Wyciągarka samochodowa – wszystko, co powinno się o niej wiedzieć

Wyciągarka samochodowa
Podstawowym zadaniem urządzenia jest wyciągnięcie ciężkiego pojazdu na stabilną i równą powierzchnię. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Chociaż wyciągarka samochodowa to małe urządzenie, jest niezwykle przydatna właściwie dla każdego właściciela pojazdu samochodowego. Kiedy auto zakopie się w śniegu, piachu lub błocie, zaoszczędzi nam wiele czasu i nerwów, bez problemu wyciągając nas z kłopotów.

Do czego służy wyciągarka?

Podstawowym zadaniem urządzenia jest wyciągnięcie ciężkiego pojazdu na stabilną i równą powierzchnię. Stanowi ono podstawowe wyposażenie służb ratowniczych typu pomoc drogowa, czy holowników. Właściciele samochodów terenowych często korzystają z pomocy wyciągarki, kiedy samochód zakopie się w piachu lub błocie. Miłośnicy off-road nie wyruszają bez niej w trasę. Za pomocą urządzenia można nawet wciągnąć samochód na wysoką skarpę, kiedy nie ma drogi dojazdowej. Wyciągarka może się również przydać do wodowania, czy holowania ciężkiej łodzi na brzeg. Więcej informacji o jej zastosowaniu znajdziemy w artykule Wyciągarka samochodowa – jedno urządzenie, wiele zastosowań.

Rodzaje wyciągarek

Wyciągarki spotyka się w czterech wariantach: ręczne, elektryczne, mechaniczne i hydrauliczne. Elektryczne posiadają własne silniki i akumulatory, hydrauliczne i mechaniczne korzystają z silnika samochodu, a ręczne – wiadomo, z siły naszych mięśni. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy od tego, jak często będziemy jej używać i w jakim celu. Profesjonalny sprzęt o dużej mocy jest droższy, jednak cechuje go niezawodność i odporność nawet na ekstremalne warunki.

Parametry wyciągarki decydujące o jej skuteczności

Najważniejszym parametrem każdej wyciągarki jest jej uciąg, czyli siła, która może udźwignąć określony ciężar. Uciąg podawany jest najczęściej w przeliczeniu na kilogramy, czyli w jednostkach lb. Przykładowo, uciąg 5,5 tys. lb oznacza, że wyciągarka może uciągnąć samochód o masie ok. 5,5 tony. Standardowo przyjmuje się, że uciąg wyciągarki powinien stanowić 1,5 masy całkowitej samochodu. Kupując wyciągarkę, należy pamiętać, że taka wartość uciągu występuje tylko na początku liny, natomiast na jej końcu będzie dużo mniejsza. Na kartach informacyjnych tych urządzeń powinna być zamieszczona tabela z siłą uciągu na różnych odcinkach liny.

Jakie urządzenie wybrać?

Wybór odpowiedniej wyciągarki nie jest wcale prosty. Sprzęt występuje w dużym przedziale cenowym. Różnorodność modeli może przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy. Najlepiej jest zdać się na wypróbowanych, uznanych producentów. Kupując wyciągarki samochodowe Dragon Winch, zyskujemy gwarancję, że będzie nam on niezawodnie służyć przez wiele lat. Duża liczba modeli i tym samym parametrów technicznych wyciągarek, oferowanych przez takich producentów sprawia, że z łatwością znajdziemy urządzenie odpowiednie do naszych potrzeb.


Materiał partnera zewnętrznego