Egzotyczne rośliny doniczkowe w domu: jak dbać o strelicję królewską?

Egzotyczna roślina doniczkowa
Strelicja królewska, nazywana “rajskim ptakiem” to jedna z najpiękniejszych egzotycznych roślin doniczkowych. | fot.: materiał partnera

Strelicja królewska, nazywana “rajskim ptakiem” to jedna z najpiękniejszych egzotycznych roślin doniczkowych. Roślina ma bardzo charakterystyczne kwiatostany w intensywnym pomarańczowo-niebieskim kolorze. Hodowana w doniczce stanowi oryginalną ozdobę, która wprowadzi nieco egzotyki do wnętrza domu.

Strelitzia reginae, czyli strelicja królewska, to roślina o bardzo oryginalnych i charakterystycznych kwiatach, o intensywnie pomarańczowych płatkach, które kształtem przypominają trochę barwny grzebień. Przez pomarańczowe długie płatki przebijają mniejsze w intensywnym niebieskim kolorze. Roślina naturalnie rośnie w Afryce na podmokłych terenach, dlatego, aby w domu rozwijała się prawidłowo, należy o nią odpowiednio zadbać.

Jak pielęgnować strelicję królewską?

Roślina posiada dość rozrośnięty system korzeniowy i tworzy liczne rozłogi, dlatego, aby mogła swobodnie rosnąć, najlepiej umieścić ją dużym pojemniku czy donicy. Ziemia powinna być żyzna i lekko gliniasta, najlepiej wymieszana z piaskiem. Warto pamiętać również o tym, aby na dnie doniczki ułożyć warstwę drenażu, np. z małych kamyków, co zabezpieczy korzenie przed nadmiarem wody. W trakcie kwitnienia, czyli od lutego do końca wiosny, roślinę należy regularnie nawozić nawozem bez azotu lub z małą jego zawartością, gdyż nawozy azotowe negatywnie wpływają na kwitnienie.

Strelicja królewska – stanowisko

Strelicja królewska to roślina odporna na działanie promieni słonecznych, jednak w czasie największych upałów lepiej okryć jej kwiaty, gdyż nadmiar światła może spowolnić ich rozwój. Idealnym stanowiskiem dla rośliny jest widne i przewiewne miejsce, najlepiej blisko okna lub balkonu. Dodatkowo strelicja królewska najlepiej rośnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, dlatego zimą najbezpieczniej jest umieścić ją w znacznej odległości od grzejników. Strelicja królewska to także roślina ciepłolubna, zatem należy zwracać uwagę na to, aby temperatura w pomieszczeniu nie spadała poniżej 10 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura dla rośliny to około 18-20 stopni Celsjusza, a w okresie wegetacji około 25 stopni Celsjusza.

Co zrobić, aby roślina pięknie zakwitła?

Oryginalne i intensywnie pomarańczowe kwiaty rośliny powodują, że jest ona tak chętnie wybierana jako ozdoba domu. Roślina musi przejść w stan spoczynku, dlatego mniej więcej od października należy ograniczyć podlewanie a doniczkę przenieść w chłodniejsze i widne miejsce. Ze względu na to, że roślina lubi dużą wilgotność w pomieszczeniu, można obok niej postawić nawilżacz powietrza. W połowie stycznie można wznowić regularne podlewanie i nawożenie rośliny. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że strelicja królewska będzie wspaniałą kolorową ozdobą domu.


Artykuł partnera