Dziecko w foteliku samochodowym tyłem do jazdy
Dziecko, które dopiero przyszło na świat to bez wątpienia bardzo wymagający pasażer | fot.: stock.adobe.com

Foteliki samochodowe dzieli się na pięć kategorii wagowych: 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg, 0+ – dla dzieci o wadze 10–13 kg, I – dla dzieci o wadze 9–18 kg, II – dla dzieci o wadze 15–25 kg i III – dla dzieci o wadze 22–36 kg. Ale to nie jedyny sposób dzielenia produktów – można spotkać kategorie połączone – wówczas mamy do czynienia z trzema grupami. Najczęściej dzieci od urodzenia do pierwszego roku życia mieszą się w przedziale wagowym 0 – 13 kg. Foteliki 0-13 będą przy tym przeznaczone tyłem do jazdy, większość z nich będzie jednocześnie nosidełkiem. Taki fotelik nosidełko przydaje się także przy okazji przenoszenia dziecka na niewielkich dystansach. Kolejne przedziały to 9 – 18 i 15 – 36 kg. Zależnie od producenta przedziały te mogą wyglądać nieco inaczej.

Kolejną ważną kwestią jest dobranie nosidełka do modelu samochodu. Jeżeli nie jesteśmy doświadczeni w tej kwestii, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Przede wszystkim bezpieczeństwo: testy i pasy

Ważne jest także odpowiednia homologacja oraz spełnienie wszelkich, ogólnie obowiązujących norm. Niektóre foteliki posiadają także dodatkowe i bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważne szczególnie, kiedy dość często jeździ się z dzieckiem na wyjazdy. Specjaliści polecają także, aby zwrócić uwagę na testy zderzeniowe. Dobry fotelik, na który szczególnie warto zwrócić uwagę, powinien posiadać możliwie najwyższą ocenę (zazwyczaj są to wartości w granicach 4-5). Foteliki, które nie posiadają takiej oceny, ani nie przeszły żadnych testów nie są najlepszym wyborem – nie ma bowiem pewności, jak zachowają się w sytuacji zderzenia.

Kolejną kwestią, które nie można pominą wybierając fotelik dla niemowlaka, jest sposób jego mocowania w samochodzie. Szczególnie warto wziąć pod uwagę tzw. ISOFIX montowany bezpośrednio do kanapy samochodowej albo skorzystać ze specjalnej bazy. Pozwala ona na stabilniejszy montaż, co oczywiście wpływa na bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy. Ważne, aby po montażu fotelik nie chwiał się na boki. Stabilny fotelik na ISOFIX dopasowany do kategorii wagowej jest zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla podróżującego malucha.

Fotelik do samochodu powinno także posiadać odpowiednie pasy, które będą wyposażone w gąbkę. Dzięki niej pasy nie będą się wżynać w ciałko dziecka. Ważne jest też zabezpieczenie pasów w taki sposób, aby maluszek przez przypadek nie rozpiął ich w czasie podróży. Większość fotelików posiada pasy trzypunktowe. Można także spotkać pasy dwupunktowe lub pięciopunktowe i to te ostatnie są szczególnie polecane użytkownikom.

Foteliki samochodowe – co jeszcze warto wiedzieć

Niektóre foteliki samochodowe można przekształcić w gondolę do wózka lub domowy leżaczek do odpoczynku. Nosidełka samochodowe mogą być także wyposażone w daszki albo rodzaj zasłon, które ochraniają dzieci przed promieniami słońca. To jednak dodatkowe aspekty, które nie powinny być kluczowe dla wyboru konkretnego modelu.

Wybierając fotelik samochodowy szczególnie ważne jest, abyśmy mieli okazję przetestowania go przed zakupem. Sprawdzenia intuicyjności i wygody użytkowania.

Podczas samej jazdy pamiętajmy o tym, że fotelik powinien mieć maksymalnie napięte pasy, dziecko powinno w nim siedzieć prosto i wygodnie. Jeśli podróżujemy zimą, należy zdjąć dziecku kurtkę.

Foteliki samochodowe są obecnie najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem do przewożenia dzieci. Wybierzmy sprawdzone, certyfikowane i odpowiednio dopasowane do wagi i wieku dziecka. Pamiętajmy, że fotelik samochodowy 0-13 koniecznie musi być zorientowany tyłem do kierunku jazdy. Zalecamy także sceptycyzm wobec dostępnych na rynku alternatyw dla fotelików. Im lepiej zabezpieczone, a więc i solidnie i stabilnie umiejscowione dziecko, tym większa szansa, że w sytuacji niebezpieczeństwa uniknie ewentualnych obrażeń.


OLI

Tags from the story
,