Jak wybrać tani opał?

opał na zimę
Mroźne zimy, chłodne wiosny i jesienie powodują, że musimy ogrzewać nasze domy i szukamy zawsze jak najbardziej ekonomicznego opału | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Mroźne zimy, chłodne wiosny i jesienie powodują, że musimy ogrzewać nasze domy i szukamy zawsze jak najbardziej ekonomicznego opału.

Mroźne zimy, chłodne wiosny i jesienie powodują, że musimy ogrzewać nasze domy i szukamy zawsze jak najbardziej ekonomicznego opału. Jeszcze jeśli dom jest dobrze zaizolowany to koszty ogrzewania nie są jeszcze tak ogromne, kiedy jednak dom jest słabo ocieplony to potrzebujemy na opał dwukrotnie więcej, niż przy domu dobrze ocieplonym. Szukamy więc taniego opału.

Węgiel brunatny

Węgiel brunatny to bardzo tani opał. Wadą jego jest stosunkowo niska wartość opałowa oraz sprawność używanych kotłów. Porównując węgiel brunatny z kamiennym, okazuje się, że węgla kamiennego zawsze potrzeba dwukrotnie mniej niż węgla brunatnego. Cena węgla brunatnego jest najniższa, kiedy kupujemy go wprost z kopalni, stąd ważnym czynnikiem jest odległość ok kopalni.Im większa tym cena większa.

Węgiel kamienny

Jest stosunkowo tanim opałem, w porównaniu z piecami dostosowanymi do węgla brunatnego, piec przeznaczony do spalania węgla kamiennego posiada sprawność wyższą o około 20 punktów procentowych. Węgiel kamienny najlepiej kupować u sprawdzonych dostawców, workowany jest droższy od węgla sprzedawanego luzem.

Ekogroszek

To również dość tani opał, odmiana granulowana węgla. Charakteryzuje się niską zawartością siarki, a piec do spalania ekogroszku ma bardzo wysoką sprawność sięgającą 90 %. Jest uznawany jako jeden z najbardziej ekologicznych produktów ogrzewających domy. Analizując koszty ogrzewania trzeba jasno stwierdzić, że ogrzanie przy pomocy ekogroszku jest dwukrotnie tańsze niż przy pomocy gazu i czterokrotnie mniejsze niż przy pomocy oleju opałowego.

Drewno

Koszty ogrzewania drewnem są bardzo podobne do ogrzewania węglem kamiennym. Jest to jednak materiał ekologiczny, jednak o niskiej kaloryczności. Ogrzewanie pelletem to świetna alternatywa dla węgla kamiennego.Wartość opałowa i cena porównywalne. Pellet to zrębki i trociny, które są sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Można też zakupić brykiet drzewny, którego wartość opałowa jest pomiędzy pelletem, a drewnem.

Widać więc jaki rodzaj materiału grzewczego to tani opał, ale należy dokonać bardzo szczegółowej analizy, w zależności od miejsca zamieszkania i stanu naszego domu.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,