Jaki karnisz najlepiej wybrać?

sypialnia karnisze do firan
Karnisz drążkowy to produkt stosowany od wielu lat, który doskonale pasuje do klasycznych okien w prostokątnym formacie | fot.: pixabay.com

Podczas wykańczania pomieszczeń w nowym domu lub remontu już istniejących wnętrz, stajemy przed wieloma wyborami dotyczącymi ich aranżacji. Poza doborem podłóg, koloru ścian czy mebli ważnym aspektem jest również dobór karniszy, dzięki którym okna zyskają wspaniałą oprawę w postaci zasłon lub firan.

Szyna sufitowa – rozwiązanie bardzo uniwersalne

Karnisz w postaci szyny montowanej do sufitu i wyposażonej w system rolek z żabkami sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których przestrzeń pomiędzy sufitem a oknem jest bardzo mała. Karnisze szynowe można łączyć ze sobą na dowolną długość, dzięki czemu sprawdzą się na dużych powierzchniach. Można je także wygodnie spinać w załamaniach ścian, co pozwala stworzyć ciekawy efekt przy oknach narożnych.

Szynę do sufitu możemy zamontować w dowolnej odległości od ściany – co więcej, to rozwiązanie nie jest stosowane jedynie jako nośnik tkanin zasłaniających okna, ale również świetnie oddzieli np. garderobę od sypialni lub aneks kuchenny od salonu. Szyna może być przymocowana do sufitu w dowolnym miejscu, co tworzy praktycznie nieograniczone możliwości jej zastosowania.

W klasycznym użytkowaniu, tzn. gdy występuje ona w roli karnisza, zwykle maskuje się ją za pomocą listwy prostej lub ozdobnej, która pełni też rolę dekoracji pomieszczenia. Szeroki wybór wzorów, kolorów i wielkości listew maskujących pozwala na dopasowanie ich stylu do wnętrza. Co więcej, niektóre z nich przeznaczone są do malowania, dzięki czemu możemy pokryć je farbą w kolorze ścian i uzyskać ciekawą, spójną formę.

Karnisze w postaci szyny sufitowej mogą być jednorzędowe lub dwurzędowe – te ostatnie dedykowane są dla pomieszczeń, w których chcielibyśmy mieć zarówno firany, jak i zasłony. Należy jednak pamiętać, że tkaniny wieszane na szynach nie mogą być zbyt ciężkie ze względu na ograniczoną wytrzymałość. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku lekkie tiulowe firany, delikatne zasłony lub modne ostatnimi czasy firany sznurkowe.

Karnisz drążkowy – tradycyjne rozwiązanie w nowoczesnym wydaniu

Karnisz drążkowy to produkt stosowany od wielu lat, który doskonale pasuje do klasycznych okien w prostokątnym formacie. Montowany do ściany za pomocą wsporników, może być pojedynczy lub podwójny – w zależności od tego, czy chcemy powiesić na nim jedynie firany lub zasłony, czy jedne i drugie.

W ofercie karniszy drążkowych znajdziemy różne rodzaje materiałów, z których są one wykonane. Może być to metal, tworzywo PCV lub drewno. Przy wyborze karnisza trzeba zwrócić uwagę na jego długość – powinien być przynajmniej o 50 cm dłuższy niż wnęka okienna (ok. 25 cm z każdej strony). Zapewni to estetyczny efekt wizualny i optycznie powiększy okno. Jeśli decydujemy się na zasłony, zapas ten powinien być jeszcze większy, aby pozostawić miejsce na ładne udrapowanie materiału, gdy okno jest odsłonięte.

Ważna jest także grubość rurki drążka – standardowo profil ma średnicę 19 mm, jednak przy dłuższych karniszach warto zdecydować się na bardziej masywną opcję, a przy bardzo długich oknach podeprzeć karnisz na środku dodatkowym wspornikiem. Unikniemy dzięki temu jego obwieszeniu po dłuższym czasie użytkowania.

Na karniszach drążkowych możemy umieścić kółeczka z żabkami lub zastosować gotowe zasłony lub firany z przelotkami, co jest bardzo wygodne – nie wymaga skomplikowanego upinania. Na końcach karnisza montujemy dekoracyjne zakończenia, które występują w wielu wariantach – od prostych, surowych nakładek, aż po zdobne formy w kształcie kwiatów, gałązek, figur geometrycznych lub kul.

Warto pamiętać, że karnisz drążkowy może być zamocowany nie tylko do ściany, ale też do sufitu – co wygląda ciekawie zwłaszcza w nowoczesnych pomieszczeniach.

Karnisze linkowe, elektryczne i rozporowe – opcje mnie popularne

Poza najpopularniejszymi karniszami drążkowymi oraz szynowymi, na rynku obecnie możemy spotkać także karnisze linkowe, które pasują zwłaszcza do minimalistycznych wnętrz i występują w postaci cienkiej linki, na której umieszczamy firanę. Nie są one dedykowane dla długich okien ani ciężkich materiałów z uwagi na swoją elastyczność i niewielką wytrzymałość.

Dość nowatorskim rozwiązaniem są karnisze elektryczne, w których odpowiedni system sterowników pozwala zasłaniać lub odsłaniać okna za pomocą pilota lub przycisku na ścianie. Sprawdzają się one zwłaszcza w wielkich przestrzeniach i przy dużych powierzchniach okien, np. w salach konferencyjnych czy weselnych, w których ręczne przesuwanie tkaniny jest utrudnione.

Karnisze rozporowe są rozwiązaniem dedykowanym zwłaszcza dla małych okien, np. łazienkowych lub kuchennych, dzięki któremu we wnęce okiennej za pomocą drążka rozporowego możemy bez użycia narzędzi zamontować zazdrostkę lub krótką zasłonkę.

Szukasz sklepu z dużym wyborem karniszy? Odwiedź: rolety.eu


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,