Projekty małych domów – jak zadbać o funkcjonalność budynku?

projekt małych domów
Cała przygoda z budową naszego wymarzonego domu zaczyna się w momencie wyboru działki oraz projektu budynku | fot.: materiał partnera

Budowa domu to bardzo duża inwestycja, która powinna być odpowiednio przemyślana. Dlatego warto zacząć od rzeczy najbardziej istotnych. Pierwszym krokiem będzie więc wybór projektu domu. Jaki wariant wybrać, by nie żałować później swojej decyzji?

Budowa domu – zacznij ją z głową

Cała przygoda z budową naszego wymarzonego domu zaczyna się w momencie wyboru działki oraz projektu budynku. Elementy te są bowiem ściśle powiązane ze sobą. Powierzchnia i szerokość działki ma bowiem ogromny wpływ na to, jak duży będzie nasz dom. Wąskie parcele nie pozwolą nam przecież na wzniesienie rozległego domu parterowego. W takich wypadkach znacznie lepiej sprawdzi się budynek piętrowy. Zajmie on mniej powierzchni na działce bez utraty powierzchni użytkowej. Projektanci proponują nam szereg rozmaitych rozwiązań, dzięki którym możemy znaleźć propozycje spełniające nasze oczekiwania. Wybudowanie domu marzeń jest więc na wyciągnięcie ręki.

Projekty domów – o czym należy pamiętać?

Zanim zaczniemy przeglądać różnorodne projekty domów zastanówmy się, na jakich kwestiach zależy nam najbardziej. Określenie potrzeb znacznie ułatwi nam poszukiwania i pozwoli skutecznie przefiltrować wyniki wyszukiwania. Co więc powinniśmy mieć na uwadze? Przede wszystkim metraż. Wielkość domu powinna być dostosowana do naszych potrzeb, jak i możliwości finansowych. Oglądając projekt domu sprawdźmy, ile ma pokoi oraz jak duża jest kuchnia czy łazienka. Nie zapominajmy jednak, że funkcjonalny dom nie musi być od razy rezydencją. W sieci nie brakuje projektów małych domów, które kuszą praktycznością i przestronnością. Do takich zaliczymy np. projekty budynków z poddaszem użytkowym i piwnicą. Wybierając jedno z takich rozwiązań zapewnimy sobie dodatkowy metraż, który możemy wykorzystać na wiele sposobów. Projekty małych domów są także atrakcyjne cenowo. To zasługa mniejszych kosztów budowy, a także krótszego czasu realizacji. Utrzymanie takiego domu również będzie prostsze i tańsze.

Projekty małych domów – pamiętaj o swoim komforcie

Jeśli uwzględnimy wspomniane wyżej kwestie, to będziemy na dobrej drodze do stworzenia przytulnego i funkcjonalnego miejsca. Na pewno pomocna w tym zakresie okaże się również samowystarczalność budynku. Zapewnią ją takie ekologiczne rozwiązania jak pompy ciepła i fotowoltaika. Oczywiście, tego typu inwestycje podniosą koszty budowy domu, jednak znacznie obniżą koszty jego eksploatacji. Będziemy bowiem niezależni od cen prądu i opału. Systemy te są także bezobsługowe, co jest bardzo praktyczne. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie w fazie projektowania, to oszczędzimy sobie dodatkowych prac, jakie wiązałyby się z przekopywaniem ogrodu czy dostosowywaniem dachu do montażu fotowoltaiki. Pamiętajmy też, że obecnie możemy skorzystać z różnych programów dofinansowujących odnawialne źródła energii. Dzięki temu ostateczna cena montażu paneli słonecznych czy pomp ciepła będzie znacznie niższa.

Projekty małych domów – czy warto się na nie decydować?

Rozwiązanie to może więc być bardzo praktyczne i dawać nam szerokie pole możliwości. Nie ma więc sensu odrzucać ich automatycznie. Lepiej porównać je z innymi ofertami oraz własnymi potrzebami. Szczególnie, że nie musimy wychodzić z domu, by przejrzeć setki propozycji. Projekty małych domów znajdziesz chociażby w tym miejscu https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. Warto pamiętać także o możliwości adaptacji projektu do naszych potrzeb czy kształtu działki. Dzięki temu znacznie zbliżymy się do wymarzonego efektu końcowego.

Materiał partnera

Tags from the story