Tanie urządzanie – jak odnowić wnętrze niewielkim kosztem?

oświetlenie w kuchni
Oświetlenie to niezwykle ważny, choć często traktowany po macoszemu element wyposażenia wnętrz. Jeśli więc masz niewielki budżet i zastanawiasz się, jak najlepiej go spożytkować, podpowiadamy – na dobre oświetlenie wnętrza | fot.: Fotolia

Niezależnie od tego, czy budujesz nowy dom, czy chcesz wizualnie ulepszyć swoje wnętrze, istnieją sposoby na tanie urządzenie mieszkania. Najwięcej korzyści przynosi wiedza na temat tego, co i gdzie kupować, by nie wydawać fortuny. Przedstawiamy kilka sztuczek na odświeżenie wnętrza tanim kosztem.

1.    Drewno we wnętrzach

Drewniane wnętrza mogą kojarzyć się z luksusem lub skandynawskim mieszkaniem. Drewniane elementy wnętrza robione pod wymiar kosztują niestety bardzo dużo. Drewno samo w sobie nie jest tanim materiałem, możesz jednak zdecydowanie upiększyć swoje wnętrze, stawiając na kilka drewnianych elementów. Zamiast kupować designerski stolik kawowy, zaprojektuj go samodzielnie. Wystarczy, że zamówisz u stolarza niewielki blat i kupisz oddzielnie ciekawe, designerskie nóżki. Skręcenie całości będzie banalnie proste. Możesz też poszukać drewnianych mebli na portalach z lokalnymi ogłoszeniami. Ich renowacja będzie wymagała nieco wysiłku, jednak efekt może być niezwykle ciekawy i nie zrujnuje budżetu remontowego.

2.    Kafelki w kuchni i łazience

Kafelki nad blatem kuchennym i w łazience mogą zupełnie odmienić każde wnętrze. Nie bój się postawić na takie, które będą stanowiły wyróżniający się element w całym wnętrzu. Tanie płytki ścienne możesz znaleźć w marketach budowlanych i outletach. Jeśli znajdziesz już model, który ci odpowiada, poszukaj go w internecie. Często zdarza się, że ceny w sieci są niższe o 30-50%.

3.    Stwórz spójną paletę barw

Dom lub mieszkanie są odzwierciedleniem osobowości, może być więc bardzo kuszące, by każdy pokój pomalować w innym kolorze – szczególnie gdy mieszkasz z rodziną, w której każdy z członków ma inny, ulubiony kolor. I choć może się zdarzyć, że kolorowe mieszkanie będzie wyglądało dobrze, są to niestety odosobnione przypadki i bez doświadczenia projektowego nie mamy praktycznie szans na uzyskanie harmonii. Dlatego też warto stawiać na bezpieczne kolory, które będą stanowiły bazę dla innych rzeczy, które mogą już występować w przeróżnych kolorach. Jeśli więc syn lubi kolor czerwony, nie rób z jego pokoju piekielnej otchłani. Postaw na biele, szarości i beże, a czerwoną barwę użyj jako akcentu w postaci poduszek, zasłon, dywanu, czy jednego mebla. Takie wnętrza jest też łatwiej dostosować pod zmieniające się ciągle gusta. Neutralne kolory dodają też mieszkaniu szyku i elegancji.

4.    Zadbaj o oświetlenie

Oświetlenie to niezwykle ważny, choć często traktowany po macoszemu element wyposażenia wnętrz. Jeśli więc masz niewielki budżet i zastanawiasz się, jak najlepiej go spożytkować, podpowiadamy – na dobre oświetlenie wnętrza. W porównaniu do tak drogich elementów, jak podłoga, czy meble w zabudowie, dobre oświetlenie nie zrujnuje budżetu, a może całkowicie odmienić charakter mieszkania. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zadbaj o oświetlenie główne, robocze oraz akcentujące. To pierwsze ma za zadanie oświetlać całe pomieszczenie, drugie – usprawnić codzienne funkcjonowanie, a trzecie – nadawać szyku i przytulności.

Renowacja wnętrza nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami. Szukaj tańszych zamienników, przeglądaj lokalne oferty i gazetki z promocjami. Stawiaj na ponadczasowe, klasyczne i neutralne wzory i kolory, a stworzysz wnętrze z klasą niedużym kosztem i na wiele lat.

KGR