Jak prać dywanik łazienkowy?

dywanik łazienkowy
Dywanik nie powinien być czyszczony przy pomocy mocnych środków piorących albo kwaśnych dodatków | fot.: materiał partnera

Dywanik łazienkowy to bardzo ważny dodatek do pomieszczenia kąpielowego, gdyż zapewnia bezpieczeństwo i komfort po wyjściu spod prysznica albo wanny. Powinien być dopasowany do dominujące w pomieszczeniu stylu i dobrze zabezpieczać podłogę. Jednak dywanik spełnia swoją funkcję, dopiero kiedy jest regularnie czyszczony.

Jak często pierze się dywanik łazienkowy?

Dywanik łazienkowy to jeden z ważniejszych dodatków do pomieszczenia kąpielowego. Wyposażenie go w antypoślizgową matę sprawia, że doskonale zabezpiecza przed poślizgnięciem się. Taka ochrona jest ważna zarówno dla dzieci, jak i starszych osób korzystających z łazienki, gdyż w ich przypadku wypadek stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet niepełnosprawność do końca życia.

Kiedy odpowiedni dywanik łazienkowy został już wybrany, warto dowiedzieć się, jak go pielęgnować, aby cały czas spełniał swoją funkcję. Musisz mieć świadomość, że dywanik używany w łazience jest siedliskiem bakterii, pleśni, a czasem nawet grzybów. Obecność wymienionych mikroorganizmów jest uwarunkowana dużą wilgocią panującą w łazience oraz ciepłem. Z oczywistych względów po zakończonej kąpieli nie masz ochoty postawić stopy na podłodze, na której aż roi się od wymienionych mikroorganizmów. Unikaj tego i regularnie pierz dywanik łazienkowy. Najlepiej raz w tygodniu, jeśli z prysznica korzysta kilka osób. Z kolei w domach, gdzie wannę albo prysznic używa tylko jedna, maksymalnie dwie osoby dywanik można prać raz na dwa, trzy tygodnie.

W jaki sposób prać dywaniki łazienkowe?

Aby dywanik łazienkowy służył Ci przez wiele lat, zwróć szczególną uwagę na informacje widniejące na etykiecie pielęgnacyjnej. Zdecydowana większość modeli może być prana w pralce bez żadnej szkody dla materiału, jednak zanim włączysz pranie, upewnij się, że takie działanie nie przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Przed włożeniem dywanika do pralki, intensywnie potrząśnij nim kilka razy. W taki sposób usuniesz luźne zanieczyszczenia, które pozostaną na podłodze i nie będą zatykać pralki. W bębnie pralki pomieści się kilka dywaników, ale jeśli masz tylko jeden albo dwa to dołóż do prania również ręczniki. W taki sposób chronisz włókna i sprawisz, że Twój dywanik będzie prezentował się atrakcyjnie przez dłuższy czas.

Dywanik nie powinien być czyszczony przy pomocy mocnych środków piorących albo kwaśnych dodatków (kwasek cytrynowy czy ocet), gdyż wpływają one niekorzystnie na jakość materiału i przyczyniają się do zniszczenia gumowych spodów. Pranie powinno odbywać się w zimnej wodzie – w przeciwnym wypadku nie unikniesz uszkodzeń. Gorąca woda przyczynia się do odklejenia antypoślizgowej części. Dodajmy jeszcze, iż suszenie w suszarce to bardzo kiepski pomysł, gdyż ciepło przyczyni się do stopienia kleju. Zamiast tego dywanik należy wystawić na podwórko.

Materiał partnera

Tags from the story
,