Idealne rośliny na balkon – jak właściwie o nie zadbać?

rośliny balkonowe
Aby balkonowa hodowla prezentowała się dobrze, trzeba dobrać odpowiednie rośliny, czyli takie, które dobrze czują się w określonych warunkach | fot.: stock.adobe.com

Ten, kto posiada balkon jest ogromnym szczęściarzem. To dodatkowa przestrzeń na relaks, a dla tych, którzy uwielbiają rośliny, jest to również możliwość ich uprawiania. Trzeba się jednak do tego umiejętnie zabrać. Nie każda roślina może być bowiem hodowana na balkonie. Które więc wybrać i jak prawidłowo o nie dbać? – odpowiedź znajdziesz poniżej.

Idealne rośliny na balkon

Aby balkonowa hodowla prezentowała się dobrze, trzeba dobrać odpowiednie rośliny, czyli takie, które dobrze czują się w określonych warunkach. Dzięki temu będą się dobrze rozwijały, zachwycały wyglądem i umilały czas spędzony na balkonie. Oto lista takich roślin:

  • Aksamitka – jeśli balkon jest południowy albo zachodni, ponieważ uwielbiają promienie słoneczne. Kwitną od lipca, aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Świetnie sprawdzą się jako dekoracja samodzielna albo w zestawieniu z innymi kwiatami. Najważniejszymi warunkami do wzrostu jest dawka światła słonecznego oraz przepuszczalna gleba. Są bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.
  • Petunia – również przeznaczona na balkony południowe i zachodnie. Zaczyna kwitnąć w maju, aż do pierwszych przymrozków. Petunie potrzebują obfitego i regularnego podlewania. W przypadku upalnego lata, powinny być podlane nawet dwa razy dziennie. Kolor tych kwiatów jest prawdziwie wiosenny, ożywiający.
  • Gardenia jaśminowata – nawet, jeśli balkon nie jest nasłoneczniony, można go dekorować pięknymi kwiatami, takimi jak właśnie gardenia jaśminowata. To idealna roślina na półcień. Kwitnie przez cały rok, Wymaga nieco więcej uwagi niż wcześniej wymienione rośliny, ale trud wynagradza ich piękny wygląd.
  • Begonia – również dobrze czuje się w cieniu. Kwitnie od maja, aż do późnej jesieni. Podobnie jak gardenia jaśminowata wymaga nieco więcej pracy. Trzeba również uważać na mszyce i inne szkodniki, które obierają sobie begonie w czasie wegetacji jako cel.

Jak prawidłowo zadbać o rośliny na balkonie?

Każda roślina jest inna, ma swoje indywidualne potrzeby. Dlatego również pielęgnacja będzie się różniła. Przede wszystkim należy wybierać takie rośliny, które dobrze znoszą warunki na balkonie. Chodzi tutaj o kwestię światła, jedne rośliny wolą cień inne półcień, a jeszcze inne dużo promieni słonecznych. Warto więc wziąć tę kwestię pod uwagę.

Po zakupie rośliny trzeba przesadzić ją w większy pojemnik. Te w których są sprzedawane są zbyt małe, aby rośliny mogły swobodnie się rozwijać. Donica powinna mieć minimum 20 cm średnicy i 15 cm jeśli chodzi o szerokość. Duże i ciężkie donice należy ustawić na podłodze, aby podczas silnego wiatru nie wyrządziły szkód i nie zrobiły nikomu krzywdy.

Niezbędnym elementem jest również podłoże przeznaczone do uprawy. W niektórych przypadkach trzeba kupić specjalne, przeznaczone dla konkretnego rodzaju rośliny. Jednak w większości sytuacji wystarczy te uniwersalne.

Gdy posiadasz już donicę i podłoże, zadbaj również o keramzyt, który ma pełnić funkcję drenażu. Warstwę kremazytu należy umieścić na dnie donicy.

Pamiętaj, iż kwiaty postawione na balkonie przez większość czasów mają do czynienia ze słońcem. Mimo, iż wiele odmian lubi promienie słoneczne, nie należy zapominać o regularnym podlewaniu. W przypadku bardzo upalnych dni, rośliny balkonowe powinny zostać podlane dwa razy dziennie, rano i późnym popołudniem.

Nie można również pominąć kwestii nawożenia. Rośliny na balkonie trzeba systematycznie nawozić, stosując specjalny nawóz stworzony dla roślin balkonowych.

Podsumowanie

Balkon to ogromna zaleta mieszkania. Warto zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, aby przebywanie w niej było maksymalnie przyjemne. Warto więc umieścić na balkonie rośliny, dzięki którym będzie on klimatycznym miejscem. Pamiętaj o tym, aby wybrać rośliny zgodnie z rodzajem balkonu. Mowa tutaj o stopniu nasłonecznienia. Jeśli nie lubisz albo nie chcesz spędzać dużej ilości czasu na ich pielęgnacji, wybierz takie, które nie są wymagające.

SZA