Ulga termoizolacyjna 2020 – praktyczne pytania i odpowiedzi

Mężczyzna korzysta z ulgi w PIT
fot.: materiał partnera zewnętrznego

Już teraz w ramach początku działania programu ulg termoizolacyjnych, pojawiły się pytania podatników, opracowywane między innymi przez Ministerstwo Finansów – mogą one rozwiać niektóre praktyczne wątpliwości podatników.

  • Czy posiadając prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające nabycie spadku wraz z innymi osobami mogę już skorzystać z odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Tak, prawomocny wyrok Sądu może być podstawą do wskazania właściciela i prawidłowego skorzystania z ulgi w PIT online, pod warunkiem spełnienia wszelkich innych warunków.

  • Jestem właścicielem kamienicy wielorodzinnej, użytkuję jednak tylko jedno piętro, drugie użytkuje siostra. Czy mogę skorzystać z ulgi?

Podatnik nie może skorzystać z pomocy, ponieważ kamienica nie jest budynkiem jednorodzinnym.

  • Czy można skorzystać z ulgi podczas elektronicznego rozliczenia PIT?

Tak, ulga termomodernizacyjna będzie dostępna dla podatników we wszystkich możliwych formach przygotowania rocznych zeznań podatkowych, w tym PIT online 2020.

  • W moim budynku jednorodzinnym wydzielono małe biuro, czy pomimo tego będę mogła skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Tak, ustawodawca dopuścił kwalifikację budynku jako jednorodzinnego, nawet jeżeli znajduje się z nim lokal użytkowy, pod warunkiem, że jego powierzchnia całkowita nie przekracza 30% powierzchni całkowitej budynku.

  • Jestem właścicielem budynku użytkowego, chcę zmienić jego przeznaczenie poprzez remont. Od razu przy przebudowie chciałbym zamontować odpowiednią instalację fotowoltaiczną. Dokonałem odpowiednich zgłoszeń do właściwego urzędu o zmianie sposobu użytkowania obiektu. Czy mogę skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w PIT online 2020?

Tak, z założenia podatnik będzie mógł skorzystać z odliczenia, pod warunkiem spełnienia innych warunków. Uwaga warunki muszą być spełnione najpóźniej na dzień dokonywania odliczenia.

  • Nie mam możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych na domu, chciałbym zamontować je na przydomowym garażu, w którym prowadzę sklep (lokal użytkowy) czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi termoizolacyjnej?

Tak, podatnik może skorzystać ulgi w PIT online pomimo tego, że instalacja ta zostanie zamontowana na innym budynku (służącym jako lokal użytkowy), pod warunkiem, że instalacja ta będzie służyć budynkowi mieszkalnemu pod warunkiem spełnienia innych warunków.

  • Prowadzę wynajem pokoi gościnnych w górach, w domu wolnostojącym. Dom ma około 300 metrów kwadratowych, jednak nie został podzielony na lokale. Prowadzę działalność gospodarczą, czy mogę skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Tak, podatnik może skorzystać z odliczenia, o ile spełni pozostałe warunki.

  • Jestem właścicielem jednego lokalu wydzielonego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, czy w ramach wymiany okien mogę skorzystać z ulgi?

Tak, podatnik może skorzystać z ulgi w PIT online pod warunkiem spełnienia innych warunków.

  • Posiadam budynek jednorodzinny, ale w trakcie budowy – czy mogę skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Nie, z założenia ulga dotyczy wyłącznie budynków ukończonych (już wybudowanych) i nie można skorzystać z niej w przypadku budynków będących w budowie.


Materiał partnera zewnętrznego