Jak rozpocząć pracę nad własnym ogródkiem warzywnym?

ogród warzywny
Choć wiosną jest zdecydowanie najwięcej pracy w ogrodzie warzywnym, to i w późniejszych miesiącach regularnie trzeba będzie wykonywać pewne działania | fot.: stock.adobe.com

Wiele osób marzy o tym, aby mieć własny, niewielki ogródek warzywny. Głównym cele jego posiadania jest chęć uzyskiwania ekologicznych warzyw i owoców. Na ogródki warzywne decydują się także osoby, które lubią zajmować się roślinami oraz spędzać czas na świeżym powietrzu.

Od czego zacząć przygotowanie ogrodu warzywnego?

Aby stworzyć ogródek warzywny trzeba mieć przede wszystkim teren, na którym on powstanie. Na potrzeby typowej rodziny zwykle wystarcza działka o powierzchni 1 ara. Wybierając miejsce należy zwrócić uwagę na to, czy będzie tam odpowiednie nasłonecznienie, czy teren jest równy i odsłonięty od wiatru. Przygotowania do upraw najlepiej zacząć już jesienią, kiedy to można wykonać nawożenie oraz spulchnienie gleby. Na koniec przed zimą teren należy pozostawić w tak zwanej ostrej skibie. Z kolei na początku sezonu wiosennego teren należy oczyścić, wyrównać i zagrabić. Działkę z warzywami na własne potrzeby najlepiej jest nawozić z pomocą środków organicznych takich jak kompost i obornik. 

Plan ogrodu warzywnego

Pod koniec zimy należy wykonać plan naszego ogrodu warzywnego. Musimy zawczasu wiedzieć, co będziemy siać i sadzić, by móc odpowiednio wcześnie przygotować rozsady. Układ grządek może być bardzo różny. Kwadratową działkę można na przykład przedzielić na krzyż dwoma szerszymi ścieżkami a oprócz tego stworzyć kilka mniejszych. Ścieżki o szerokości około 50 cm potrzebne są po to, aby móc przejeżdżać nimi z taczką. 
Ilość warzyw jakie mogą pojawić się w ogrodzie może być bardzo duża. Zależnie od upodobań można zdecydować się na pomidory, ogórki, sałatę, pietruszkę, marchew, kalafiory, dynie czy buraki. Warto przewidzieć także podwyższoną grządkę, na której będą uprawiane zioła takie jak bazylia, tymianek czy rukola. 

Terminy siewu i sadzenia

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z domowym ogródkiem mogą na początku nie wiedzieć kiedy należy siać i sadzić poszczególne warzywa. Warto więc najpierw pozyskać potrzebną wiedzę którą można znaleźć w książkach, czasopismach, w Internecie oraz od bardziej doświadczonych działkowców. Pozycją szczególnie godną polecenia jest kalendarz siewu i sadzenia. Warto taki kalendarz w postaci tabeli sobie wydrukować jako ściągawkę. Już w styczniu i w lutym należy rozpocząć przygotowywanie rozsad niektórych warzyw. Chodzi tu przede wszystkim o rośliny ciepłolubne takie jak papryka czy pomidory. Rozsady możemy przygotować we własnym domu a do tego celu przydadzą się małe pojemniki albo wielodoniczki. W ten sposób trzeba będzie przygotować na przykład sadzonki porów, brokułów, kapusty i sałaty. Z kolei bezpośrednio do gruntu, w odpowiednich terminach, można sadzić marchew, buraki, cebulę i białą pietruszkę.

Jakie prace pielęgnacyjne wykonywać w ciągu roku?

Choć wiosną jest zdecydowanie najwięcej pracy w ogrodzie warzywnym, to i w późniejszych miesiącach regularnie trzeba będzie wykonywać pewne działania. Chodzi tu przede wszystkim o odchwaszczanie, przerywanie, podlewanie, palikowanie, zbiory i przygotowanie do przechowywania. Choć pracy w ogrodzie warzywnym jest niemało, to z pewnością warto ją wykonywać, bo produkowanie własnych ekologicznych warzyw jest niebywale satysfakcjonującym zajęciem.

AMU

Tags from the story
,