Kupujesz auto? Na czym (nie) warto oszczędzać?

kobieta z kluczykami od samochodu w aucie
Zakup samochodu musi być dobrze przemyślany – nie tylko w kwestii finansowania. Jeśli dokładnie przeanalizujesz wiele kwestii już na wstępie, koszty utrzymania samochodu będzie można znacząco ograniczyć | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zakup samochodu to poważna inwestycja – szczególnie, jeśli zależy Ci na maksymalnym ograniczeniu wydatków: nie tylko w momencie nabycia, ale również w późniejszej eksploatacji. Są jednak kwestie, na których nie możesz oszczędzać, oraz takie, w przypadku których możesz pójść na pewne kompromisy.

Czy masz świadomość, że samochód jest niczym skarbonka bez dna? Wszystko zaczyna się w momencie nabycia auta, do którego z biegiem czasu trzeba dokładać. I nie chodzi wyłącznie o koszty związane z tankowaniem…

Na czym możesz zaoszczędzić?

Zaoszczędzić możesz już na etapie wyboru pojazdu i w momencie jego finansowania. Zastanawiasz się jak?

  • Wybierz markę uchodzącą za najmniej awaryjną

Jeżeli zainwestujesz samochód marki uchodzącej za mało awaryjną, sporo zaoszczędzisz w przyszłości. Mniej usterek oznacza mniejszą liczbę napraw, które mogą stanowić duży wydatek.

  • Wybierz kredyt samochodowy na atrakcyjnych warunkach

Nie musisz finansować pojazdu gotówką – możesz skorzystać z kredytu samochodowego. Jeśli dobrze wybierzesz, sporo zaoszczędzisz.

Za przykład może posłużyć Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępny w Toyota Banku. Na korzyść tego rozwiązania przemawiają nie tylko niskie miesięczne raty, ale oprocentowanie na przyzwoitym poziomie od 5,49% (RRSO 8,41%). Oznacza to mniejszą całkowitą kwotę do zapłaty, m.in. w porównaniu ze standardową ofertą kredytową dostępną w tym banku.

  • Tankuj tam, gdzie najtaniej

Na koszty utrzymania samochodu wpływają wydatki związane z tankowaniem auta. Jeśli chcesz zaoszczędzisz, nie korzystaj z oferty przypadkowej stacji benzynowej. Unikaj tankowania samochodu na często uczęszczanych drogach krajowych oraz drogach szybkiego ruchu.

Na tym nie oszczędzaj

To zrozumiałe, że chcesz obniżyć koszty utrzymania samochodu do minimum. Nie możesz jednak oszczędzać na wszystkim. Będzie to bowiem pozorna oszczędność – z biegiem czasu do pojazdu dołożysz znacznie więcej.

  • Wybierz markę o wysokiej wartości rezydualnej

Wysoka wartość rezydualna oznacza niską utratę wartości pojazdu. Im wyższa ta wartość, tym mniejsze straty odnotujesz, np. w momencie sprzedaży samochodu. Można wymienić kilka marek, jednak prym od lat wiodą dwie: Toyota i Lexus.

Warto więc ponieść nieco większy wydatek, aby w przyszłości móc zbyć pojazd w dużo korzystniejszej cenie.

  • Postaw na wysokiej jakości ogumienie

Na koszty utrzymania samochodu wpływają m.in. opony. Jeśli ogumienie należy do klasy Premium, musisz spodziewać się większego wydatku. Nie należy jednak w tej kwestii iść na jakiekolwiek kompromisy – wysoka jakość = większe bezpieczeństwo.

Zakup samochodu musi być dobrze przemyślany – nie tylko w kwestii finansowania. Jeśli dokładnie przeanalizujesz wiele kwestii już na wstępie, koszty utrzymania samochodu będzie można znacząco ograniczyć.


Materiał partnera zewnętrznego