Piwo bezalkoholowe a karmienie piersią

kobieta karmiąca piersią
Tajemnica skuteczności tkwi w obecności beta-glukanu zawartego w słodzie jęczmiennym | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W okresie karmienia piersią najlepiej zrezygnować z picia alkoholu w jakiejkolwiek postaci, jednak wiele kobiet sięga po piwo bezalkoholowe. Główny powód jest jeden: pobudzenie laktacji. Czy faktycznie taki napój wpływa korzystnie na laktację?

Zanim zaczęto produkować piwa bezalkoholowe, niektóre kobiety wypijały piwo z zawartością alkoholu – dla poprawy laktacji. Czy słusznie? I tak, i nie.

Piwo może wpływać na poprawę laktacji, ale…

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przeprowadzono eksperyment z udziałem kobiet karmiących piersią, którym podawano:

  • piwo z zawartością alkoholu 6%
  • wodę gazowaną
  • wodę z zawartością etanolu.

Tylko u pań spożywających piwo zauważono wzrost poziomu prolaktyny – hormonu odpowiadającego za laktację. Dlatego kobietom mającym problem z produkcją naturalnego pokarmu często zalecano wypijanie piwa. Jednak zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii spożywanie alkoholu przez mamę karmiącą  w jakiejkolwiek postaci powinno mieć charakter okazjonalny i powinno być zredukowane do 0,5 g czystego alkoholu na każdy kilogram masy ciała z zachowaniem kilku godzin przerwy od karmienia.

Dlaczego piwo pobudza laktację?

Przeprowadzone przed laty badania naukowe pokazują zależność – piwo bezalkoholowe a karmienie piersią – ponieważ dowodzą, że to nie piwo odpowiada za pobudzenie laktacji, ale zawarty w nim słód jęczmienny. Znaczenia nie ma więc chmiel, alkohol lub woda. Tajemnica skuteczności tkwi w obecności beta-glukanu zawartego w słodzie jęczmiennym.

Wcale nie musisz pić piwa bezalkoholowego

Piwo bezalkoholowe to nie tylko chmiel i słód jęczmienny. Wersje smakowe zawierają mnóstwo dodatków, takich jak cukier i koncentraty soków. Oznacza to dodatkowe puste kalorie, których matka nie powinna sobie dostarczać.

Alternatywnym rozwiązaniem są preparaty na bazie słodu jęczmiennego, które stanowią źródło beta-glukanu, np. Femaltiker®. Zawiera on odpowiednią ilość aktywnego składnika i przy regularnym spożywaniu (1-2 saszetki dziennie) pobudza laktację.

Pamiętaj! Wraz z przyjmowaniem preparatów zawierających słód jęczmienny zadbaj o prawidłowe odżywianie. Zrezygnuj też z picia nawet niewielkich ilości alkoholu, ponieważ działa on przeciwnie do beta- glukanu, tj. osłabia laktację.


Materiał partnera zewnętrznego