Telefon na kartę czy abonament – co wybrać?

telefon na kartę czy abonament
Nie można wskazać, które rozwiązanie jest obiektywnie lepsze – każdy ma inne potrzeby i preferencje i właśnie zgodnie z nimi należy podjąć decyzję – telefon na kartę prepaid lub abonament | fot.: materiał partnera

Nikt nie wyobraża już sobie funkcjonowania bez telefonu – trzeba jednak zdecydować, czy ma to być oferta abonamentu, czy karta zasilana środkami. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady – warto je poznać przed podjęciem decyzji.

Zróżnicowana oferta na rynku

Nie można wskazać, które rozwiązanie jest obiektywnie lepsze – każdy ma inne potrzeby i preferencje i właśnie zgodnie z nimi należy podjąć decyzję – telefon na kartę prepaid lub abonament. Na rynku jest duże zróżnicowanie, dzięki czemu każdy może wybrać odpowiednią dla siebie ofertę. Abonament jest wygodny, z kolei doładowanie – Heyah, Plus, Play itd. – pozwala kontrolować wydatki na bieżąco.

Poza tym zarówno wśród ofert abonamentu, jak i kart, do wyboru są liczne warianty od poszczególnych operatorów. Zróżnicowanie to sprawia, że każdy będzie mógł wybrać ofertę najlepszą dla siebie, wcześniej poznając plusy i minusy różnych rozwiązań – jak doładowanie Heyah czy Orange albo abonament.

Oferta na abonament – stała opłata miesięczna

Na wybór abonamentu decyduje się wielu klientów indywidualnych, ale i firm. Oferta wymaga podpisania umowy z operatorem. System ten polega na tym, że płacimy miesięczną opłatę za skorzystanie z usług – jak połączenia, SMS-y, MMS-y czy transmisja danych w ustalonej cenie. Po przekroczeniu limitu należy dopłacić należność. To inne rozwiązanie niż doładowanie Heyah, Plus czy T-Mobile w ramach oferty na kartę.

Zwykle do wyboru jest wiele wariantów – różne stawki miesięczne, zachowanie numeru telefonu, wymiana aparatu na nowy. Zwykle operatorzy przekonują, że w niższej cenie, ale warto sprawdzić to samodzielnie, bo cena telefon jest rozłożona na raty i doliczana do opłaty abonamentowej. W sklepie taka opcja też jest możliwa, ale wiąże się z dodatkowymi formalnościami i kredytem w banku.

Doładowanie telefonu – Heyah, Play czy dowolnego operatora – to rozwiązanie elastyczne. Z kolei abonament zobowiązuje do comiesięcznego regulowania rachunku. Podstawową wadą abonamentów jest długoterminowe zobowiązanie i brak elastyczności – zwykle na rok. Mamy jednak pewność, że zawsze możemy skorzystać z telefonu.

Karta prepaid – doładowanie telefonu Heyah, Play, Plus i innych operatorów

Mimo stałej opłaty abonament wiąże się z większą wygodą, co jednak nie zmienia faktu, że wiele osób decyduje się na kartę prepaid. W tym przypadku ograniczają nas dostępne na koncie pieniądze, ale za to możemy je zasilać, gdy mamy środki i potrzebę. Doładowanie – Heyah, Play czy Plus – jest jednak możliwe w wielu miejscach, dzięki czemu nie jest problemem.

Taką usługę mają w swojej ofercie sklepy, stacje benzynowe czy kioski, można też skorzystać z bankomatu lub terminala płatniczego. Doładowanie telefonu – Heyah, Orange czy innego operatora – jest też możliwe przez internet lub aplikację bankową. Karta prepaid oznacza większą swobodę i pozwala kontrolować wydatki wynikające z posiadania telefonu. Poza tym jej zakup jest dużo łatwiejszy niż zakup abonamentu – nie trzeba podpisywać umowy, a tym bardziej zobowiązania na czas określony. Pozwala na pełną elastyczność podczas korzystania i zawsze można zmienić operatora, jeśli oferuje on lepsze warunki.

Materiał partnera