Niby passe, a jednak modnie! Czyli jak atrakcyjnie urządzić mieszkanie w stylu retro

wnętrze w stylu retro
Styl retro cieszy się sławą od dawna, jednak w ostatnim czasie w Polsce moda na niego powróciła| fot.: stok.adobe.com

Coraz większa liczba ludzi stawia na modne rozwiązania w swoim mieszkaniu. W ostatnim czasie w aranżacjach króluje retro. To połączenie nowoczesności ze starymi klimatycznymi dodatkami daje niesamowicie stylowe wnętrza. Czym charakteryzuje się retro? Co zrobić, aby dobrze urządzić mieszkanie w tym klimacie?

Retro – dlaczego stało się modne?

Styl retro cieszy się sławą od dawna, jednak w ostatnim czasie w Polsce moda na niego powróciła. Czym właściwie jest? Można to określić jako połączenie nowoczesnych wnętrz z meblami z lat 50. i 60., niekiedy z wykorzystaniem ozdób pałacowych czy innych staromodnych dodatków.

Dzięki kreatywnemu połączeniu mebli można stworzyć niepowtarzalne wnętrze. Jednak często dla podkreślenia cech przedmiotów, w pomieszczeniach stosowany jest artystyczny minimalizm. Mile widziane są wszelkiego rodzaju dodatki, jednak w takiej ilości, aby nie przytłaczały a jedynie podkręcały smak stylu.

Jak stworzyć wnętrze w stylu retro?

Dla wielu ludzi stworzenie właściwej aranżacji w mieszkaniu jest intuicyjne i banalne, ale duża część z nas wciąż ma z tym problem. Koniecznością staje się wtedy wynajęcie osoby, która zajmie się wystrojem. Co jeśli wolimy zrobić to samodzielnie? Jak sprawić, aby wnętrza w naszym mieszkaniu miały prawdziwy retro styl?

Meble

Wybór mebli to kluczowa rzecz. Najlepiej skupić się na ich niepowtarzalnym charakterze. Idealnie sprawdzają się meble z okolicy lat 60. To one najczęściej charakteryzują się nietuzinkowymi formami i odcieniami. Dzięki nim w naszym mieszkaniu stworzymy niepowtarzalny klimat.

Popularne ostatnimi czasy stało się odnawianie starych mebli. Świeżo nałożony lakier czy nowa tapicerka potrafią dać meblom nowe życie i ani trochę nie odejmują im uroku.

Materiały

Retro charakteryzuje się szerokim zakresem wyboru materiałów. Bez wątpienia w tym przypadku króluje drewno, które potrafi wyglądać obłędnie. Drewniane komody czy pięknie wykończone stoły to kwintesencja tego stylu. Orzechowe odcienie są pożądane przez fanów retro wnętrz.

Dużym zainteresowaniem w mieszkaniach cieszy się cegła. Najczęściej pokrywa ściany i stanowi idealną ozdobę domu.

Ozdoby i dodatki

Ozdoby i przeróżne dodatki to idealne dopełnienie wnętrz w stylu retro. Szczególną popularnością cieszą się różnego rodzaju stare obrazy w pięknych stylowych ramach – najlepiej wykonanych z drewna. To idealny sposób na zapełnienie pustych ścian i dodanie przyjemnego klimatu.

Podobna popularnością cieszą się stylowe lampy. Masywne metalowe klosze czy długie połyskujące ramy dodają modernistycznego klimatu wnętrzom.

Do łask wracają dywany, które nadają naszym wnętrzom nieco przytulności.

W retro wnętrzach niejednokrotnie można spotkać się ze starymi zegarami. To gadżet, który wiele osób kojarzy ze stylem retro.

Każdy kto chce stworzyć mieszkanie w stylu retro powinien zainspirować się zdjęciami w internecie lub czerpać wenę od swoich znajomych, którzy posiadają podobne wnętrza. Wbrew pozorom zaaranżowanie takiego wystroju nie jest ciężkie, a efekt końcowy cieszy każdego!

ESZ

Tags from the story
,