Nawilżacz powietrza – kiedy warto go kupić?

Nawilżacz powietrza
Dzisiaj coraz więcej osób jest świadomych, że w sezonie grzewczym jakość powietrza w mieszkaniach i domach radykalnie się pogarsza. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nawilżacz powietrza na kaloryfer z ceramiki jest funkcjonalny, a przy tym niedrogi. I działa bez energii elektrycznej. Nowocześniejsze rozwiązania pozwalają natomiast objąć działaniem szerszą powierzchnię i łączyć funkcję nawilżania powietrza z jego oczyszczaniem.

Czy warto kupić nawilżacz lub oczyszczacz powietrza?

Nawilżacz powietrza jeszcze do niedawna uchodził za dodatkowe, niekoniecznie niezbędne akcesorium w domu, zapewniające dodatkową świeżość. Dzisiaj coraz więcej osób jest świadomych, że w sezonie grzewczym jakość powietrza w mieszkaniach i domach radykalnie się pogarsza. Nie chodzi jedynie o wzrastającą liczbę zanieczyszczeń i większą obecność bakterii, grzybów, drobnoustrojów i innych alergenów, lecz także o poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu. Połączenie jednego i drugiego sprawia, że coraz więcej osób odczuwa negatywne skutki pogarszającej się w sezonie grzewczym jakości powietrza w domu. Częściej zapadają na różnego rodzaju choroby układu oddechowego, skarżą się na kaszel, chrypkę, nieustanną suchość w ustach, do tego alergicy przy suchym powietrzu jeszcze bardziej odczuwają obecność drażniących ich substancji.

W tej perspektywie nawet najprostszy nawilżacz powietrza na kaloryfer jawi się jako ważny i potrzebny element wyposażenia domu. Natomiast jeśli tylko istnieje taka możliwość, rekomenduje się obecnie zakup oczyszczacza i nawilżacza powietrza w jednym. Oba te sprzęty znacząco poprawiają komfort życia.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżacz na kaloryfer to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, które poprawia wyłącznie nawilżenie powietrza, ale go nie oczyszcza. To specjalnie zaprojektowany pojemnik z wodą, która pod wpływem temperatury zaczyna parować. Na rynku dostępne są ceramiczne i stalowe nawilżacze. Osobną kategorię stanowi plastikowy nawilżacz powietrza, który ma w środku specjalny wykład, który uruchamia proces parowania. Są to rozwiązania najtańsze, lecz jednocześnie ograniczone w swoim zasięgu. Nie sprawdzają się w przypadku dużych pomieszczeń. Są też ograniczone funkcjonalnie. Obecnie najbardziej polecanym urządzeniem jest elektryczny oczyszczacz powietrza z nawilżaczem powietrza. Dzięki temu rozwiązaniu jedno urządzenie usuwa do 99,98% zanieczyszczeń z powietrza i jednocześnie przywraca mu odpowiedni poziom wilgotności. Jest to co prawda rozwiązanie zdecydowanie droższe, jednak kompleksowo dbające o jakość powietrza w mieszkaniach. W przypadku alergików, osób ze skłonnością do zapadania na choroby dróg oddechowych, rodziców małych dzieci oczyszczacz z nawilżaczem powietrza wydaje się dzisiaj koniecznością.


Materiał partnera zewnętrznego