Blachy zimnowalcowane – co odróżnia ją od blachy gorącowalcowanej?

blacha
Co to jest blacha gorącowalcowana? | fot.: stock.adobe.com

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku znaleźć można blachy zimnowalcowane i gorącowalcowane. Nie każdy zna również ich zastosowanie i różnice, dlatego chętnie przybliżymy Ci obraz tych dwóch produktów, które eksploatowane są w zupełnie innych sektorach. Pamiętaj, że w trakcie inwestycji w blachy i w przypadku braku pewności co do wyboru, zawsze warto skonfrontować konkretne wymagania z wiedzą ekspertów w hurtowniach. Są to wyjątkowo pomocni specjaliści, którzy rozwiążą niemal każdy Twój problem.

Co to jest blacha gorącowalcowana?

Jest to w pewnym sensie punkt wyjściowy dla blachy zimnowalcowanej – lecz o tym dowiesz się z dalszej części przygotowanego tekstu. Jest ona jednak częściej używana do realizacji projektów, co wcale nie oznacza, że jest lepszej jakości. Blachy zimnowalcowane charakteryzują się dużo lepszymi parametrami, co przemawia na ich korzyść, gdy chodzi o bardziej zaawansowane projekty.

Blacha gorącowalcowana produkowana jest szybciej i dopiero na następnym etapie pojawia się możliwość produkcji z jej pomocą blach zimnowalcowanych. Wiąże się to również z obniżeniem kosztów związanych z produkcją, ponieważ zużywa się mniej energii. Zaletą blach gorącowalcowanych jest łatwość w poddawaniu jej dalszej obróbce. Stosowana jest ona też przy produkcji zróżnicowanych konstrukcji z każdego sektora przemysłowego. Na liście znajdziesz zatem:

  • mosty,
  • stalowe konstrukcje,
  • maszyny przemysłowe,
  • pojazdy,
  • kontenery.

Powyższa lista może być o wiele dłuższa. Są to jedynie przykłady, których celem jest przedstawienie Ci realnych możliwości produktu “gorszej klasy”. Jej rzeczywiste właściwości różnią się w zależności od tego, jakiego stopu metalu użyto, aby ją otrzymać.

Czym różni się blacha zimnowalcowana?

Jest to rodzaj blachy produkowany na bazie blachy gorącowalcowanej, która jest poddawana ponownemu walcowaniu i procesowi żarzenia rekrystalizującego. Blachy zimnowalcowane to rozwiązanie znajdujące zastosowanie w motoryzacji i elektrotechnice, ponieważ są produktami wysokiej jakości o imponujących parametrach. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, że jest ona twardsza i mocniejsza od blachy gorącowalcowanej. Za sprawą walcowania na zimno uzyskiwane są blachy cieńsze, bardziej plastyczne i odporne na rozciąganie.

Jak widzisz, chociaż blachy zimnowalcowane zajęły nam mniej czasu i miejsca na ich opis, są one produktem wyższej klasy niż blacha gorącowalcowana. Dostosowując swoje wybory inwestycyjne pod kątem powyższych informacji, otrzymujesz gwarancję satysfakcji z podejmowanych decyzji.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,