Rzutnik zamiast telewizora? To świetny pomysł! Sprawdź, co jest ważne przy wyborze odpowiedniego urządzenia

rzutnik
Jeśli posiadamy jednak spory i rozległy salon, którego zaciemnienie nie sprawi nam kłopotu – wybierzmy rzutnik | fot.: stock.adobe.com

Coraz więcej osób zamiast stawiać lub wieszać w salonach telewizory, stawia na cieszące się ogromną popularnością rzutniki. Jest to nowoczesne i dobre rozwiązanie jeśli posiadamy odpowiednie miejsce na wyświetlany obraz. Sprawdźmy jakie warunki musimy spełnić przed zakupem i co jest ważne przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Zaplanujmy miejsce

Większość projektorów obecnych na rynku wymaga odpowiedniej odległości od ściany lub wyświetlacza. Standardem jest odległość 1,5 – 2 metra, co sprawia, że nie jest to rozwiązanie do każdego salonu. Wyjątkiem są obecne na rynku projektory ultra-krótkoogniskowe, pozwalające cieszyć się dobrym obrazem nawet kiedy urządzenie jest oddalone od ściany lub ekranu o kilkanaście centymetrów. Jednak ich cena jest póki co, bardzo wysoka. Ważnym czynnikiem jest również miejsce na wyświetlany obraz. Jeśli nie posiadamy w mieszkaniu odpowiednio prostej ściany, konieczny będzie zakup dodatkowego ekranu do projektora.

Zagwarantujmy sobie odpowiedni nastrój

Niektóre urządzenia mają wbudowany bardzo słaby system dźwiękowy, który nie jest w stanie zapewnić nam komfortowych warunków do oglądania ulubionych filmów lub grania w gry. Jeśli nie planujemy zakupu dodatkowych głośników, sprawdźmy jakość dźwięku odtwarzaną przez wybrany projektor.

Przemyślmy również zakup specjalnego wyświetlacza do rzutnika, nawet jeśli w salonie mamy odpowiednią ścianę, nie uzyskamy tak ostrego i pełnego szczegółów obrazu, jak przy użyciu ekranu do projektora.

Pamiętajmy również o hałasie wydobywanym w czasie pracy rzutnika. W przeciwieństwie do telewizora nie jest on bezgłośny, a zwłaszcza tańsze modele potrafią generować uciążliwy i upierdliwy po czasie dźwięk, który może zagłuszać dialogi lub efekty specjalne.

Nie możemy zapomnieć o wysokiej jakości obrazu, pozwalającej nam cieszyć się odpowiednim odbiorem wyświetlanych przez urządzenie treści. Standardem staje się powoli rozdzielczość 4K, czyli 4096 x 2160 pikseli. Bez żadnego kłopotu znajdziemy w serwisach streamingowych filmy i seriale właśnie w tej rozdzielczości.

Zwróćmy również uwagę na odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia. Niemal niezbędne jest zainwestowania w odpowiednio kryjące rolety, jeśli zamierzamy korzystać z urządzenia w ciągu dnia. Rzutnik najlepszą jakość obrazu uzyska w przypadku bardzo ciemnego pomieszczenia.

Jeśli planujemy powiesić rzutnik na suficie upewnijmy się, że bez większego trudu uda nam się schować wszystkie potrzebne do jego pracy kable w specjalnych osłonkach lub nawet pod podwieszanym sufitem. W końcu estetyka również jest ważna.

Prawdziwie kinowa jakość

Z pewnością najważniejszym kryterium wymiany telewizora na rzutnik, jest wielkość pomieszczenia w którym planujemy go postawić. W niewielkim salonie lub sypialni lepiej sprawdzi się klasyczny telewizor. Jeśli posiadamy jednak spory i rozległy salon, którego zaciemnienie nie sprawi nam kłopotu – wybierzmy rzutnik. Gwarantuje on niemal kinowe doświadczenia, które wspomagane odpowiednią jakością dźwięku sprawią, że poczujemy się jak we własnym, domowym kinie, które wyświetla film tylko dla nas.

ABI

Tags from the story