Dom czy mieszkanie? Plusy i minusy

meble w nowoczesnym salonie
Zastanawiasz się nad zakupem domu lub mieszkania | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wybór nieruchomości, w której będziemy chcieli zamieszkać nie należy do najłatwiejszych. Jest to trudna i odpowiedzialna decyzja, przy której powinniśmy się kierować tym, w jaki sposób będzie wyglądało nasze życie, nie tylko teraz ale i w przyszłości.

To przede wszystkim ma być inwestycja na lata. Należy brać pod uwagę również to, w jaki sposób może się zmienić okolica, w której zamierzamy zamieszkać. Warto przygotować dla samego siebie listę plusów i minusów każdej nieruchomości tak, aby ostateczna decyzja była świadoma. Zastanawiasz się nad zakupem domu lub mieszkania? Sprawdź artykuł poniżej, aby przekonać się, która nieruchomość pasuje do Ciebie.

Mieszkanie

Jednym z podstawowych zalet mieszkania jest ich łatwa dostępność. W przypadku dużego miasta, zdarzają się takie przypadki, że jeśli odpowiada nam dane lokum,  jesteśmy w stanie znaleźć i sfinalizować zakup w przeciągu kilku dni. Oprócz tego, na aranżację  mieszkania nie musimy poświęcać tak dużo czasu, jak w przypadku domu. Bardzo ważna jest również lokalizacja. W mieście mamy również łatwiejszy dostęp do różnych punktów gastronomicznych, m.in. restauracji, ale i ośrodków kulturalnych i edukacyjnych: kin, teatrów, szkół oraz oczywiście miejsc pracy. Większość osób decydując się na zakup mieszkania zakłada, że jest ono mniej narażone m.in. na kradzież. O wiele trudniej włamać się do mieszkania, które otoczone jest z każdej strony sąsiadami, niż do domu znajdującego się na uboczu. Kwestia bezpieczeństwa, jest dla wielu mieszkańców naprawdę ważna.

Jedną z głównych wad może być koszt takiej inwestycji. Cena za m2 mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji potrafi być naprawdę zaskakująco droga. Oznacza to, że musimy zrezygnować z luksusów i większej przestrzeni na rzecz dobrej lokalizacji.

Dom – inwestycja na lata?

Kierując się wyborem w pełni swojego, niezależnego domu, stawiamy przede wszystkim na spokój i ciszę. Coraz częstszym wyborem mieszkańców są nowe domy na sprzedaż w Bielsku-Białej. Mieszkanie w domu na przedmieściach ma więcej zalet – dowiedzieliśmy się o tym szczególnie ostatnio, m.in. w kontekście problemów ze smogiem, który jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Posiadanie domu świetnie sprawdza się również w okresie letnim, kiedy to sprzyja spotkaniom towarzyskim i możemy zrelaksować się wspólnie w ogrodzie, ciesząc się obecnością najbliższych. Mieszkanie na obrzeżach miasta to również brak problemów z parkowaniem, co w pełni docenią osoby, które posiadają własny środek transportu. Bardzo ważną kwestią jest czynnik cenowy. Na przedmieściach czy kilkadziesiąt kilometrów od miasta, jesteśmy w stanie kupić spory dom mniej więcej w takiej samej cenie, jak mieszkanie w mieście. Można więc zauważyć ogromną przepaść w kosztach za mkw. Dużym atutem jest posiadanie dodatkowej przestrzeni, co daje nam dużo możliwości na zagospodarowanie i aranżacje jej m.in. na garderobę czy gabinet do pracy. Jedną z większych zalet jest posiadanie dużego ogrodu, który będzie ozdobą naszego domu.

Jednak  mieszkanie w domu nie składa się z samych zalet. Wiążą się z tym również pewne wady, które trzeba brać pod uwagę. Jego ogrzanie to bardzo duży wydatek. Dochodzą także takie koszty, jak dojazdy do miasta – benzyna, oraz komunikacja czy różnego rodzaju taksówki.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,