Fotowoltaika – co należy wiedzieć o panelach?

fotowoltaika projekt
Dlatego warto pomyśleć o zainwestowaniu w fotowoltaikę? | fot.: materiał partnera

Współczesny styl życia uzależniony jest od stałego dostępu do energii elektrycznej. Jednak rachunki za prąd wciąż rosną. Coraz popularniejsza staje się też świadomość ekologiczna, która domaga się czystszych źródeł energii. 

Dlatego warto pomyśleć o zainwestowaniu w fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne – wybór najodpowiedniejszych

Inwestowanie w alternatywne źródła energii dzisiaj już nikogo nie dziwi. Jeśli Ty też zdecydowałeś się na zainstalowanie w domu fotowoltaiki, pozostał Ci wybór odpowiedniego rodzaju paneli.

Obecnie najczęściej używa się paneli monokrystalicznych oraz polikrystalicznych. Szczególnie polecane są ogniwa fotowoltaiczne w wersji monokrystalicznej. Ich główną przewagą jest bardzo wysoka sprawność. Niektórzy chwalą je także za wygląd. Chociaż początkowo odstraszać od nich może różnica w cenie w porównaniu do polikrystalicznych odpowiedników, to niewygórowane wydatki ich konstrukcji i przewodów, a także późniejsza wydajność systemu w pozyskiwaniu prądu równoważą początkową inwestycję.

Rozmiar paneli – jak wybrać optymalne?

Często zadawanym pytaniem jest: ile paneli fotowoltaicznych na 1kw? 

Niestety, na to pytanie brak jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od modułu fotowoltaicznego. Rozmiar paneli powinien być też dopasowany do rodzaju powierzchni, na której będą instalowane. Innego rodzaju konstrukcji wymagają te mocowane na płaskich dachach, a inne czynniki oddziałują na te zamontowane na powierzchni spadzistej. Warto także wziąć pod uwagę stopień zacienienia w miejscu zamieszkania. Wreszcie, rozmiar paneli jest podyktowany naszym stylem życia i zapotrzebowaniem na prąd.

Rozmiar paneli fotowoltaicznych określa się w tzw. typoszeregach. Im wyższy typoszereg, tym większy wymiar modułów.

Standardem są panele fotowoltaiczne o wymiarach 1m x 1,6-1,7m. Należy się liczyć z tym, że te o mocy 500W prawdopodobnie będą zajmować więcej miejsca niż panele fotowoltaiczne 450W.

Waga paneli – czy ma znaczenie?

Pamiętajmy, że oprócz długości, szerokości czy grubości duże znaczenie ma również waga paneli. Jeśli ich konstrukcja będzie większa, niż jest to wymagane, instalacja nie tylko okaże się droższa, ale może również obciążać konstrukcję dachu.

Na szczęście, nowoczesne panele monokrystaliczne konstruowane są tak, by jak najbardziej zredukować ich wagę. Średnio panel waży około 19 kg.

Jeśli nadal masz wątpliwości i chciałbyś swoją instalację skonsultować ze specjalistą, na wszystkie pytania odnośnie idealnego rozmiaru i modułu paneli odpowie nasz ekspert. Nie zwlekaj z decyzją i skontaktuj się z nami!

Materiał partnera

Tags from the story