Myślisz o zakupie słuchawek do grania w gry video? Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu

Słuchawki dla gamera
Słuchawki dla gracza powinny służyć dobrej komunikacji i zapewniać odpowiednie walory akustyczne | fot.: stock.adobe.com

Wszyscy zapaleni gracze wiedzą, że dźwięk jest jednym z najważniejszych elementów budowania napięcia podczas rozgrywki. Niemal każdemu zależy na tym, aby wrażenia akustyczne w czasie gry były jak najbardziej rozbudowane i realistyczne, dlatego nieodłącznym elementem ekwipunku gracza są słuchawki. Pozwalają one także na odpowiednią komunikację pomiędzy członkami poszczególnych drużyn. Podpowiadamy jakimi kryteriami kierować się podczas ich zakupu.

Do czego służą słuchawki dla gracza?

Słuchawki dla gracza powinny służyć dobrej komunikacji i zapewniać odpowiednie walory akustyczne. Dlatego tak istotne jest, aby były wyposażone w dobrej jakości mikrofon. Wiele osób zastanawia się jednak, czy poza graniem w gry mogą one służyć także do innych czynności, takich jak oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. Wszystko rzecz jasna zależy od konkretnego modelu i naszych indywidualnych oczekiwań, jednak zasadniczo nie ma przeciwwskazań, aby słuchawki gamingowe pełniły także inne funkcje. Pamiętajmy, aby przed zakupem dokładnie przyjrzeć się parametrom i wybrać dokładnie taki model, jaki odpowiada naszym potrzebom. Wielozadaniowość słuchawek jest jedną z ich największych zalet.

Na jakie czynniki zwrócić uwagę podczas zakupu

Istnieje kilka kryteriów, o których powinniśmy pamiętać przed zakupem słuchawek do gier. Dobrze jest wybrać stosunkowo lekki model, szczególnie jeżeli na graniu spędzamy długie godziny. Zbyt ciężkie słuchawki mogą po pewnym czasie powodować dyskomfort. Istotnym parametrem jest SPL, czyli poziom natężenia dźwięku. Im wyższy, tym głośniej będą one grały. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór słuchawek ze zintegrowanym mikrofonem. Zwróćmy także uwagę na długość przewodu. Jeżeli kabel będzie zbyt krótki możliwość odwracania się od komputera albo konsoli może być znacznie ograniczona. To z kolei wpłynie negatywnie na komfort naszego funkcjonowania podczas gry. Dobrym rozwiązaniem może być w tym przypadku wybór słuchawek bezprzewodowych, które mogą być wprawdzie trochę droższe, jednak podczas rozgrywki są o wiele poręczniejsze i wygodniejsze niż te podłączone do komputera przez przewód.

Słuchawki otwarte czy zamknięte?

Bardzo istotnym kryterium, które musimy wciąć pod uwagę podczas wyboru słuchawek ich rozróżnienie ze względu na budowę. Możemy zdecydować się na model otwarty lub zamknięty. Czym się od siebie różnią?

Słuchawki otwarte wyróżniają się brakiem pełnej izolacji od otoczenia. Dają wrażenie naturalnego dźwięku, ale przy tym nie nadają się do użytkowania w tłocznych i głośnych pomieszczeniach. Osoby przebywające obok mogą słyszeć odgłosy z gry. Na drugim biegunie mamy do wyboru słuchawki zamknięte, które doskonale izolują gracza od otoczenia. Zapewniają także doskonały poziom dźwięku. Ich niewątpliwą wadą jest słaba wentylacja uszu, jednak wydają się one doskonałym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które dużo podróżują. Kompromisem mogą okazać się słuchawki półotwarte, które stosunkowo dobrze izolują od otoczenia, a jednocześnie zapewniają naszym uszom odpowiednią wentylację.

MDZ