Przygotowujemy drewniany taras na wiosnę

drewniany taras przed domem
Jeśli deski tarasowe są w dobrym stanie, to po zimie, niepogodzie lub dłuższym nieużytkowaniu powinniśmy je jedynie dokładnie oczyścić i odświeżyć | fot.: materiały prasowe

Każdy z nas ma takie miejsca, w których czuje się naprawdę dobrze. Dla jednych jest to miejski park, dla drugich działka lub ogród, a jeszcze dla innych – balkon lub taras. Zalety tarasu doceniają zarówno osoby mieszkające w wielorodzinnych kamienicach, jak i w domach jednorodzinnych. Taras to miejsce relaksu służące do spotkań ze znajomymi i rodziną, jak i po prostu jako miejsce do wypicia kawy na świeżym powietrzu. Jednak aby w pełni cieszyć się tym miejscem, należy o nie zadbać, szczególnie po jesieni i zimie. Drewniane tarasy służą przez lata, jednak potrzebują naszej specjalnej uwagi.

Ręczne czyszczenie tarasu

Jeśli deski tarasowe są w dobrym stanie, to po zimie, niepogodzie lub dłuższym nieużytkowaniu powinniśmy je jedynie dokładnie oczyścić i odświeżyć. Należy pozbyć się liści, gałązek, resztek po kwiatach oraz osadu z kurzu. Możemy do tego użyć ręcznej szczotki, konewki lub myjki ciśnieniowej. Jeśli chcemy jeszcze bardziej zadbać o drewniany taras, to warto wykorzystać preparaty zabezpieczające dedykowane do drewna. Samodzielne czyszczenie tarasu, szczególnie zbudowanego z desek ryflowanych może wymagać poświęcenia sporej ilości czasu oraz nakładu pracy. Równie pracochłonna jest konserwacja długo nieużywanego tarasu. Jeżeli stanowi to dla Ciebie przeszkodę, zastanów się nad mechanicznym czyszczeniem tarasu.

Mechaniczne czyszczenie tarasu

Z niektórymi zabrudzeniami na drewnianym tarasie nie jesteśmy sobie w stanie poradzić sami. Szczególnie, gdy nagromadzi się na nim sporo brudu, patyny, starego lakieru do drewna. Warto wtedy zatrudnić wyspecjalizowaną firmę z odpowiednim urządzeniem. Firma dostosuje zabieg renowacji do rodzaju drewna, z którego zrobiono deski (np. drewno egzotyczne, thermodrewno i inne). Renowacja tarasu przez specjalistę zazwyczaj zajmuje zaledwie jeden dzień. Fachowcom od maszynowej renowacji tarasu nie straszne są zabrudzenia desek zarówno z drobnymi, jak i głębokimi ryflami. Deski z głębokimi ryflami wymagają szczególnej troski. Nieprawidłowo wykonana renowacja może spowodować ich uszkodzenie.

Korzyść użycia maszyny wynika z jej mechanicznej siły. Odświeżenie tarasu jedynie przy pomocy środków chemicznych, które rozpuszczają się w wodzie, wydłuża okres schnięcia drewna, a co za tym idzie również możliwości jego olejowania. Czynność szczotkowania przy użyciu maszyny odbywa się bez wody ani detergentów. Co ważne szczotki maszyny nie tylko czyszczą wierzch desek, ale także ich krawędzie, boki oraz ryfle. Maszynowa renowacja tarasu przebiega w trzech etapach:

  • czyszczenie powierzchni tarasu specjalistyczną maszyną, za pomocą której szybko usuwa się między innymi szary nalot na deskach (patynę),
  • nałożenie preparatu odszarzającego,
  • konserwacja tarasu.

Dzięki maszynowej renowacji tarasu deski wyglądają jak nowe. Taras znów jest ozdobą naszego domu. Możemy teraz zadbać o jego wyposażenie. Przygotować meble do siedzenia, donice i rośliny.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,