Materace z kokosem – dla kogo będą dobrym wyborem?

Uśmiechnięta kobieta śpiąca na materacu kokosowym
Materace kokosowe są także odpowiednie dla tych, którzy szczególnie lubią spać na brzuchu. Odpowiednia twardość zapobiega uczuciu zapadania się w materac | fot.: stock.adobe.com

Dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę i komfort snu, a więc najważniejszego i najdłuższego wypoczynku w ciągu doby, producenci materacy przygotowali całą gamę rozwiązań wartych rozważenia. Od sprężyn po pianki termoelastyczne testowane przez NASA. Jeśli jednak cenimy sobie dość twarde podłoże przy jednoczesnej gwarancji odpowiedniego podparcia, dobrym wyborem będą materace kokosowe. Dziś podpowiemy dlaczego warto rozważyć ich zakup do swojej sypialni.

Materac kokosowy – z czego jest zbudowany

Wbrew swojej nazwie, materace kokosowe nie są zbudowane wyłącznie z kokosa. Współczesne technologie wyrobu tego typu materacy to rozwiązania łączące w sobie kilka struktur i materiałów dla satysfakcjonującego efektu końcowego. W materacach kokosowych stosuje się specjalną warstwę wykonaną ze sprasowanego włókna kokosowego. Najczęściej dodatkowym spoiwem jest tu mleczko lateksowe. Takie połączenie gwarantuje odpowiednią elastyczność bez ryzyka uszkodzenia maty kokosowej.

Zalety włókna kokosowego

Najważniejszą zaletą materacy kokosowych, która sprawia, że klienci chętnie sięgają właśnie po nie, jest ich twardość i sztywność gwarantująca dobre podparcie kręgosłupa. Jeśli jednak od czasu do czasu lubimy pospać na jeszcze twardszym materacu, wybierzmy rozwiązanie dwustronne. Materac Hilding Pasodoble na przykład oprócz maty kokosowej z dodatkiem sprężystego lateksu po drugiej stronie oferuje naturalne włókno z agawy Sizal, które jest bardzo wytrzymałe, a ponadto dodatkowo podwyższające twardość materaca.

Kolejną zaletą włókna kokosowego (a także wspomnianego wyżej włókna z agawy) jest jego przewiewność zapewniająca odpowiednią cyrkulację powietrza.

Co ważne dla alergików i osób wrażliwych na bakterie i roztocza, występujące we włóknach kokosowych sole mineralne zapobiegają rozwojowi niekorzystnych mikroorganizmów. Materace kokosowe dobrze chłoną wilgoć, która nie pozostaje na powierzchni pokrowca. Dzięki temu użytkownik materaca nie przegrzewa się i nie poci nawet w upalne noce.

Wielką popularność materacy kokosowych powoduje jednak jego mała podatność na odkształcenia, co z kolei jest ważne w przypadku osób nieco cięższych.

Materace kokosowe – technologie dla lepszego snu

Jak wspomnieliśmy na początku, materace kokosowe łączy się z innymi technologiami dla uzyskania trwałych efektów. Często występują więc jako hybryda dwóch lub trzech znanych rozwiązań. Najczęściej kokos łączy się z materacem sprężynowym kieszeniowym, co daje pożądaną twardość i elastyczność, odpowiednią ilość punktów podparcia oraz przewiewność konstrukcji. Spotyka się także produkty dwustronne zapewniające nieco odmienne odczucia osoby śpiącej. Na przykład materac Hilding Lambada cechuje się solidnym 7-strefowym wkładem, na który składa się sprężyna PocketPlus o wysokości aż 15 centymetrów. Z jednej strony występuje pianka wysokoelastyczna (o dodatkowych zaletach antygrzybicznych, antybakteryjnych i przeciwpleśniowych),  która dynamicznie dostosowuje się do pozycji przybieranej podczas snu. Z drugiej – włókno kokosowe i lateks. A zatem z każdej strony, zależnie od potrzeb, mamy nieco inną twardość materaca.

Materace kokosowe łączy się także z tradycyjną pianką. Takie propozycje kierowane są przede wszystkim do rodziców noworodków i niemowląt. Materace kokosowe są tu pożądane ze względu na właściwości antybakteryjne i odpowiednią twardość, która przeciwdziała zapadaniu się dziecka w materacu. Materac Hilding Kołysanka – to propozycja znanej polskiej marki Hilding. Materac ten jest dwustronny oraz utwardzony warstwą kokosu, ze względów higienicznych zaś ukryty pod warstwą przewiewnej i elastycznej pianki Flexifoam.

Dla kogo materace z kokosem?

Największą popularnością materace kokosowe cieszą się wśród osób, które cenią sobie dość twarde, ale jednocześnie elastyczne podłoże odporne na odkształcenia. Dodatkowym udogodnieniem będą tu sprężyny materaca kieszeniowego precyzyjnie reagujące na wagę ciała. Mają one bowiem strefy twardości odpowiadające anatomii osoby śpiącej. Tego typu materace będą też polecane osobom z wyższą niż standardowo wagą – zapewnią dobre podparcie, a jednocześnie nie będą się zużywały.

Materace kokosowe są także odpowiednie dla tych, którzy szczególnie lubią spać na brzuchu. Odpowiednia twardość zapobiega uczuciu zapadania się w materac. Po konsultacji ze specjalistą mogą się na niego zdecydować osoby z wadami postawy, a także pacjenci z problemami kręgosłupa.

Ekologiczna mata kokosowa, stosowana jako uzupełnienie zarówno w przypadku kokosowych materacy sprężynowych, jak i piankowych, polecana jest także alergikom. Zapewnia bowiem doskonałą ochronę antybakteryjną i antygrzybiczną, nie wywołując tym samym reakcji alergicznych.

Materace  kokosowe sprawdzą się w przypadku niemowląt – zarówno dzięki przewiewności i właściwościom antybakteryjnym, jak i właściwej twardości.

Materace kokosowe to sprawdzone produkty dla tych, którzy nie lubią zbyt miękkich rozwiązań, chcą mieć jednak gwarancję komfortowego snu i właściwego podparcia ciała w kluczowych strefach.


OLI