Truskawki w doniczkach — ekologiczne smaki prosto z balkonu

truskawki w doniczkach
Truskawki w doniczkach to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w blokach, które nie mają dostępu do własnego ogrodu | fot.: stock.adobe.com

Rozkwitająca zieleń na balkonie czy tarasie to nie tylko przyjemność dla oka, ale też doskonałe źródło smacznych i zdrowych owoców. Szczególnie gdy na naszych półkach pojawiają się doniczki z truskawkami. Uprawa tych owoców nie jest trudna, a zalety płynące z posiadania własnej plantacji są nie do przecenienia.

Hodowla truskawek w doniczkach — dlaczego warto?

Truskawki są jednym z najbardziej popularnych owoców sezonowych. Ich słodko-kwaśny smak, aromat i walory zdrowotne sprawiają, że są chętnie wybierane jako dodatek do deserów, koktajli, czy jako samodzielna przekąska. Co więcej, truskawki w doniczkach są także źródłem wielu witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dlatego warto mieć je na wyciągnięcie ręki

Truskawki w doniczkach to świetne rozwiązanie dla osób mieszkających w blokach, które nie mają dostępu do własnego ogrodu. Rośliny te dobrze czują się w doniczkach, co pozwala cieszyć się własnymi owocami, bez konieczności posiadania dużego kawałka ziemi. Kolejnym atutem jest fakt, że truskawki uprawiane w ten sposób są mniej narażone na ataki szkodników i chorób.

Jak hodować truskawki w doniczkach?

Truskawki to rośliny dość wybredne, ale jeżeli zapewnimy im odpowiednie warunki, odwdzięczą się obfitym plonem. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego miejsca — powinno być ono słoneczne, ale nie bezpośrednio na słońcu, szczególnie w godzinach popołudniowych.

Podłoże to kolejny ważny element. Truskawki w doniczkach najlepiej czują się w ziemi o odczynie lekko kwasowym, dobrze przepuszczalnym. Dlatego warto zainwestować w specjalny substrat dla truskawek. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu — ziemia nie może przesychać, ale też nie może być za mokra, bo grozi to gnicie korzeni.

Jakie odmiany truskawek wybrać do uprawy w doniczkach?

Wybór odmiany to nie lada wyzwanie, bo dostępnych jest wiele rodzajów truskawek. Najlepiej wybrać te truskawki w doniczkach, które są odporne na różne warunki atmosferyczne, a także te, które nie wymagają dużo miejsca do wzrostu. Wśród odmian polecanych do uprawy w doniczkach znajdują się między innymi: „Ostara”, „Elan”, „Toscana”. Są to odmiany o dużych, smacznych owocach i obfitym plonie.

Zdecydowanie się na uprawę truskawek w doniczkach to świetny pomysł dla każdego miłośnika tych owoców. Dzięki temu niezależnie od miejsca zamieszkania będziemy mogli cieszyć się smakiem własnych, świeżo zerwanych truskawek. Mimo że wymaga to pewnego nakładu pracy i uwagi, zadowolenie z własnoręcznie wyhodowanych owoców zdecydowanie wynagradza te trudy.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,