Estetyka i wygoda, czyli zastosowanie rolet tekstylnych

kobieta przy oknie rolety tekstylne
Niewątpliwym atutem, jaki charakteryzuje rolety okienne, jest uniwersalizm | fot.: materiał partnera

Rolety tekstylne, obok klasycznych żaluzji, są dziś jednym z najczęściej spotykanych sposobów na osłonięcie wnętrza przed światłem czy wzrokiem sąsiadów. Dzięki ogromnej różnorodności w zakresie wyglądu, kolorystyki oraz materiałów, z jakich są produkowane, rolety tekstylne znalazły swoich zwolenników zarówno wśród osób prywatnych, poszukujących dekoracji okiennych do domu, jak i przedsiębiorców, chcących estetycznie i nowocześnie zaaranżować przestrzenie biurowe czy usługowe. Czym wyróżniają się rolety tekstylne?

Uniwersalizm

Niewątpliwym atutem, jaki charakteryzuje rolety okienne, jest uniwersalizm. Świetnie sprawdzają się w każdym wnętrzu, chroniąc je przed nadmiernym światłem i poprawiając estetykę pomieszczenia. Co więcej, dopasowane są do budżetu, jakim dysponuje inwestor. Można zdecydować się na wersje podstawowe, najtańsze, jakimi są rolety z białymi, plastikowymi uchwytami i łańcuszkiem, a także nieco droższe – z metalowymi komponentami. Zaletą rolet wykonywanych na zamówienie jest ich precyzyjne dopasowanie do każdego okna – niezależnie od jego rozmiaru czy kształtu.

Tkaniny używane do produkcji rolet wyróżniają się trwałością, a także ogromną różnorodnością. Dostępne są w wielu kolorach, co pozwala na ich łatwe dopasowanie do stylistyki wnętrza. Chcąc zapewnić pełne zaciemnienie wnętrza, co przyda się szczególnie w takich pomieszczeniach jak sypialnia czy pokój dziecięcy, warto wybrać tkaniny nieprzepuszczające światła słonecznego. W innym przypadku materiał gwarantuje przyjemny cień, eliminujący nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń.

Łatwość montażu

Rolety tekstylne wyróżniają się również prostym i szybkim montażem, który można przeprowadzić samodzielnie. W zależności od wybranej wersji może to być instalacja bezinwazyjna, w której roleta umieszczana jest na specjalnych wieszakach. Mechanizm wyposażono w hamulec, dzięki któremu z łatwością można zatrzymać roletę na dowolnej wysokości. Osobną kategorią produktów są rolety wyposażone w profil montażowy. W zależności od preferowanej przez klienta opcji może on być zainstalowany na suficie, na ścianie lub bezpośrednio na ramie okiennej. Mimo iż profil wymaga mechanicznego przytwierdzenia, nie jest to czynność skomplikowana i można wykonać ją bez pomocy fachowców, korzystając jedynie z dołączonej instrukcji producenta.

Dwa w jednym

Rozwiązaniem zyskującym ogromną popularność są tak zwane rolety duo. Łączą w sobie najlepsze cechy dwóch rodzajów tkanin – w pełni zaciemniającej oraz transparentnej – dającej przyjemny cień. Roleta wyposażona jest więc w dwa materiały, które można dowolnie ustawiać za pomocą bocznego sterowania. W ciągu dnia wystarczy przesunąć roletę na tkaninę transparentną, aby stała się niewątpliwą ozdobą wnętrza, eliminując konieczność zawieszania dodatkowych firanek czy zasłon. W nocy natomiast idealnie sprawdzi się tkanina zaciemniająca, której zadaniem jest minimalizacja dopływu światła do wnętrza na przykład do sypialni. Rolety duo także dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych i różnych kombinacjach materiałowych, dzięki czemu produkt ten spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Materiał partnera