Idealny wózek spacerowy na wiosnę – czy taki istnieje?

fit mama wózek spacerowy
Na pewno idealny wózek dla aktywnego rodzica to taki, który łatwo się prowadzi, podbija na przeszkodach czy w razie konieczności przenosi | fot.: materiał partnera

Czym powinien charakteryzować się dobry wózek spacerowy? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, gdy ma być użytkowany już od wiosny. Czy istnieje model idealny na kapryśną i słoneczną aurę? Wszak o tej porze roku pogoda bywa naprawdę zmienna. Zatem podejmujemy się wyzwania i podpowiemy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę.

Po pierwsze: lekki stelaż i odporne na uszkodzenia koła

Na pewno idealny wózek dla aktywnego rodzica to taki, który łatwo się prowadzi, podbija na przeszkodach czy w razie konieczności przenosi. Zatem na pewno wózki spacerowe muszą mieć lekki stelaż aluminiowy, czyli cala konstrukcja nie powinna ważyć więcej niż 8 kg, a najlepiej w granicach 6 kg. Trzeba pamiętać, że choć istnieją spacerówki, które ważą zaledwie 4 kg, to mają one niewielkie piankowe koła, które niekoniecznie sprawdzą się w trudnym terenie. Na pewno koła powinny być odporne na uszkodzenia, a najlepiej również przebicie. Można wybrać spacerówkę trzykołową, którą łatwo podbija się, np. przy wchodzeniu do autobusu. Większe koła będą dobrze poruszać się także po kamienisty terenie. Jeśli jednak wiesz, że będziesz spacerować jedynie po chodnikach, to rzeczywiście na ten aspekt nie musisz zwracać aż tak bacznej uwagi. Na pewno koła powinny być blokowane do jazdy na wprost w razie potrzeby. Oczywiście użytkując wózek spacerowy na większych, solidniejszych kołach masz mniejsze prawdopodobieństwo, że w czasie spaceru z maluchem ugrzęźniesz w błocie, idąc leśną ścieżką. Wiosną pogoda bywa kapryśna zatem, biorąc pod uwagę swoje zwyczaje i preferencje, dokonaj najlepszego wyboru, by spacer niezależnie od aury był przyjemnością.

Po drugie: duży daszek i łatwa w czyszczeniu tapicerka

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest to, by dziecko miało dobrą ochronę zarówno przed słońcem, jak i deszczem. Zatem duży daszek to podstawa. Zwykle nie ma go w mniejszych i najlżejszych wózkach, ale wtedy możesz dokupić parasolkę, która zwiększy komfort malucha. Oczywiście tapicerka i sam daszek muszą mieć ochronę UV 50+. Materiał powinien być łatwy w czyszczeniu, najlepiej z powłoką hydrofobową, w którą nie wnikają ciecze.

Po trzecie: możliwość regulacji w kilku poziomach aż do pozycji leżącej

Komfort malucha jest niezwykle istotny i to już od czasu kiedy umie samodzielnie siedzieć. Takie niemowlęta można wozić już z powodzeniem w lekkich spacerówkach wiosną i nie męczyć się z ciężkim głębokim wózkiem. Duży daszek da dziecku potrzebną ochronę, a możliwość rozkładania siedzenia na płasko, do pozycji leżącej, gwarantuje wygodę snu. Regulacja pozycji siedziska w kilku poziomach jest bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze wózka. Jednak większość producentów wózków spacerowych oferuje właśnie takie modele wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców i ich maluchów. Warto, by siedzisko można było montować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. W przypadku większych dzieci ważny będzie także regulowany podnóżek, aby w czasie snu nóżki nie zwisały w niewygodnej pozycji.


Po czwarte: solidne hamulce, pasy oraz przydatne dodatki 

wózek spacerowy siedzący niemowlak
Komfort malucha jest niezwykle istotny i to już od czasu kiedy umie samodzielnie siedzieć | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nie można zapomnieć o aspektach związanych z bezpieczeństwem. Tu przede wszystkim warto wspomnieć o solidnych hamulcach, które mogą być nożne, ale również umieszczone w rączce wózka. Podwójny hamulec świetnie sprawdza się w wózkach spacerowych przeznaczonych do joggingu. Ta aktywność stała się niezwykle modna wśród młodych mam, wszak mogą ćwiczyć swoją kondycję, a przy okazji szybciej wrócić do formy, a jednocześnie zapewniają dziecku atrakcję w postaci intensywnego spaceru. Na pewno niezbędne są także i to w każdej sytuacji solidne, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Pałąk także może chronić malucha przed wypadnięciem z wózka. Wśród przydatnych dodatków do wózka na wiosnę można wymienić oczywiście parasolkę, ale również folię przeciwdeszczową. Przyda się również uchwyt na smartfona. W końcu umieszczając go na rękojeści można skupić się na prowadzeniu wózka.

Jest wiele kwestii czy parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze wózka i tak naprawdę są one uniwersalne niezależnie od pory roku. W końcu zawsze należy zapewnić bezpieczeństwo, komfort nie tylko dziecku, ale również sobie – przy prowadzeniu wózka. Idealny wózek spacerowy na wiosnę, to przede wszystkim taki, który spełnia wszystkie Twoje wymagania, a przecież różnią się one w zależności od trybu życia i przyzwyczajeń. Być może istotny dla ciebie będzie także obszerny kosz zakupowy albo dodatkowe odblaski, jeśli preferujesz wieczorne spacery.

Materiał partnera

Tags from the story
,