Malowanie dachu z blachy ocynkowanej

Nie bez powodu malowanie dachów nie należy do tanich usług - jest niebezpieczne i wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu | fot.: Materiał partnera zewnętrrznego

Czy warto malować dach z blachy? Warto malować zarówno stare blaszane pokrycia dachowe, jak i te świeżo położone. W przypadku starych blaszanych dachów, opłaca się je odnowić, ponieważ jest to dużo tańsze niż położenie nowego pokrycia, które i tak trzeba później pomalować. Z kolei nowe pokrycia maluje się, aby ochronić blachę przed czynnikami atmosferycznymi, ponieważ tylko najlepsze jakościowo blachy dachowe nie wymagają pomalowania.

Blachę dachową maluje się również po to, aby zapobiegać zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Dobre jakościowo farby do blachy potrafią zmniejszyć temperaturę w budynku nawet o 30%, co jest dużą zaletą w przypadku hal, w których latem bywa bardzo gorąco.

Ostatnią zaletą malowania blachy na dachu, są walory estetyczne. Wiele firm bardzo dba o identyfikację wizualną, która jest niezwykle ważna dla dobrej rozpoznawalności marki. Dziś zwraca się również uwagę na odpowiedni wygląd hali produkcyjnej, a nie tylko ostatecznego produktu. Nawet jeśli firmowy dach nie ma mieć odpowiedniego koloru kojarzącego się z marką, to z pewnością lepiej będzie wyglądał pomalowany.

Malować samodzielnie czy zatrudnić fachowców?

Samodzielne malowanie dachu z blachy to duża oszczędność, ale nie bez powodu zwykło się mówić, że oszczędny dwa razy traci. W tym przypadku, to co możemy stracić to życie lub zdrowie oraz czas, po którym może się okazać, że i tak trzeba będzie zatrudnić fachową ekipę.

Nie bez powodu malowanie dachów nie należy do tanich usług – jest niebezpieczne i wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Aby profesjonalnie pomalować skośny dach należy posiadać:

  • uprawnienia do pracy na wysokościach,
  • agregaty malarskie,
  • sprzęt alpinistyczny.

W ogóle nie poleca się samodzielnego malowania oraz renowacji dachów. Jedyna sytuacja, kiedy można się za to zabrać, i to po odpowiednim przygotowaniu, to taka, gdzie mamy do pomalowania dach o bardzo niskim kącie nachylenia oraz posiadamy odpowiednie zabezpieczenia.

Kiedy jest najlepsza pora na malowanie?

Malowanie dachu należy zaplanować na okres między początkiem kwietnia a końcem września. W tym czasie temperatury już nie spadają poniżej 0oC, co mogłoby zagrozić trwałości farby przez tydzień po malowaniu. Najbardziej odpowiednia temperatura aplikacji farby to między 10 a 30oC przy średnim nasłonecznieniu (za zimna i za gorąca blacha źle będzie przyjmować farbę). Ostatnia rzecz, o jakiej należy pamiętać, to wilgotność powietrza i deszcz. Nie należy malować przy zbyt dużej wilgotności oraz wtedy, gdy zapowiadane są deszcze.

Jaką farbę do blachy wybrać?

Powłoka farby na blasze musi być elastyczna, aby nie pękała przy rozprężaniu się blachy podczas bardzo wysokich oraz niskich temperatur. Takie właściwości mają farby akrylowe, które dzięki dobrym właściwościom tiksotropowym, są również łatwe w użyciu. Farba na ocynk (przyjęło się tak mówić o farbach do blachy dachowej ze względu na popularność blachy tego rodzaju) powinna tworzyć dość grubą powłokę, która chroni blachę przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak: mróz, wilgoć, promieniowanie UV.


Tomasz Malewski

BEKERFARB

Tags from the story
,