Jak urządzić pokój licealisty? Tylko sprawdzone rady

pokój licealisty
Jeśli chodzi o dobór mebli młodzieżowych, to na pewno powinny być to proste, ponadczasowe bryły | fot.: materiał partnera

Kiedy dziecko dorasta zmieniają się jego gusta. Oczywiste jest, że gdy jest licealistą nie chce mieć już szafek oklejonych naklejkami z bajki Auta czy Hello Kitty. Jeśli wystrój pokoju nie był zmieniany w czasie szkoły podstawowej, to czas na zmiany. Jak zatem urządzić pokój licealisty i na co trzeba zwrócić uwagę?

Ze ścian znikają infantylne naklejki i tapety

Dziecko chce zamanifestować, że jest już właściwie osobą dorosłą, dlatego w pokoju nie chce mieć tapety w wisienki albo naklejek ściennych z bohaterami bajek. Warto pozwolić dorosłemu dziecku wybrać kolory samodzielnie, bo choć to Wy finansujecie remont, to jednak to ono powinno mieć decydujące zdanie. Jeśli zatem chce ściany pomalować na czarno, to nie powinniście w to ingerować. W końcu czarny to klasyka. Oczywiście możecie pertraktować co do zastosowania na ścianach nieco jaśniejszego koloru np. grafitu, zwłaszcza jeśli chce też wybrać czarne meble do swojego pokoju. Jeśli jednak decyduje się na białe meble młodzieżowe, to taki kontrast może świetnie się prezentować. Oczywiście jeśli chce ciemne ściany to kontrast można zastosować także na nich, choćby decydując się na tapetę 3D na jednej ze ścian i pomalowanie pozostałych w ciemnym czy czarnym kolorze. Tapeta powinna być dość abstrakcyjna z geometrycznymi kształtami, tak by nie wyszła z mody szybko. Oczywiście ta sama zasada dobierania kolorów i dodatkowych elementów wykończeniowych ścian, jak tapety dotyczy również jasnej palety kolorystycznej. W końcu nie można wykluczać, że licealista postawi jednak na bardziej pastelowe barwy, choćby rozbielone błękity czy szarości.

Czy wymieniać podłogę? Oto jest pytanie

Podłoga w przeciwieństwie do ścian nie musi wymagać zmian i odświeżenia. Wszystko zależy od jej stanu i tego jaki materiał został zastosowany. W przypadku parkietu czy podłogi drewnianej wystarczy jej odświeżenie. W końcu wymiana takiej podłogi mija się z celem. Miłośnicy drewna, ale i fachowcy popukali by się w czoło. W końcu drewno to materiał trwały, ponadczasowy i naturalny i może przetrwać pokolenia, w przeciwieństwie choćby do paneli, które zużywają się po pewnym czasie i nie można ich odnawiać tak jak drewna. Jeśli więc ba podłodze były panele, to można je wymienić na trwalszą podłogę np. gres czy płytki winylowe w ciemnym kolorze, czy też imitujące drewno. Oczywiście jeśli ciemne są ściany to warto wybrać drewnianą powierzchnię, jej imitację albo jasne płytki, by wnętrze nie było zbyt przytłaczające.

Jakie meble młodzieżowe wybrać do pokoju licealisty?

Jeśli chodzi o dobór mebli młodzieżowych, to na pewno powinny być to proste, ponadczasowe bryły. Oczywiście można tu pobawić się zestawieniem kolorystycznym, czy asymetrycznym ustawieniem półek i np. zdecydować się na kolekcję mebli z ciemnoszarymi korpusami, oraz białymi i drewnopodobnymi frontami czy też białymi korpusami i drewnopodobnymi bądź grafitowymi frontami. To oczywiście tylko przykłady. Licealista może zdecydować się na minimalizm, czyli jednokolorowe meble młodzieżowe. W wielu przestrzeniach sprawdzą się bryły meblowe posadowione na nóżkach. To ułatwi licealiście sprzątanie pokoju. Będzie mógł choćby włączyć odkurzacz automatyczny i czekać na efekty sprzątania. Jeśli chodzi zaś o same bryły, to na pewno duże znaczenie ma pojemna szafa z podziałami. Nie musi być to model przesuwny, choć taki rzeczywiście zapewnia ergonomię. Można wybrać też np. zestaw szafy uchylnej i komody. Często sprawdzą się półki wiszące i na pewno nie może zabraknąć przynajmniej jednego regału, biurka i krzesła. Niezbędne jest oczywiście wygodne łóżko, które niekoniecznie musi pochodzić z kompletu.

Co z dodatkami do młodzieżowego pokoju?

Skoro już mamy pokój niemal urządzony, to warto zastanowić się nad dodatkami. To one tak naprawdę tworzą aranżację i tu należy pozostawić pełną swobodę licealiście. Jeśli chce postawić na plakaty, warto przekonać go do antyramy. W końcu w niej będzie mógł je zmieniać. W końcu jego gusta ciągle się zmieniają, a w ten sposób można też ochronić ściany. Ponieważ w pokoju młodzieżowym najprawdopodobniej nie brakuje elektroniki, warto postawić też na niewymagające rośliny zielone, które będą pochłaniać szkodliwe jony. Trzeba liczyć się jednak z tym, że takie kwiatki będzie się podlewać samodzielnie, w końcu licealista często jest roztargniony i powierzenie mu tego nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Materiał partnera

Tags from the story
,