Wschodnia Afryka jako świetna alternatywa dla popularnych destynacji

Żyrafa w Kenii

Odkryj safari w najpiękniejszych parkach narodowych Afryki. Kenia jest republiką i członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów zrzeszającej niepodległe kraje, których większość była częścią brytyjskiego imperium kolonialnego. W jej skład wchodzi również m.in. Tanzania. Oba te malownicze kraje przyciągają każdego roku ogromne ilości turystów. Największymi atrakcjami są safari w parkach narodowych uchodzących za najpiękniejsze w całej Afryce. Tanzański Park Narodowy Serengeti przyciągnął 452 485 turystów w 2013 roku. Biorąc pod uwagę, jak ważna jest turystyka dla obu państw, z pewnością możemy liczyć na inwestycje mające na celu zwiększenie atrakcyjności tychże miejsc w przyszłości.

Start w Kenii

Początek wycieczki zaczyna się w stolicy Kenii – Nairobi, gdzie wczasowicze dostają się z lotniska Fryderyka Chopina w Warszawie. Po przylocie następuje transfer do lokalnego hotelu. W drugim dniu zaplanowano zwiedzanie miasta wraz z szeregiem interesujących atrakcji. Wśród nich budynek parlamentu, mauzoleum pierwszego prezydenta niepodległej Kenii – Jomo Kenyatta(studiował on antropologię społeczną w Wielkiej Brytanii pod kierunkiem prof. Bronisława Malinowskiego, a po powrocie do kraju był czołowym przywódcą ruchu wyzwoleńczego Kenii). Ponadto zobaczycie Państwo centrum konferencyjne, ratusz oraz uniwersytet. Pierwszy kontakt z afrykańską przyrodą zaczyna się w Giraffe Centre, gdzie można z naprawdę bliskiej odległości oglądać przeurocze żyrafy. Przy wejściu do parku otrzymujemy odrobinę smakołyków, którymi później możemy karmić zwierzęta z ręki. Całość pobytu w parku okraszona jest wsparciem pracowników, którzy pomagają podczas karmienia, oraz opowiadają o samych zwierzętach. Możemy poznać ich imiona, wiek, jak również dowiedzieć się o wszystkich typach żyraf występujących na terenie Kenii wraz z różnicami pomiędzy nimi.

Następnie turnus uda się za miasto do dworku, gdzie przez 14 lat mieszkała Karen Blixen. Dziś posesja została zaadoptowana pod muzeum poświęcone autorce. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto jest zakochany w „Pożegnaniu z Afryką”. Kolejnym punktem na planie wycieczki jest zaznajomienie się z tradycyjną kulturą Kenii. Skansen Bomas posiada rekonstrukcje egzotycznych wiosek Masajów i plemion takich jak: Kikuju, Taita, Mijikenda, Luo i Kisii. Klimatu dodają liczne występy promujące tradycyjny folklor Kenii, a przewodnicy z przyjemnością opowiadają o kulturze. Wspaniała gratka dla osób lubiących poznawać kulturę innych państw od podszewki.

Pierwszym parkiem narodowym, który jest w planie to Masai Mara położony na wysokości ponad 1500 m n.p.m. posiada powierzchnię o 1510 km². Po drodze krótki postój na skarpie Wielkiego Rowu Afrykańskiego wznoszącej się na ponad 2000 m n.p.m. Podczas pobytu w Masai Mara zaplanowano zwiedzanie autentycznej masajskiej wiosce. W drugim dniu pobytu zwiedzanie fotosafari gdzie będzie można podziwiać wszystkie zwierzęta żyjące na terenie parku.

Przejazd do Parku Narodowego Jeziora Nakuru trasą o wyjątkowo malowniczych widokach wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego, gdzie można podziwiać ogromne stada flamingów. W parku można również zobaczyć ssaki takie jak lwy, lamparty, hieny, różne gatunki antylop, gazelę Granta, gazelę Thomsona, dikdika żwawego, koba śniadego. Odradza się populacja nosorożca czarnego, a spotyka się również nosorożca białego.

Zmiana kraju i kolejne atrakcje w planie

Powrót do Nairobi kończy się przesiadką do busa i wyjazd do Arushy w Tanzanii pod górą Meru. Tam wczasowicze spędzą noc, by kolejnego dnia ruszyć do rezerwatu Przyrody Ngorongoro. Rezerwat posiada największą na świecie niezatopioną kalderą wulkaniczną, obejmujący powierzchnię ponad 8 tysięcy km ². Położony jest na terenie wschodniej odnogi Wielkiego Rowu Wschodniego. Zanim założono tu rezerwat, rejon ten stanowił część Parku Narodowego Serengeti. Dzięki rozległym terenom i źródłom wody, miejsce to stało się domem dla ponad 3 tysięcy gatunków zwierząt, w tym czarnych nosorożców, lwów, lampartów czy słoni. Rezerwat obejmuje także Wąwóz Olduvai, który zasłynął ze znaleziska dobrze zachowanych szkieletów naszych przodków – homo habilis.

Kolejnym safari na naszej wycieczkowej mapie jest Park Narodowy Serengeti. Należy do największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie. Jego powierzchnia wynosi 14 763 km². Zakwaterowanie i posiłki odbywają się na terenie parku czyli w przecudnym otoczeniu. Uczestnicy wycieczki spędzają dwa dni na terenie parku, dzięki czemu mają możliwość skorzystania z fakultatywnej wycieczki balonem nad terenem rezerwatu połączonej ze śniadaniem i szampanem o świcie.

Następnie powrót do Arushy, gdzie odbywa się transfer na lotnisko, z którego to nastąpi przelot na tropikalną wyspę Zanzibar. Po drodze do Arushy zaplanowano postój w punkcie widokowym z możliwością podziwiania Parku Narodowego Jeziora Manyara.

Pobyt na Zanzibarze obejmie 3 dni podczas których uczestnicy wycieczki mogą delektować się wszystkimi możliwymi atrakcjami dostępnymi na wyspie. Począwszy od najzwyklejszych kąpieli morskich i zażywania słońca na tamtejszych plażach, poprzez zwiedzanie wyspy, a na fakultatywnych wycieczkach kończąc. W ich skład wchodzą wizyta na plantacji przypraw oraz zwiedzanie wyspy wraz ze starą częścią miasta – Stone Town.

Więcej informacji dotyczących wycieczki znajduje się na stronie https://logostour.pl/kraje/kenia.

Świat dzikiej przyrody

Wycieczka po Kenii i Tanzanii jest niezwykłym przeżyciem dla wszystkich fanów dzikiej przyrody i dużych zwierząt. Malownicze widoki połączone z fauną i florą występującą na tych terenach dają niesamowite wrażenia z pobytu. Ogromne tereny parków narodowych w iście surowej i dzikiej atmosferze potęgują doznania towarzyszące w konsumpcji atrakcji Afryki. Możliwość zaznajomienia się z folklorem tamtejszej kultury oraz obcowanie blisko z dzikimi zwierzętami, które do tej pory widziane były w Europie jedynie za kratkami potrafią podnieść nie tylko adrenalinę, ale także otworzyć się na nowe nieznane do tej pory rzeczy.

Tags from the story
, ,