Zalety i rodzaje dywaników samochodowych

Czyste wnętrze samochodu
Znaczna część kierowców używa uniwersalnych modeli gumowych dywaników samochodowych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Podstawową funkcją pokrowców samochodowych jest ochrona tapicerki przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami. Pokrowce stosują również kierowcy, którzy chcą odświeżyć wygląd swojego auta oraz nadać mu bardziej sportowego lub klasycznego wyglądu. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku warto wybierać produkty wysokiej jakości, które nawet w trakcie intensywnej eksploatacji będą służyły wiele sezonów.

Najpopularniejsze dywaniki samochodowe

Znaczna część kierowców używa uniwersalnych modeli gumowych m.in. ze względu na ich stosunkowo niską cenę oraz dobre właściwości. Pozwalają one utrzymać czystość w samochodzie oraz są łatwe w czyszczeniu. O ile producent nie zalecił innego sposobu, można bez obaw czyścić je za pomocą karchera na myjni bezdotykowej. Kolejną zaletą gumowych dywaników jest ich rowkowana struktura, dzięki której woda, śnieg, piach lub błoto nie przesuwa się po całej powierzchni. Przed zakupem warto upewnić się, że w skład konkretnego modelu nie wchodzą szkodliwe dla zdrowia metale ciężkie. W przypadku produktów niewiadomego pochodzenia istnieje ryzyko nie tylko nieprzyjemnego zapachu, który może prowadzić do mdłości i bólów głowy, ale również negatywnego oddziaływania na organizm. Jakie jeszcze można spotkać modele dywaników?

  • Dywaniki welurowe najczęściej kupują kierowcy, którzy na pierwszym miejscu stawiają estetykę wnętrza samochodu. Egzemplarze wykonane z weluru łatwiej się brudzą i trudniej je wyczyścić, jednak dla chcącego nic trudnego. Wystarczy odrobina wolnego czasu i chęci, aby usunąć z dywaników wszystkie plamy i zabrudzenia. Szczególnie polecane są modele w tym samym lub bardzo podobnym kolorze. Dzięki takiemu zabiegowi cała tapicerka jest spójna i wygląda niezwykle elegancko. Choć przeważnie modele welurowe kupują właściciele aut ze średniej lub wyższej półki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je również w samochodzie z klasy ekonomicznej.
  • Dywaniki filcowe są dodatkowo wzmacniane w najbardziej newralgicznych miejscach, czyli okolicach oparcia stóp kierowcy. Ten zabieg ma bezpośredni wpływ na przedłużenie żywotności produktu. Zastosowanie obszycia w tym samym kolorze nadaje dywanikom eleganckiego wyglądu i stylu. Filc jest znany ze swoich właściwości wygłuszających, dzięki czemu wpływa na poprawienie komfortu jazdy. Co więcej, zatrzymuje w sobie wilgoć i zabrudzenia, chroniąc tym samym podłogę samochodu.

Dywaniki samochodowe – dodatkowe informacje

Przed zakupem dywaników samochodowych warto również dowiedzieć się kilku informacji dotyczących bezpieczeństwa. Najlepiej dopasowane są modele przeznaczone do konkretnego modelu samochodu, wówczas kupujący ma pewność, że będą idealnie leżeć. W przypadku mało popularnych aut stosuje się modele uniwersalne, które kierowca może samodzielnie dopasować do swojego pojazdu.

Kolejną kwestią jest zastosowanie antypoślizgowego spodu, który zapobiega przesuwaniu się wycieraczki względem podłogi auta. Takiego dodatku próżno szukać w najtańszych egzemplarzach. Ponadto solidne kołki mocujące lub rzepy mocno przytwierdzają dywaniki do podłoża. Największą różnorodność dywaników można znaleźć w sklepach internetowych. Warto jednak wybierać sprawdzone firmy, oferujące pomoc i profesjonalne doradztwo zarówno przed, w trakcie jak i po dokonanym zakupie. Renomowane firmy wyróżniające się wieloletnim doświadczeniem są najlepszym wyborem, gdyż w razie jakichkolwiek problemów z towarem lub źle dobranym modelem błyskawicznie wymieniają go na nowy. Oferują również gwarancję na swoje produkty, dzięki której klient ma pewność, że w razie problemów otrzyma wsparcie.


Materiał partnera zewnętrznego