Urządzamy funkcjonalny przedpokój: o czym należy pamiętać?

Drewniana ławka w przedpokoju
Podczas urządzania przedpokoju, zdecydowanie lepiej wybierać rozwiązania minimalistyczne. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przedpokój to zazwyczaj pomieszczenie, które zajmuje najmniej miejsca. Nie oznacza to jednak, że możemy zupełnie pominąć jego aranżację. Jest wręcz przeciwnie: przedpokój to przestrzeń, którą powinna wyróżniać wysoka funkcjonalność. To właśnie tutaj witamy gości, dlatego można śmiało powiedzieć, że pełni on wizytówkę naszego mieszkania. Jak go urządzić?

Meble do przedpokoju

Przedpokój to w większości przypadków przestrzeń stosunkowo wąska, dlatego należy rozplanować ją z głową. Nie powinno znajdować się w niej zbyt wiele mebli, aby uzyskać wrażenie przestronności. To przecież w przedpokoju najczęściej zakładamy buty, a także okrycie wierzchnie. Nierzadko podejmujemy w nim także gości, dlatego musimy zadbać, o to, aby nawet kilka osób mogło bez większych problemów poruszać się w nim jednocześnie, oczywiście na ile to możliwe. Dobrym rozwiązaniem okażą się zatem meble, które możemy zawiesić. Zamiast stojaka na kurtki i płaszcze lepiej zamontować wieszaki na ubrania na ścianę. Muszą znajdować się na wysokości linii wzroku osoby średniego wzrostu, tak aby każdy mógł bez problemu do nich dosięgnąć. Wieszaki do przedpokoju to jednak nie wszystko. Buty o wiele łatwiej założyć na siedząco, dlatego możemy pomyśleć o zakupie podłużnej pufy lub kufra, które ustawimy zaraz przy ścianie. Nierzadko takie meble pełnią też funkcję szafki na buty. Sklep meblowy zapewnia nam pod tym względem mnóstwo możliwości, dobrze jest zatem przyjrzeć się różnorodnym rozwiązaniem i zdecydować się na takie, które najlepiej będą pasować do naszego mieszkania.

Jak optycznie powiększyć przedpokój?

W związku z tym, że przedpokój to przestrzeń o niewielkim metrażu, warto zastosować kilka trików, które pozwolą ją optycznie powiększyć. O wyborze mebli już trochę powiedzieliśmy. Nowoczesne wieszaki do przedpokoju bez wątpienia pozwolą zaoszczędzić mnóstwo miejsca, warto wspomnieć jeszcze o dodatkach. Z pewnością koniecznie należy sięgnąć po lustra. Większość osób chętnie sprawdza swój wygląd przed wyjściem z domu, zatem umieszczenie dużego lustra w przedpokoju będzie dobrym pomysłem. Co więcej nie stanowi tajemnicy fakt, że lustra optycznie powiększają przestrzeń. Jeśli więc zależy nam na nadaniu przestronności, to będzie to najlepszy wybór. Istotną rolę odgrywa także oświetlenie. Z pewnością im jaśniejsze, tym lepiej. Sięgnijmy raczej po chłodne odcienie. Dekoracyjny żyrandol w przedpokoju się nie sprawdzi, alternatywę stanowią nowoczesne kinkiety.

Kolejny element, który pomoże optycznie powiększyć przedpokój to kolorystyka. Ciemny odcień farby zmniejszy pokój nawet dwukrotnie, dlatego postawmy na jasne odcienie. Biel, beż, szarości, to kolory, które na pewno będą doskonale pasować do przedpokoju. Lepiej nie ryzykować także z tapetą.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Podczas urządzania przedpokoju, zdecydowanie lepiej wybierać rozwiązania minimalistyczne. Są nie tylko modne, ale i nie zabierają zbyt wiele miejsca, co w przypadku tej przestrzeni ma bardzo duże znaczenie. Musimy mieć jednocześnie na względzie fakt, że aranżacja przedpokoju powinna współgrać z wystrojem reszty mieszkania. Nie odbiegajmy więc za bardzo kolorystycznie. Każdy mebel do przedpokoju może mieć kilka funkcji i tak np. kufer sprawdzi się doskonale jako siedzisko oraz półka na buty czy miejsce na przechowywanie drobiazgów. Jeśli zastosujemy się do powyższych wskazówek, to z pewnością uda nam się stworzyć doskonale urządzoną przestrzeń.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,